خانه / گوناگون / سیل در سیستان و بلوچستان، اوضاع این منطقه را «بحرانی» کرد

سیل در سیستان و بلوچستان، اوضاع این منطقه را «بحرانی» کرد

بنا به گزارش‌ها از ایران، در پی حدود ۳۵ ساعت بارندگی سیل‌آسا در استان سیستان و بلوچستان و طغیان رودخانه‌ها، ۱۴ شهرستان و حدود ۵۰۰ روستا در این استان گرفتار سیل هستند و اوضاع منطقه «بحرانی» گزارش می‌شود.

Image result for ‫عکس هایی از سیل سیستان و بلوچستان‬‎

به گزارش ایرنا، علاوه بر خسارت‌های واردشده به تأسیسات شبکه برق و آب، ۲۰ هزار واحد مسکونی نیز بر اثر جاری شدن سیل به طور کامل یا جزئی تخریب شده است. 

بنا به این گزارش، احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان ‌و بلوچستان کشته شدن دست‌کم یک نفر بر اثر سیل را نیز تأیید و اعلام کرده مردم سیل‌زده «بی‌خانمان» شده‌اند.

حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان، نیز از ۳۰۰ هزار نفر حاشیه‌نشین در این مطنقه خبر داده که خانه‌هایشان اغلب خشت و گلی است و در محاصره سیل قرار دارند.

بارندگی‌های سیل‌آسا در این استان از چند روز قبل پیش‌بینی شده بود، با گزارش‌های دریافتی از نامتناسب بودن میزان کمک‌های ارسالی از ناحیه هلال احمر و دیگر نهادهای دولتی با شدت بحران در این منطقه گزارش حکایت دارد.

هنوز اماری از تعداد کشته ها و خسارات در دست نیست چون اکثر شهرها و روستاها در محاصره سیل.
فقط باید با هلیکوپتر امداد رسانی کنن که هنوز هیچ خبری از هلال احمر و دیگر ارگان ها نیس
مردم هم امکان کمک رسانی ندارن

Image result for ‫عکس هایی از سیل سیستان و بلوچستان‬‎

به گفته فرماندار دلگان، از توابع سیستان و بلوچستان، حجم بارندگی‌های اخیر ۱۱۷ میلی‌متر بوده در حالی که حجم متوسط بارندگی در این منطقه در طول یک سال ۱۱۳ میلی‌متر است.

هنوز اطلاعات دقیقی از میزان انواع خسارت‌ها و شمار روستائیان بی‌خانمان‌شده منتشر نشده است.

عزیز سارانی، نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها، امروز از «بحرانی» بودن وضعیت مردم روستاهای این استان خبر داده و حتی نسبت به «گرسنگی و سرمازدگی سیل‌زدگان» در این منطقه نیز هشدار داده است.

به گفته آقای سارانی، ‌در این استان هیچ بالگردی برای انتقال بیماران اورژانسی وجود ندارد.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویر و ویدئوهای پرشماری را از وضعیت این منطقه منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد روستاییان برای فرار از سیل به درختان پناه برده‌اند و یا با کمترین امکانات شخصی در حال فرارند.

Image result for ‫عکس هایی از سیل سیستان و بلوچستان‬‎

جاری شدن سیل در سیستان و بلوچستان همچنین باعث نابودی بخش چشمگیری از مزارع و محصولات کشاورزی شده است، اما هنوز هیچ آماری از میزان این خسارت‌ها منتشر نشده است.

خبرگزاری ایرنا نیز از تماس حسن روحانی، رئیس‌جمهور، با استاندار سیستان و بلوچستان و «صدور دستورات لازم برای تسریع در روند امدادرسانی» خبر داد.

بارش سیل‌آسای باران در جنوب شرق ایران از شامگاه پنجشنبه ۱۹ دی آغاز و باعث جاری شدن سیل در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان شد.

مطلاب مربوط

ترفند افزایش سرعت آپلود

بروز مشکل و کندی سرعت در حین آپلود فایل های مختلف، یکی از مشکلات رایج …

طرز تهیه لـبو پـلو برای شب های زمستان

لبو پلو از دیگر غذا های فصول سرد سال و بسیار خوشمزه می باشد که …