خانه / گوناگون / چرا نشریات عامه‌پسند بریتانیا از مگان مارکل متنفرند

چرا نشریات عامه‌پسند بریتانیا از مگان مارکل متنفرند

۶ ژوئیه، آرچی هریسون، پسر پرنس هری و مگان مارکل در کلیسایی نزدیک قلعه‌ٔ ویندزور غسل‌تعمید داده شد. برخلاف سنت دیرپای مرسوم، این رویداد پشت درهای بسته اتفاق افتادو منجر به موج تازه‌ای از انتقادات نسبت به مگان شد.

این هفته، نشریات عامه پسند با بدخواهی از حضور او به عنوان ویراستار مهمان مجلهٔ ووگ هم استقبال نکردند. روزنامهٔ اکسپرس نوشت که ملکه این کار را “تصمیمی ابلهانه” قلمداد خواهد کرد. روزنامهٔ سان هم برای اینکه ملکه را در فهرست “پیشروان” نیاورده بود، او را زیر ضرب انتقاد گرفت و دیلی‌میل هم به او اخطار داد که پایش را از سیاست کنار بکشد.

در بهار و تابستان سال ۲۰۱۹، دوشس ساسکس دریافت که نشریات زرد بریتانیا چهره‌‌ای شرور از او ترسیم کرده‌اند.

دو سال پیش، رسانه‌ها علاقه و توجه خوبی به او نشان دادند اما حالا در هر فرصتی به او حمله می‌کنند و او را متهم به ناتوانی در انجام وظایفش به عنوان عضوی از خانوادهٔ سلطنتی می‌کنند.

دوشس تمام‌عیار

در بهار سال ۲۰۱۷، مگان مارکل محبوب رسانه‌های بریتانیا بود. از زمان اولین پیوند‌شان در انظار عمومی، نشریات عامه‌پسندی مثل سان بسیار شاعرانه دربارهٔ او می‌نوشتند “مگان مارکل، خوش‌پوش و ساده به تماشای بازی چوگان هری آمده بود”.

برخلاف برادر درسخوان خود ویلیام، از پرنس هری در گذشته بارها در گزارش‌هایی در مورد مصرف مواد‌مخدر و حضور در مهمانی‌های لجام‌گسیخته نام برده شده بود، هرچند رسانه‌های بریتانیا مایل بودند که ببخشند و فراموش کنند.

آنها مگان را دوست داشتند، او تجسم همه دگرگونی‌هایی بود که در سال‌های اخیر در جامعه روی داده بود. انگار جهان به انتظار حضور او بود.

پرنس هری و مگان مارکل نامزدی خود را در ماه نوامبر ۲۰۱۷ اعلام کردند
Image captionپرنس هری و مگان مارکل نامزدی خود را در ماه نوامبر ۲۰۱۷ اعلام کردند

سال گذشته، نشریات عامه‌پسند از عادت‌ها و ویژگی‌های خاص او نوشتند، و تلاش کردند که هم‌چنان لحن همدلانه‌ای داشته باشند.

اول اینکه پدر مگان به طور رسمی به دلیل بیماری، در مراسم عروسی او شرکت نکرد. پس از آن ملکه اجازه نداد تاجی را که می‌خواست، در این مراسم بر سر بگذارد، چون فکر می‌کردند که ساخت روسیه باشد. این موضوع قابل‌فهم بود. با زمینهٔ ماجرای مسموم کردن سرگی و یولیا اسکریپال، خانوادهٔ سلطنتی می‌خواست از کاربرد هر چیزی که ارتباط احتمالی با روسیه داشته باشد، در روز عروسی پرهیز کند.

در بهار و تابستان امسال، با وجود به دنیا آمدن اولین فرزند مگان و هری، او یکی از کسانی بود که از همه بیشتر مورد انتقاد نشریات عامه‌پسند بریتانیا قرار گرفت.

حالا او برای هر چیزی محکوم می‌شود، برای تعمیرات پر‌هزینهٔ خانه‌اش، ظاهرش، رفتارش در مجامع عمومی و حتی برای استفاده‌اش از شبکه‌های اجتماعی.

هدف ایده‌آل

در ماه ژوئن، رسانه‌ها، این زوج خانوادهٔ سلطنتی را برای هزینهٔ بالای بازسازی خانه‌شان مورد انتقاد قرار دادند. هزینهٔ بازسازی حدود ۲.۴ میلیون پوند شد که همهٔ آن از خزانهٔ کشور پرداخت شد.

روزنامه دیلی اکسپرس، به نقل از یکی از منابع نزدیک به خاندان سلطنتی، گزارش کرد که حدود یک هفته پس از نقل‌مکان به این خانه، این زوج بنا به گفته‌ها “فرش گرانبهایی” را دور انداخته‌اند، چون یکی از سگ‌های خانواده آن را کثیف کرده بود و نظافت‌چی‌هایی که تلاش کردند آن را تمیز کنند، آن را خراب‌تر کرده بودند.

و بنا به گزارش‌ها، این خانواده “بدون نگرانی” هزینهٔ اضافی فرشی جانشین آن را پرداخت کرده‌اند.

این بگو‌مگو‌ها با داستان حلقهٔ ازدواج او ادامه پیدا کرد. این بحث و جدل‌ها بیشتر بر این اساس بود که حلقهٔ اصلی را پرنس هری خودش طراحی کرده بود. این حلقه سه نگین داشت، دو الماس یادگار مادر هری، پرنسس دایانا و یک نگین از بوتسوانا، جایی که آنها اولین تعطیلات‌شان را با هم گذرانده بودند.

خانه مگان و هری
خانه مگان و هری

یک سال پس از عروسی، مگان تصمیم گرفت تا طرح این حلقه را عوض کند و الماس‌های بیشتری به آن اضافه کند و بنا به اظهار نشریات برای “پیروی از مد روز” طرح و نظر هری را نادیده گرفت.

پس از آن نوبت به موجی از استعفا‌ها رسید. اول از همه مشاور شخصی مگان، ملیسا توباتی در پاییز سال ۲۰۱۸ استعفا داد. به دنبال او مشاور شخصی سابق خود ملکه الیزابت دوم، سامانتا کوهن استعفا داد.

سر‌انجام در ماه مارس ۲۰۱۹، یکی دیگر از مشاوران، امی پیکریل استعفا داد، او از همان روزهای اول به سمت مشاور مگان منصوب شده بود. وظیفهٔ او این بود که به مگان برای سازگاری با زندگی در خانوادهٔ سلطنتی کمک کند.

و حالا هم مگان برای برکنار کردن سه پرستار بچه در فاصلهٔ یک ماه مورد انتقاد قرار گرفته است.

بنا بر نوشته‌های نشریات عامه‌پسند، خدمتکاران به او دو لقب داده‌اند، می‌-گین و دوشس سختگیر، چون مدام صدایش را بلند می‌کند و هم‌چنین برای درخواست‌هایش، صبح‌های خیلی زود برای خدمه ای‌میل می‌فرستد.

تولد اولین فرزند او در ماه مه سال ۲۰۱۹ هیچ تأثیری در بهبود تصویر این خانواده نگذاشت. هری و مگان تصمیم گرفتند که اولین تصاویر نوزاد را در اینستاگرام منتشر کنند، که به دنبال آن روزنامهٔ میرور اشاره کرد که‌ “(مردم) نمی‌خواهند سه روز بعد تصویر هنری پای آرچی را در اینستاگرام ببینند. عکس‌هایی که آنها منتشر کردند خیلی هنرمندانه بود اما مردم می‌خواهند هری و مگان و بچه و روپوش بیمارستان و مادر‌‌خوانده و پدر‌خوانده‌ها را ببینند، فقط همین. رسم همین است. وقتی پای نوزاد خانوادهٔ سلطنتی در میان است بد نیست کمی سنت و آداب‌و‌رسوم را در نظر بگیریم”.

فهرست شکایت‌ها هم‌چنان ادامه داشت.

نشریات عامه‌پسندبریتانیا، مگان مارکل را متهم می‌کنند "زیادی هالیوودی" است
نشریات عامه‌پسندبریتانیا، مگان مارکل را متهم می‌کنند “زیادی هالیوودی” است

اوایل ماه ژوئیه، مراسم غسل تعمید آرچی هریسون هم به این فهرست اضافه شد.

نه خبرنگاران و نه افراد عادی اجازه نیافتند تا در این رویداد شرکت کنند. رویدادی که مطابق رسوم همیشه عمومی برگزار می‌شد. باز هم این زوج بهانه‌ها و دلایلی آوردند و قول دادند که به زودی عکس‌های مراسم را منتشر کنند. در مورد این ماجرا روزنامهٔ تلگراف در ستونی با عنوان “نامهٔ سرگشاده به مگان؛ نوشت: چرا مراسم غسل‌تعمید آرچی پنهانی برگزار شد؟ ما مردم بریتانیا آزرده شدیم. “

کاخ باکینگهام در این مورد اظهار نظری نکرد.

جانی دایموند، خبرنگار سلطنتی بی‌بی‌سی، می‌گوید: ” زندگی سلطنتی از طرفی شهرت و کاخ و قصر است اما تفاوت اصلی آن با زندگی ستاره‌ها این است که در مورد هر چیزی مسئولیت وجود دارد. نمی‌توان به راحتی هواپیما سوار شد و به تعطیلات رفت. این زندگی قوانین خاص خودش را دارد”.

افراد خانوادهٔ سلطنتی مجاز نیستند که در بحث‌های عمومی شرکت کنند در حالی که مگان و پرنس هری یک بار گفتگو و بحث‌های “جنجالی” داشته‌اند. آنها قرار نیست به کسی امضا بدهند، در حالی که مگان با خوشحالی این کار را کرده است.

به نظر می‌رسد مگان تصمیم گرفته است همه قوانین را به سبک خودش رعایت کند و بعضی‌ها از این ماجرا بیزارند.

جانی دایموند می‌گوید ” مهم‌ترین نکته برای فهم موقعیت خانوادهٔ سلطنتی این است که موضوع رهبری در میان نیست بلکه ایجاد تصویر کاملی است که هر شهروندی از دیدن آن خشنود شود”.

مگان را مدام با کیت مقایسه می‌کنند
مگان را مدام با کیت مقایسه می‌کنند

” در وضعیت فعلی، با اینکه هیچ‌کدام از رویدادها عمدی نبوده‌ است اما حالا این خانواده بخشی از صنعت دنیای آدم‌های سرشناس است. ملکه نماد استواری و خدمت و فداکاری است و نشانه‌ها و نماد‌های دیگری هم در این میان است، هم‌چنین وظایف سلطنتی وجود دارد که باید حتی کمترین و کوچک‌ترین افراد آنها را انجام دهند. چهرهٔ این افراد در صفحات اول و عنوان روزنامه‌ها جای می‌گیرد و باعث فروش آنها می‌شود و مگان مارکل یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن است”.

به نظر دایموند، نشریات عامه‌پسند تا حدودی مسئول ایجاد تصویر مگان در اذهان عمومی هستند. او می‌گوید:”داستان از زمانی شروع شد که او به اینجا آمد. آنها نیاز دارند که این داستان را ادامه دهند”.

در عین‌حال آسان نیست که به رگبار حملات و ماجرا‌های منفی در مورد دوشس بی‌اعتنا بمانیم. او ادامه می‌دهد: “ما می‌بینیم که او چقدر پر‌توقع است. می‌بینیم که دوست دارد آنطور که دلش می‌خواهد پول خرج کند. با توجه به این واقعیت که او با پس‌زمینهٔ دیگری به اینجا آمده است، باید بپذیریم که تصویر فعلی او نیز چنین خواهد بود”.

واقعیت این است که هری ششمین فردی است که احتمال دارد به پادشاهی برسد و مگان نمی‌تواند از مقایسه شدن با جاری خود کیت در امان بماند.

بهترین شرور

یکی از ترفند‌های نشریات زرد رو‌در‌روی هم قرار دادن افراد یک خانواده است تا جنجال و مناقشه به راه بیندازند.

از حدود سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰، ملکه الیزابت دوم به طور بی‌وقفه فردی تصویر شده بود که فعالیت‌های خود را بدون کوچک‌ترین خطایی انجام می‌دهد. در مقابل، در رسانه‌ها، خواهرش پرنسس مارگریت این طور به تصویر کشیده شد که معشوق دارد و سیگار می‌کشد و بیشتر اوقات در حال نوشیدن الکل است و در مهمانی‌ها شرکت می‌کند و حتی عکس‌هایی با لباس شنا از او منتشر می‌شود.

در دههٔ ۱۹۸۰، نشریات از سادگی و فروتنی پرنسس دایانا استقبال کردند اما نتوانستند دوست خوب او سارا فرگوسن را وقتی دوشس یورک شد، تحمل کنند.

او محکوم شد که از خانواده‌ای سطح پایین آمده است، در حالی که همان نشریات عامه‌پسند ابتدا به عنوان ” پرنسس مردمی” برایش هورا کشیدند. او را محکوم کردند که رفتار‌های ناپسندی دارد، در مجامع عمومی همراه با مردان دیگر ظاهر می‌شود و از او برای اضافه وزنش پس از تولد فرزندش انتقاد کردند.

پرنسس مارگریت عاشق مهمانی بود (در کنار التون جان، خواننده، در سال ۱۹۷۴) و برخلاف خواهرش الیزابت اغلب مورد توجه قرار می‌گرفت
پرنسس مارگریت عاشق مهمانی بود (در کنار التون جان، خواننده، در سال ۱۹۷۴) و برخلاف خواهرش الیزابت اغلب مورد توجه قرار می‌گرفت

فرگوسن بعدها گفت پس از آنکه روزنامه‌ها او را به جای “دوشس یورک” “دوشس پورک (خوک)‌” نامیدند دچار افسردگی شدیدی شد.

حالا رسانه‌ها پرنس هری و مگان را در برابر شاهزاده ویلیام و کیت میدلتون قرار داده‌اند.

رسانه‌ها کیت را بی‌نقص و “خانواده‌دار” تصویر می‌کنند اما وقتی صحبت از مگان می‌شود نقل‌قول پرنس فیلیپ را خاطر‌نشان می‌کنند :” آدم باید با هنر‌پیشه‌ها بیرون برود اما با آنها ازدواج نکند”.

آخرین شکاف بین دو خانواده بر سر یک بنیاد خیریه اتفاق افتاد. در ماه ژوئن، هری و مگان اعلام کردند که در بنیاد سلطنتی که پرنس فیلیپ بنیان گذاشته بود، دیگر حضور نخواهند داشت. آنها می‌خواهند خودشان بنیاد خیریه دیگری با تمرکز بر یک سری اهداف دیگر ایجاد کنند.

هرچند این موضوع به طور خاص به مگان مربوط نمی‌شود اما می‌گویند نشان‌دهندهٔ اختلاف میان دو برادر و دو خانواده در دربار سلطنتی است.

در دهه ۱۹۸۰ نشریات زرد بریتانیا سرشار از رقابت‌پردازی میان سارا فرگسون (نفر دوم از چپ) و پرنسس دایانا (نفر دوم راست) بودند.
در دهه ۱۹۸۰ نشریات عامه‌پسند بریتانیا سرشار از داستان‌ها از رقابت میان سارا فرگسون (نفر دوم از چپ) و پرنسس دایانا (نفر دوم راست) بودند

جانی دایموند هشدار می‌دهد:”نباید فکر کنید که همه‌چیز در این ماجرا‌ها به ضرر مارکل است، تا چند دهه، اعضای خانوادهٔ سلطنتی باید توانایی خود را برای زندگی تحت فشار و کنار آمدن با چنین ضربه‌هایی ثابت کنند”.

او ادامه می‌دهد: ” ما به عنوان یک ملت، به عنوان شهروندان این کشور انتظار داریم چیزی را که دوست داریم در خودمان ببینیم، در خانوادهٔ سلطنتی ببینیم. آنها در تصورات ما جای دارند و هم‌زمان بازتابی از خود ما هستند. برخورد‌‌های سوگیرانه و جهت‌گیری‌های ما در این ماجرا‌ها حقایق بسیاری را در مورد خود ما آشکار می‌کند”.

بی بی سی

مطلاب مربوط

تساوی یک بر یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در چهارمین دیدار خود در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، …

طرز تهیه آش دوغ

آش دوغ یکی از انواع آش های سنتی و قدیمی ایرانی است که مانند آش …