خانه / گوناگون / پرونده قتل میترا استاد؛ محمدعلی نجفی با وثیقه آزاد شد

پرونده قتل میترا استاد؛ محمدعلی نجفی با وثیقه آزاد شد

به گزارش رسانه‌های ایران محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران که در پرونده قتل همسرش میترا استاد مجرم شناخته شده بود، ساعاتی پیش با وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

آقای نجفی در اتهام قتل عمد خانم استاد مجرم شناخته شد و دادگاه او را به قصاص محکوم کرد. اما خانواده مقتول بعد از مدتی اعلام کردند که از قصاص آقای نجفی صرف نظر کرده و تصمیم گرفته‌اند که او را ببخشند.

به گفته حمیدرضا گودرزی، وکیل محمدعلی نجفی “با منتفی شدن حکم قصاص با گذشت اولیاء دم، قرار بازداشت موکل به وثیقه تبدیل و با تودیع آن از زندان آزاد شد.”

آقای گودرزی گفته است که وثیقه موکلش سند ملک به ارزش یک میلیارد تومان بوده است.

روز هفتم خرداد ساعاتی پس از انتشار خبر قتل میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی در خانه‌اش در منطقه سعادت‌آباد تهران، آقای نجفی خود را به پلیس معرفی و به قتل به دلیل اختلافات خانوادگی اعتراف کرد.

قتل عمد، ایراد صدمه غیرموثر در قتل و نگهداری اسلحه غیرمجاز، سه عنوان اتهامی آقای نجفی بود. او در موارد اول و سوم اتهامی مجرم شناخته شد.

دادگاه آقای نجفی را به جرم قتل عمد به قصاص محکوم کرد اما خانواده خانم استاد او را بخشیدند. حکم دادگاه بدوی قابل تجدید نظر خواهی است.

دادگاه آقای نجفی و حاشیه‌های آن به یکی از خبرسازترین پرونده‌های جنایی ایران در سال‌های اخیر تبدیل شد.

وکیل محمدعلی نجفی گفته است طبق قانون پس از منتفی شدن حکم قصاص، روند تعقیب قضایی در موضوع قتل عمد متوقف شده است. به گفته آقای گودرزی “در بحث جنبه عمومی جرم نیز فعلاً قرار بازداشت موقت موکل به قرار وثیقه تبدیل و از زندان آزاد شده است.”

طبق قانون مجازات اسلامی، حتی در صورت رضایت شاکی یا شاکیان پرونده قتل عمد و گذشت از قصاص، فرد قاتل به مجازات حبس محکوم می‌شود.

در ماده هفدهم قانون مجازات اسلامی آمده است که: “هرکس مرتکب قتل عمد شود و شاکی نداشته یا شاکی داشته ولی از قصاص گذشت کرده باشد و یا به هر علت قصاص نشود در صورتی که اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم جری مرتکب یا دیگران گردد دادگاه مرتکب را به حبس از سه تا ده سال محکوم می‌کند.”

مطلاب مربوط

استفاده از برگه جعلی واکسن هنگام ورود به کانادا، یک جرم فدرال محسوب می شود و علاوه بر جریمه های مالی، بین 18 ماه تا 10 سال زندان در پی خواهد داشت

بحث ها در مورد ضرورت گواهی واکسن در کانادا همچنان ادامه دارد اما به نظر می …

هشدار : به کودکان خود در مورد کایوتی ها و روش های مقابله با این حیوان توضیح دهید

روز سه شنبه گذشته، در حوالی خیابان Warden و St  Clair Avenue East در منطقه …

error: