خانه / علم و دانش / کلاغها اهل برنامه ریزی هستند!!

کلاغها اهل برنامه ریزی هستند!!

تازه ترین تحقیقات نشان می دهد کلاغها همچون انسانها می توانند برای آینده برنامه ریزی کنند.
به نقل از مجله ساینس، انسانها برای آینده خود و کارهایی که قصد انجام آنها را دارند برنامه ریزی می کنند. تحقیقاتی که در گذشته انجام شده نشان می دهد که میمونهای درشت جثه نظیر شامپانزه ها هم شبیه انسانها برای آینده برنامه ریزی می کنند.

اکنون تحقیقات جدیدی انجام شده که نشان می دهد کلاغها به عنوان پرندگانی که «باهوش» خطاب می شوند هم سطحی از توانایی جهت برنامه ریزی برای آینده را دارند.

مارکوس بوکل از زیست شناسان دانشگاه کمبریج که در این مطالعه حضور نداشته می گوید: تحقیقات جدید را می توان قطعه گمشده پازل درک رفتار هوشمندانه به حساب آورد.

حدود ۱۰ سال پیش ماتیاس اوسوات از دانشمندان زیست شناس شناختی در دانشگاه لاند سوئد یک سری آزمایشاتی ترتیب داد تا مشخص شود که آیا به جز انسان می توان موجود دیگری را پیدا کرد که قادر به برنامه ریزی کردن باشد؟

در آن آزمایشات مشخص شد که میمونهای بزرگ نظیر شامپانزه ها چنین توانمندی دارد اما میمونهای دیگر رد شدند.

در همان زمان گمانه زنی هایی درخصوص توانایی ویژه پرندگانی نظیر کلاغ در زمینه برنامه ریزی نیز مطرح شد و حالا با گذشت سالها مشخص شده که این پرنده باهوش قابلیت آن را دارد که از ابزار و با هدفش مشخص برای پنهان کردن غذا استفاده کند.

محققان برای اطمینان خاطر حاصل کردن از توانایی کلاغ در برنامه ریزی، این پرنده را وارد بازی خاصی کردند که طی آن با باز کردن درب جعبه، جایزه یعنی غذا را دریافت می کرد. محققان شیوه این بازی را بارها تغییر داده و در کمال حیرت متوجه شدند که کلاغ برنامه جدیدی را برای به دست آوردن جایزه دنبال می کند.

مطلاب مربوط

آبریزش بینی و سردرد از لیست غربالگری علائم روزمره مدارس انتاریو حذف شد

انتاریو اعلام کرد که از لیست علائمی که باعث می شود کودکان از مدرسه یا …

صدها پزشک در انتاریو می خواهند که حقوق پرستاران را در میان کمبود نیرو و در این شرایط خطرناک افزایش داده شود

به گزارش سی بی سی، بیش از 350 پزشک اورژانس در سراسر انتاریو با امضای …