خانه / گوناگون / چرا بعضی‌ها خوش‌شانس هستند؟

چرا بعضی‌ها خوش‌شانس هستند؟

آیا ‎شانس یک امر تصادفی است یا نوع تفکر و رفتار ما می‎تواند روی بخت و اقبال‎مان تأثیر بگذارد؟ ریچارد وایزمن، روانشناس بریتانیایی انسان‎های خوش‌شانس و بدشانس را بر اساس ۴ فاکتور کلیدی از هم جدا می‎کند؛ او از ترفندی پرده برمی‎دارد که می‏تواند شانس را بالا ببرد.

چرا بعضی‎‎ها نسبت به بقیه خوش‎شانس‏تر هستند؟

اگر تا به حال برایتان پیش آمده که این سوال را از خود بپرسید، بد نیست دوباره به آن فکر کنید.

به گفته ریچارد وایزمن انسان‎ها خودشان خوش‎شانسی یا بداقبالی‎ خود را رقم می‎زنند. او که روی نقش شانس در زندگی مطالعه می‎کند می‎گوید مطالعه‎اش یک تحقیق علمی است و به تفاوت‎های میان انسان‎هایی که خودشان را خوش‎شانس یا بدشانس تصور می‎کنند، می‎پردازد.

اما نتیجه نهایی چیست؟ شانس یک قابلیت جادویی یا حاصل یک تصادف نیست و کاملا تحت تأثیر نحوه تفکر و رفتار ماست.

آدم‎هایی که از نظر ما “خوش‎شانس”هستند، در واقع به خوبی از عهده انجام این چهار مورد برآمده‎اند:

۱- استفاده از فرصت‎های تازه

آن‎هایی که خودشان را خوش‎شانس می‎دانند، این توانایی را دارند که به موقع فرصت‎ها را به چنگ آورند و از آن‎ها استفاده کنند. این افراد از هر راه جدیدی که جلوی پایشان باز می‏شود استقبال می‎کنند و در آن مسیر قدم برمی‎دارند.

وایزمن می‎گوید، انسان‎های بدشانس درست برعکس عمل می‏کنند: ” این آدم‎ها به برنامه یکنواخت خود عادت کرده‎اند و حتی اگر فرصتی برایشان پیش بیاید، از رفتن به سمت آن می‎ترسند.”

۲- پیروی از حس ششم

پیروی از حس ششم از جمله راه‎های اصلی برای به چنگ آوردن فرصت‎های تازه است؛ کاری که خوش‏شانس‎ها از انجامش ابایی ندارند. اگر چیزی به نظرشان خوب بیاید، با اعتماد به حس درونی خود جلو می‏روند.

اما بدشانس‏ها به شکل ذاتی بیش از حد به یک موضوع فکر و آن را تجریه و تحلیل می‏کنند؛ چیزی که در نهایت به ضررشان تمام می‎شود.

وایزمن می‏گوید: “زمان زیادی طول می‏کشد تا به نتیجه برسند و فکر کردن‎ هم خیلی به آن‎ها کمک نمی‎کند.”

۳- در انتظار موفقیت

از آنجایی که آدم‎های خوش‎شانس خوش‎بین هم هستند، انتظار دارند در همه کارها موفق شوند. وایزمن می‏گوید: “این دسته از افراد انتظار دارند همه کارهایشان نتیجه بدهد و این طرز فکر باعث می‎شود پیش‎بینی‎شان درست از آب درآید.”

این رویکرد البته همیشه هم جواب نمی‎دهد اما داشتن تفکر مثبت به آن‏ها این قدرت را می‏دهد که حتی در شرایط سخت هم ناامید نشوند.

این ویژگی آن‏ها علاوه بر این باعث می‎شود برای دیگران جذاب باشند.

در آدم‎های بدشانس اما، این بدبینی است که کنترل را در دست می‏گیرد. وایزمن در مورد این دسته از افراد می‎گوید: ” آدم‎ها معمولا از آن‎ها دوری می‏کنند چون بیشتر مواقع دلمرده وغمگین هستند.”

۴- حفظ تفکر مثبت

حفظ تفکر مثبت کلیدی‏ترین نکته به حساب می‏آید.

اتفاقات بد برای همه می‏افتند اما آدم‏های خوش‎شانس این توانایی را دارند که دوباره روی پای خود بایستند. آن‎ها از تجربیات خود درس می‏گیرند و ادامه می‏دهند. چنین رویکردی حتی می‏تواند بدشانسی را به خوش‎شانسی تبدیل کند.

اما آن‎هایی که خود را بداقبال می‏دانند، حتی با کوچک‏ترین مسأله منفی کاملا به هم می‏ریزند. آن‎ها مطمئنند که آینده‎ای تیره و تار انتظارشان را می‏کشد و تلاش کردن هیچ فایده‎ای ندارد.

می‎خواهید خوش‎شانس باشید؟

خوش‎بختانه هنوز هم امید هست.

ریچارد وایزمن می‏گوید با به‎کارگیری چند تکنیک مشخص هر کس می‏تواند مثل افراد خوش‎شانس فکر و رفتار کند.

یکی از این راهکارها، داشتن یک “دفترچه شانس” برای ثبت اتفاقات مثبت روزانه است: “هر بار که خوش‎شانسی می‎آورید یا اتفاق مثبتی برایتان می‏افتد ، هر چقدر هم کوچک به نظر بیاید، آن را یادداشت کنید.”

این کار به کاهش انرژی‎های منفی و توجه‎ به جنبه‏های مثبت زندگی کمک می‏کند.

خوش‌شانس

شکی نیست که گاهی اوقات اتفاقاتی برایمان می‏افتد که خارج از کنترل ماست، اما داشتن یک “دفترچه شانس” کمک می‎کند انعطاف‎پذیرتر باشیم.

وایزمن می‏گوید این تکنیک فورا نتیجه نمی‏دهد و تأثیرش بعد از حدود یک هفته آشکار خواهد شد.

مطلاب مربوط

تساوی یک بر یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در چهارمین دیدار خود در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، …

طرز تهیه آش دوغ

آش دوغ یکی از انواع آش های سنتی و قدیمی ایرانی است که مانند آش …