خانه / علم و دانش / گروه خونی با افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی ارتباط دارد

گروه خونی با افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی ارتباط دارد

“یک مطالعه جدید نشان می دهد افرادی که گروه خونی آنها O می باشد در قیاس با دیکران اندکی کمتر در معرض خطر افزایش ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی هستند. تحقیقات قبلی نشان داده بودند احتمال سکته قلبی در افرادی که گروه خونی AB دارند – که نادرترین گروه خونی است – 23 درصد بیشتر از سایر گروه‌های خونی احتمال دارد دچار حمله قلبی شوند. شایع‌ترین گروه خونی در دنیا در مجموع گروه خونی O است و آمارهای موجود در ایران هم همین را نشان می‌دهند. گروه خونی افراد بر اساس ژن‌هایی که از پدر و مادر به ارث می‌رسد، تعیین می‌شود و تغییر آن امکان ندارد، آنچه مهم است رعایت همان اصول پیشگیری از بیماری‌های قلبی است…”

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی بی بی سی ورلد، محققان در هلند نتایج تحقیقات دیگری را در این زمینه بررسی کردند، تحقیقاتی که در مجموع روی یک میلیون و 300هزار نفر انجام شده بودند.

این تحقیق که در کنگره انجمن بیماری های قلبی اروپا ارائه شده نشان داد از هر هزار نفری که گروه خونی O داشتند، 14 نفر دچار سکته قلبی شده بودند اما در گروه‌های خونی دیگر، این رقم 15نفر بود.

با این که این تفاوت بسیار ناچیز است اما اگر به کل جمعیت کشور تعمیم داده شود، رقم قابل توجهی خواهد شد. با وجود این تفاوت در تعداد موارد سکته قلبی، تفاوتی بین گروه‌های خونی در سکته‌های قلبی منجر به مرگ دیده نشد.

دانشمندان حدس می‌زنند که در افرادی که گروه خونی غیر از O دارند ممکن است میزان پروتئین‌های دخیل در لخته شدن خون بیشتر از گروه خونی O باشد.

با این حال تسا کول پژوهشگر مرکز پزشکی دانشگاه گرونینگن هلند که این تحقیق را انجام داده می‌گوید برای اینکه روشن شود چرا احتمال سکته قلبی در گروه‌های خونی دیگر بیشتر است باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

اما او می‌گوید شاید در نظر گرفتن گروه خون به عنوان یکی از عوامل زمینه‌ساز سکته قلبی مفید باشد؛ ‘در آینده در سنجش احتمال سکته قلبی، گروه خون را هم باید در نظر گرفت، در کنار عوامل دیگری مثل کلسترول، سن، جنس و فشار خون… مثلا می‌دانیم میزان کلسترول در گروه خونی آ بیشتر از دیگر گروه‌های خونی است و شاید به همین دلیل باید درمان فشار خون در این افراد زودتر انجام شود.’

تحقیقات قبلی نشان داده بودند احتمال سکته قلبی در افرادی که گروه خونی AB دارند – که نادرترین گروه خونی است – 23 درصد بیشتر از سایر گروه‌های خونی احتمال دارد دچار حمله قلبی شوند.

شایع‌ترین گروه خونی در دنیا در مجموع گروه خونی O است و آمارهای موجود در ایران هم همین را نشان می‌دهند.

گروه خونی افراد بر اساس ژن‌هایی که از پدر و مادر به ارث می‌رسد، تعیین می‌شود و تغییر آن امکان ندارد، آنچه مهم است رعایت همان اصول پیشگیری از بیماری‌های قلبی است.

مطلاب مربوط

سازمان بهداشت کانادا اعلام کرد: شما اسب نیستید، داروی ضد انگل اسب، کووید را درمان نمی کند

بهداشت کانادا به دلیل اطلاعات غلط در مورد محصولی که برای درمان انگل در حیوانات …

ارائه گواهی واکسن در انتاریو از 22 سپتامبر،‌اجرایی می شود

هنوز واکسن نزده اید؟ به زودی از خدمات و سرویس های بسیاری از بیزینس ها …