خانه / گوناگون / آمار تکان‌دهنده: ۹۷ درصد مساحت ایران در معرض خشکسالی است

آمار تکان‌دهنده: ۹۷ درصد مساحت ایران در معرض خشکسالی است

طی ده سال گذشته، بخش اعظم مساحت ایران با پدیده خشکسالی انباشته و بلندمدت روبه‌رو بوده است. بر اساس آمار منتشرشده و رسمی مرکز ملی خشکسالی، تهران و ۲۰ استان دیگر از خشکسالی شدید رنج می‌برند.

خبرگزاری دانشجویان ایران “ایسنا” روز دوشنبه ۸ مرداد (۳۰ ژوئیه) آماری تکاندهنده درباره پدیده خشکسالی و بی‌آبی در ایران منتشر کرده است.

این آمار توسط مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی منتشر شده است. بر اساس این آمار، ۹۷ درصد از مساحت ایران دچار خشکسالی بلندمدت است.

صادق ضیائیان، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشجویی “ایسنا” توضیحاتی پیرامون این آمار عرضه کرده است.

خشکسالی بلندمدت و شدید

رئیس مرکز ملی خشکسالی دوره مورد بررسی را بازه‌ای ۱۲۰ ماهه منتهی به تیرماه سال جاری اعلام کرده است. ضیائیان در این باره چنین گفته است:

«بر اساس شاخص ۱۲۰ ماهه منتهی به پایان تیر، حدود ۹۷ درصد از مساحت کشور با درجات مختلف خشکسالی بلندمدت مواجه هستند که از این میان ۵.۵ درصد  خشکسالی خفیف، ۲۸.۵ درصد دچار خشکسالی متوسط ،۵۰ درصد خشکسالی شدید و ۱۳ درصد با خشکسالی بسیار شدید را تجربه می‌کنند.»

Iran Feuchtgebiete trocknen aus Shadegan

به این ترتیب ۶۳ درصد از مساحت ایران با خشکسالی شدید و بسیار شدید روبه‌رو است. بر اساس آمار منتشرشده از سوی مرکز یادشده، ترسالی تنها محدود به ۴ دهم درصد مساحت ایران می‌شود و تنها دو و نیم درصد از مساحت ایران “وضعیت نرمال” دارد.

خشکسالی شدید تهران و ۲۰ استان دیگر

ضیائیان میزان خشکسالی بخش‌هایی از استان‌های تهران، البرز، قزوین، آذربایجان شرقی، اصفهان و زنجان را از نوع خشکسالی بلندمدت شدید و حتی بسیار شدید اعلام کرده است.

این در حالی است که وضعیت در استا‌ن‌های جنوبی کشور مثلا در خوزستان، فارس، بوشهر و سیستان و بلوچستان وخیم‌تر از استان‌های دیگر گزارش شده است.

بر اساس اظهارات رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، شاخص‌های بلندمدت خشکسالی در مناطق مختلف ایران بازتابی از شرایط ذخیره آب در نظر گرفته می‌شود.

لازم به یادآوری است که پیامدهای این خشکسالی ظرف هفته‌های گذشته در شهرهای استان خوزستان و بوشهر باعث اعتراض گسترده مردم این مناطق شده بود.

مطلاب مربوط

استفاده از برگه جعلی واکسن هنگام ورود به کانادا، یک جرم فدرال محسوب می شود و علاوه بر جریمه های مالی، بین 18 ماه تا 10 سال زندان در پی خواهد داشت

بحث ها در مورد ضرورت گواهی واکسن در کانادا همچنان ادامه دارد اما به نظر می …

هشدار : به کودکان خود در مورد کایوتی ها و روش های مقابله با این حیوان توضیح دهید

روز سه شنبه گذشته، در حوالی خیابان Warden و St  Clair Avenue East در منطقه …

error: