خانه / گوناگون / کنار هم نشستن کارتر، کلینتون، اوباما و ترامپ خبرساز شد

کنار هم نشستن کارتر، کلینتون، اوباما و ترامپ خبرساز شد

در مراسم رسمی ترحیم جورج بوش پدر، چهل و یکمین رپیس‌جمهور آمریکا، چهار رئیس جمهور سابق و همسران‌شان یعنی جیمی کارتر، هیلاری و بیل کلینتون، میشل و باراک اوباما و ملانیا و دونالد ترامپ همگی در کنار هم پشت یک نیمکت در کلیسای جامع واشنگتن نشستند.

این مراسم که روز چهارشنبه در شمال واشنگتن دی‌سی و در کلیسای جامع پایتخت برگزار شد میزبان صدها مقام فعلی و سابق دولتی و نظامی بود که برای ادای احترام به تابوت جورج اچ.دبلیو بوش گرد هم آمده بودند.

چندین رهبر خارجی چون آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هم در این مراسم حضور پیدا کرده بودند.

چهار رئیس‌جمهوری که در این مراسم کنار هم قرار گرفتند روی هم رفته ۲۲ سال ریاست کاخ‌سفید را برعهده داشته‌اند و به ندرت اتفاق می‌افتد که بتوان همه آنها را کنار هم دید.

آنها معمولا تنها در مراسم‌های ترحیم روسای‌جمهوری یا ادای سوگند رییس‌جمهوری جدید گرد هم می‌آیند.

با درگذشت جورج بوش پدر، اکنون باشگاه اختصاصی روسای جمهوری آمریکا ۵ عضو دارد (کارتر، کلینتون، بوش پسر، اوباما و ترامپ).

با اضافه شدن جورج بوش پسر به این جمع که در ردیف دیگری به همراه خانواده بوش قرار گرفته بود، هر ۵ رییس‌جمهور زنده آمریکا زیر یک سقف قرار گرفتند. رهبرانی که در مجموع تاریخ ۳۰ سال گذشته ایالات متحده را رقم زده‌اند.

همزمان معاونان روسای جمهور هم در این مراسم حضور داشتند.

آن طور که اری فلیچر، سخنگوی سابق کاخ سفید می‌گوید همه معاونان رییس‌جمهوری از سال ۱۹۷۷ تاکنون در این مراسم حضور داشته‌اند اگر چه کنار هم قرار نگرفته بودند.

رسانه‌های آمریکا تصاویر مربوط به این مراسم را به طور زنده پوشش دادند.

دونالد ترامپ و همسرش ملانیا، آخرین نفراتی بودند که به جمع روسای جمهوری پیوستند و به همین علت هم در ابتدا تنها با باراک اوباما که کنار آنها نشسته بود دست دادند.

البته با وجود سرو صداهایی که به علت انتشار کتاب جدید میشل اوباما این روزها در آمریکا به راه افتاده، شاید خیلی‌ها دوست داشتند بدانند در ذهن او امروز چه گذشت وقتی مودبانه به دونالد ترامپ سر تکان داد.

میشل اوباما در یکی آخرین مصاحبه‌های خود گفته ماجرای متولد آمریکا نبودن باراک اوباما که دونالد ترامپ به راه انداخت، یکی از چیزهایی است که هرگز نمی‌تواند از کنارش بگذرد.

همزمان دست دادن میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در انظار عمومی هم ثبت نشده، اگر چنین سلام و علیکی اصلا اتفاق افتاده باشد.

اما ملانیا ترامپ با بیل کلینتون دست داد و برای هیلاری کلینتون هم دست تکان داد. خانم کلینتون هم در برابر با سر تکان دادن با وا خوش و بش کرد.

تنها کسی که با همه روسای‌جمهور و همسران آنها دست داد، جورج بوش پسر بود که صاحب مجلس محسوب می‌شد.

آقای بوش که رابطه دوستانه خوبی با باراک و به ویژه میشل اوباما برقرار کرده، هم هنگام سلام و علیک چیزی به میشل اوباما داد، شاید یکی دیگر از آن آب نبات‌های مخصوص جلوگیری از سرفه که در مراسم چند ماه پیش سناتور جان مک‌کین به میشل اوباما داده بود و هنوز رسانه‌ها از آن به نیکی یاد می‌کنند.

موضوع دیگر جالب توجه این بود که به احترام مراسم بزرگداشت جورج بوش پدر، هیچ تلخی میان خانواده بوش و دونالد ترامپ روی نداد.

جورج بوش پسر و برادرش جب بوش بارها از دونالد ترامپ علنا انتقاد کرده‌اند و در مقابل، ترامپ هم بارها آنها را به سخره گرفته است.

اما هر سه چهره در جریان مراسم‌های مختلفی که در چند روز گذشته برای جورج بوش پدر برگزار شده با کمال احترام با یکدیگر برخورد کرده‌اند.

آن طور که گفته شده جورج بوش پدر شخصا خواسته بوده که رییس‌جمهور وقت در مراسم رسمی ترحیم او حضور پیدا کند.

این در حالی است که چند ماه پیش، خانواده سناتور جان مک‌کین خواستند که دونالد ترامپ به مراسم ترحیم آنها نرود.

بی بی سی

مطلاب مربوط

تساوی یک بر یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در چهارمین دیدار خود در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، …

طرز تهیه آش دوغ

آش دوغ یکی از انواع آش های سنتی و قدیمی ایرانی است که مانند آش …