خانه / گوناگون / کرونا باز هم کرونا

کرونا باز هم کرونا

آیا هرگز تصورش را می کردید که یک روز در دنیائی زندگی کنید که همچون فیلم های علمی تخیلی، در خانه بمانید و ببینید که چگونه جهان در اثر شیوع یک ویروس ناشناس، فلج می شود؟ آیا هرگز گمان می کردید که تمام گردهمایی ها و اجتماعات انسان ها از کنسرت ها و استادیوم ها گرفته تا فرودگاه ها و پرواز هواپیماها و غیرهمنحل شوند؟  

ویروس کرونا یا کووید-۱۹چنان دنیا را آشفته کرده است که کسی نظیرش را در طول تاریخ سراغ ندارد. ویروسی که دیده نمی شود اما دنیای به این بزرگی را چنان در هم پیچیده است که هرگز در مخیله هیچ انسانی نمی گنجید.همه معیارها در همه ابعاد زندگی، به هم ریخت به طوری که اقتصاد دنیا، از حرکت باز ایستاد، سلامت جهانیانبه خطر افتاد، ستونهای اعتقادات مذهبی در کل جهان، بهلرزه درآمدند. مکه، مدینه، نمازهای جماعت، واتیکان،کلیساها، کنیسه و معابد و به طور کلی همه اماکن مذهبی، به صورت تعطیل درآمده‌اند. حتی گردهمایی‌های خانوادگی هم از هم پراکنده شده اند. دوستان همدل، از هم جدا شدند. اکنون، همگی فقط از طریق تکنولوژی با هم در ارتباط هستند. دولت‌های دلسوز و دموکراتیک، با کمک هزینه های متفاوت، به داد ملت های خود می رسندتا آنها بتوانند این دوره رکود را به سر آورند.

اما متاسفانه شاهد آنیم که در کشور ایران چنین کارهای با ارزشی که سلامتی جامعه را در ارجحیت قرار دهد، انجام نمی گیرد و ملت فلک زده ایران در اثر بی کفایتی و عدم مسئولیت حاکمان جمهوری اسلامی، به پرتگاه خودکشی دسته جمعی، نزدیک و نزدیک تر می شود.جایی که دولت باید به فکر ملت خود باشد، کمک های خود را به کشورهائی نظیر لبنان و فلسطین می فرستد کهگزارش های این کمک ها هم، با بی شرمی و وقاحت کامل، از کانال های تلویزیون جمهوری اسلامی، برای مردم ستمدیده ایران پخش می شود.

نکته جالب دیگر اینجاست که اماکن مقدس در ایران،مانند: مشهد و سایر زیارتگاه ها و امامزاده ها، همه آنها قدرت شفا دهی خود را از دست داده اند، آنگونه که حتی دینداران و دین فروشان نیز جرات نمی کنند برای درمان،به آن مکان ها بروند.

ویروس کرونا، به تمام جهان و جهانیان درس های با ارزشی را آموخت. کسانی که در امر اقتصاد جهانی،فرمانروایی می کردند، ناتوانی خود را در مقابل این ویروس ناچیز، به چشم خود دیدند. آنهائی که داعیه نمایندگی خدا را داشتند، به مردم ثابت کردند که آنها فقط به منافع خود می اندیشند و بس.

ویروس کرونا به طور کلی به انسان ها آموخت زمانی که سالم هستید و در کنار هم زندگی می کنید، قدر یکدیگر را بدانید. زیرا ممکن است که دیگر فرصت با هم بودن را نیابید.

تغییر و تحولی که در اثر پیدا شدن این ویروس، در سراسر جهان در همه زمینه ها به وجود آمده، باید در تمامروح و ذهن ما نیز تاثیر گذار باشد. باید در درون قلب و ذهنمان، چشمان خود را پاک بشوئیم و با خرد و اندیشه،به جهان پس از کرونا بنگریم و بدانیم که از این پس،چگونه زندگی خواهیم کرد!

در اثر شیوع ویروس کرونا، عده ای از انسان ها، از میان ما رفتند. عده ای نیز همچون پزشکان و پرستاران، شب و روز در تکاپوی خدمت به سایرین هستند تا بقیه مردمجهان، بتوانند از این مهلکه جان سالم به در برده و زنده بمانند.

اکنون، جهان دارد نفس می کشد. گیاهان و سایر موجودات زنده، فرصت زندگی یافته اند. آیا از این پس، در روش زندگی و سیاست های جهانی نیز، تغییر و تحولی صورت خواهد گرفت؟

باید زنده ماند و دید.

مطلاب مربوط

تساوی یک بر یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در چهارمین دیدار خود در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، …

طرز تهیه آش دوغ

آش دوغ یکی از انواع آش های سنتی و قدیمی ایرانی است که مانند آش …