خانه / مقالات / TFSA ومزایای استثنایی آن

TFSA ومزایای استثنایی آن

(Tax – Free Saving Account (TFSA

طبق مصوبه دولت کانادا از اول ژانویه 2009 هر کانادایی 18 سال به بالا می تواند تا سقف 5000 دلار در سال در این حساب که یک حساب معاف از مالیات از هر نظر می باشد، پس انداز نماید که از اول ژانویه 2013   این مبلغ به  5500 دلار افزایش یافت و پس از آن از اول ژانویه 2015   این مبلغ به  10000 دلار افزایش یافته است.

– بهره سالانه حاصل از سرمایه گذاری در این حساب معاف از مالیات است. درنتیجه سرمایه گذاری درآن ازبهره مرکب سود خواهد برد.  

– می توان به دلخواه و در هر زمان از آن برداشت نمود ( بدون کسر مالیات)

– می توان مبلغ برداشت شده را به حساب برگرداند بدون اینکه برداشت آن تأثیری در سقف قانونی تعیین شده و برگرداندن پول بگذارد و آنرا کم یا زیاد نماید.

– در صورت عدم پس انداز و یا کمتر پس انداز نمودن، می توان در سالهای آتی آنرا انجام و ما به التفاوت سقف قانونی تعیین شده را  کامل نمود.

– این حساب و بهره ناشی از سرمایه گذاری آن تأثیری در واجد شرایط بودن سالمندان برای دریافت کمک هزینه سالمندی پس از سن ٦٥ سالگی  ندارد و درآمد به حساب نمی آید و این نکته از مزیتهای بارز حساب TFSA  میباشد

حساب زوجین- همسران می تواند در صورت فوت به دیگری منتقل شود.

حالا سئوال اینست که باز کردن این حساب ارزشمند در چه مؤسسه و یا مؤسساتی برای شما سودمندتر است؟

مطمئنا و بدون تأمل همه به بانک ها فکر می کنیم، زیرا ما همه به عنوان مهاجر از کشورهایی که تنها منبع مالی قابل اعتمادمان بانک بود در اینجا هم همان باور را دنبال می کنیم.

ولی یادمان باشد پا به کشوری گذاشته ایم که بیشتر قوانین و مقررات آن بخصوص در زمینه های اقتصادی و مالی با کشوری که از آن آمده ایم نه تنها متفاوت بوده، بلکه منابع و سازمانهای متفاوتی در لایه های مختلف صنعت سرمایه گذاری را کنترل می نمایند و این منابع سرمایه گذاری مثل شرکتهای بیمه یا سرمایه گذاری براحتی می توانند با بزرگترین بانکها رقابت نمایند. رقابتی که نه تنها ازدیاد و افزایشی به مراتب بالاتر و بهتر از بانکها را بدنبال دارد بلکه مواردی در قرار دادشان وجود دارد که از طریق بانکها نمی توان این قراردادها را ابتیاع نمود. مواردی مثل  :

– حفظ  اصل سرمایه در مقابل ورشکستگی

– حفظ اصل سرمایه در مقابل هر نوع سوء شدن قانونی

– توزیع سرمایه و سود به بازماندگان در صورت فوت سرمایه گذار، بدون کسر هیچگونه فی یا کارمزد نقل و انتقال پس از فوت . کارمزدی که در سیستم بانکی می تواند تا سقف 20% از اصل سرمایه و سود را به خود اختصاص داده و از آن کسر نماید.

 و مزیت های بسیاردیگری که شما حق دارید به عنوان یک مهاجر بدانید. بخصوص مهاجر نسل اول که به یقیین بیشترین نگرانی را در مورد سرمایه و سرمایه گذاری هایش دارد. پس باید قوانین، حقوق و مزایا را در مراکز مختلف سرمایه گذاری و بخصوص ضرر و زیان ناشی از کارمزدها و هزینه های نقل و انتقال آنها را بخوبی بررسی کنید، بیاموزیید و به درستی انتخاب کنید که کجا و به چه دلیل سرمایه گذاری بهتری می توانید داشته باشید.

در صورت تمایل به بررسی و  مقایسه ،  افتتاح سرمایه گذاری و یا مرور Portfolio   حساب سرمایه گذاری موجودتان می توانید با من  مشاوره نما یید.

                                                                                                       مهندس فرحناز جاهد                                                                                                               

مطلاب مربوط

فصل های زندگی

فصل پاییز آغاز شد، فصل رنگارنگی برگ های درختان. در این فصل، زیبایی طبیعت، به …

حکایتهای گلستان سعدی به زبان ساده

باب چهارم، در فواید خاموشی حکایت یکم: به یکی از دوستان گفتم: از این روی …