خانه / گوناگون / پرواز شماره 752 هواپیمایی بین‌المللی اوکراین
مواردی که خانواده‌ها باید از آن آگاه باشند

پرواز شماره 752 هواپیمایی بین‌المللی اوکراین
مواردی که خانواده‌ها باید از آن آگاه باشند

دفتر حقوقی Blaney McMurtryدر بیش از 40 سال گذشته نمایندگی خانواده ها در تعداد کثیری از حوادث هوایی، نظیر موارد زیر، به عهده داشته است:

  • ربوده شدن هواپیماهای لوفت هانزا و اتیوپیا
  • آتش سوزی در هواپیمای ایر کانادا در سین سیناتی
  • سقوط هواپیمای Egypt Air
  • دادخواهی در سانحه بمب گذاری در هواپیمای Air India – ما از سوی دادگاه عالی اونتاریو به عضویت در کمیته چهار نفره وکلای شاکیان منصوب شدیم تا از طرف همه خانواده ها مسائل پیچیده قانونی را پیگیری کنیم.
  • پرواز 007 خطوط هوایی Korean Air Lines – ما به نمایندگی از طرف خانواده های کانادایی، دعوای مربوط به حمله موشک اتحاد شوروی به این هواپیما را پیگیری کردیم

برای لیست کاملتر لطفا به وب سایت زیرا مراجعه کنید:

www.blaney.com/flight752

در 8 ژانویه 2020، 18 دی 1398، پرواز شماره 752 هواپیمایی بین‌المللی اوکراین اندکی پس از بلند شدن از فرودگاه تهران سقوط کرد. تمام 176 سرنشین این هواپیما، شامل تعداد زیادی از شهروندان و ساکنین کانادا، جان خود را در این سانحه از دست دادند. این مصیبت جانسوز تأثیر زیادی بر زندگی خانواده‌های قربانیان داشته است و همچنان خواهد داشت.

در زیر پاسخ‌های خود را به سؤالات احتمالی این خانواده‌ها بیان کرده‌ایم. این پاسخ‌ها کلی است و اگر مایلید پاسخ‌های مرتبط با خود را دریافت نمایید، باید با ما صحبت کنید.

خانواده‌ها باید چه انتظاری داشته باشند؟

تمام اقوام و آشنایان قربانیان پرواز 752 هواپیمایی بین‌المللی اوکراین (UIA) روزهای دشواری را سپری می‌کنند.  شما هم باید با سوگ عزیزان خود کنار بیایید و هم با تمام چالش‌های ناشی از این حادثه.  یکی از این چالش‌ها رسیدگی به مطالبات است.

حجم عظیمی از اطلاعات و اخبار نادرست وجود دارد.  هدف از این نوشتار مطرح کردن برخی از سؤالات خانواده‌ها و شفاف‌سازی در مورد فرایند دعوی است.

با آنکه فرایند دعوی هرگز آغازی بر پرداختن به غم و اندوه شما نخواهد بود، اما خانواده‌ها باید بدانند که فرایند دعوی بصورت مناسب تهیه شده و نتیجه خوبی از نظر مالی برای خانواده‌ها به همراه خواهد داشت.  این فرایند دعوی به روشن شدن حقیقت نیز کمک خواهد کرد.  خانواده‌ها کنترل موثری بر مسائل خواهند داشت و پاسخگویی وجود خواهد داشت.

طرح دعوی از طرف خانواده‌ها به چه دلیل است؟

پس از این وقایع غم‌انگیز، خانواده‌ها خواهان اطلاعات، پاسخگویی و غرامت هستند.  تمام این موارد مهم است و فرایند دعوی باید رسیدگی به تمام این موارد را تضمین کند.

غرامت مالی به هیچ عنوان جای خالی عزیزان را پر نخواهد کرد، اما به وسیله مطرح کردن عواقب مالی این ضایعه و با ارائه معیار پاسخگویی موثر می‌تواند کمک‌کننده باشد.

چه دعاوی و علیه چه کسی می‌توان طرح کرد؟

از آنجا که این حادثه در پروازی بین‌المللی رخ داده است، قوانین خاصی وجود دارد که باعث می‌شود تغییرات بسیار مهمی در این فرایند ایجاد شود.

تحقیقات ادامه دارد، اما در حال حاضر به نظر می‌رسد که دعاوی علیه هواپیمایی بین‌المللی اوکراین و ایران باشد.

به دلیل این قوانین خاص، اعضای خانواده باید دعوی علیه UIA طرح کنند که مواکداً مسئولیت حداقل بخش عمده‌ای از غرامت را بر عهده دارد و احتمالاً مسئول تمام خسارت‌های شماست.

همچنین احتمال دارد دعوی علیه ایران مطرح گردد.  با این حال، این امر بر اساس قوانین و ملاحظات متفاوتی تعیین میشود.  و باید علاوه بر دعوی علیه UIA انجام گیرد، نه به جای آن.

دعوی باید چه زمانی شروع شود؟

خانواده‌ها در حال پرداختن به مسائل فوری و فوتی هستند.  هیچ الزامی برای طرح فوری دعوی نیست، اما این دعاوی باید در مدت‌زمان مجاز طرح شود.

با این حال، هر چه دعوی زودتر شروع شود، زودتر هم به نتیجه خواهد رسید.  پس بهتر است یکی از اعضای خانواده هر چه سریع‌تر به این دعوی بپردازد.

دعوی را کجا می‌توان طرح کرد؟

ارتباط داشتن دعوی با قوانین و ملاحظات بین‌المللی باعث خاص و پیچیده شدن قوانین آن شده است.

انتخاب‌های متنوعی پیش روی خانواده‌های مختلف وجود دارد.  اما در صورتی که مسافر بلیط کانادایی تهیه کرده یا ساکن کانادا بوده باشد، احتمال دارد خانواده ایشان بتواند دعوی علیه UIA را در کانادا یا اوکراین طرح کند.

این رویه در هر کجای دنیا که اعضای خانواده سکونت داشته باشد قابل اعمال است.

دعوی علیه ایران را می‌توان به روش‌های مختلف یا در مکان‌های مختلف از جمله دیوان یا دادگاه بین‌المللی ارائه کرد.  همچنین امکان ارائه آن در کانادا وجود دارد، اگرچه مبنای دعوی در دادگاه‌های کانادا محدود است.

چه چیزی در دعوی شما در نظر گرفته می‌شود؟

این مورد ممکن است بسته به کسی که دعوی علیه او طرح می‌شود و مکانی که در آن به دعوی رسیدگی می‌شود متفاوت باشد.

میزان خسارات برای خانواده‌هایی که قادر به طرح دعوی در کانادا هستند تحت قانون کانادا تعیین خواهد شد.

در رابطه با دعاوی علیه UIA در کانادا، معمولاً غرامت بشکل  فردی تعیین و ارزیابی می‌شود.  ما با بررسی ضرر و زیان هر یک از اعضای خانواده، مدارک ضروری به دست می‌آوریم که نشان دهد این ضررها برای آن عضو خانواده چقدر اهمیت دارد.  در نظر گرفتن دعوی هر یک از اعضای خانواده بطور جداگانه از اهمیت زیادی برخوردار است.

در کانادا غرامت به طور کلی به هر نوع ضرر اقتصادی تعلق می‌گیرد  که شامل از دست رفتن هرگونه حمایت مالی آتی است.  غرامت همچنین منعکس‌کننده از دست رفتن خدمات و سایر حمایت‌هایی است که اعضای خانواده به هم ارائه می‌دهند و شامل مراقبت، راهنمایی و مصاحبت است.  به غم و اندوه غرامت پرداخت نمی‌شود.

دعوی علیه ایران به این روش محدود نیست.  این احتمال قوی وجود دارد که غرامت منعکس‌کنندۀ سایرملاحظات نیز باعث غرامت بیشتر شود.

همچنین امکان دارد که پرداخت‌هایی موقت مشابه پرداخت‌های ارائه‌شده توسط دولت کانادا انجام شود و خانواده‌ها برای دریافت مزایا یا کمک های دیگرواجد شرایط شناخته شوند.

جهت ارائه دعوی علیه UIA به چه مدارکی نیاز داریم؟

شما در رابطه با نحوه سقوط هواپیما به هیچ مدرکی نیاز ندارید.

برخوردار بودن از مدارک مربوط به بلیط یا نحوۀ خرید آن می‌تواند مفید باشد.

ما همچنین به مدارک متنوعی جهت اثبات مبلغ کل دعوی شما نیاز خواهیم داشت. این فهرست جامع است، اما نکته اصلی در این مرحله اطمینان از این است که هیچ مدرکی گم نشود.

آیا به وکیل نیاز دارم؟

از نظر قانونی نیازی به وکیل ندارید.  با این حال و با در نظر گرفتن مشکلات زیاد این موضوع، بهتر است تمام خانواده‌ها وکیلی توانمند، مجرب و قابل‌اعتماد داشته باشند.

تمام اعضای خانواده می‌توانند از یک وکیل استفاده کنند، اما الزامی به این امر وجود ندارد.

چگونه وکیل انتخاب کنیم؟

غم و اندوه انسان را در شرایط آسیب‌پذیری قرار می‌دهد. و بر توانایی تصمیم‌گیری او تأثیر می‌گذارد. باید در انتخاب وکیلی برخوردار از تجربه و مهارت لازم بسیار دقت نمایید و وکیلی انتخاب کنید که با او راحت باشید.  لازم است با وکیل همکاری کرده و به ایشان بسیار اتکا کنید.  به همین دلیل باید در اتخاذ تصمیم مناسب دقت کنید.

با اینکه از نظر ما دعوی را باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام داد، اما مهم‌تر این است که وکیلی مناسب برای خود استخدام کنید.  در اتخاذ این تصمیم نباید عجله کنید.

چندین روش برای پیدا کردن وکیل وجود دارد.  اما از نظر ما بهترین روش پرس‌وجوی دقیق است تا اطمینان حاصل شود که وکیل از تجربه و تخصص ویژه برای این دعوی برخوردار است.  در این کار باید بسیار هوشیار باشید. به دنبال حقایق خاص و کامل مرتبط با تجربه وکیل باشید، نه توضیحات عمومی از تجربه، توانایی یا تخصص.

سپس باید به دنبال توصیه‌های مستقل و عادلانه  باشید و با او ملاقات کنید تا بتوانید سؤالاتتان را مطرح کرده و ببینید آیا با وکیل راحت هستید یا خیر.

حق‌الوکاله وکیل را چگونه پرداخت می‌کنیم؟

حق‌الوکاله وکلا به چندین روش قابل پرداخت است.  با این حال، حق‌الوکاله آن‌ها در پرونده‌هایی از این نوع معمولاً بر اساس آنچه به اصطلاح «حق‌الوکاله احتمالی» نام دارد پرداخت می‌گردد.  این بدان معناست که تا زمانی که دعوی با موفقیت به اتمام نرسیده باشد نیاز نیست هزینه‌ای پرداخت کنید.  در آن زمان، حق‌الوکاله وکیل بر اساس شرایط موجود در قرارداد کتبی پرداخت می‌شود که در زمان استخدام وکیل امضا شده است.

این شرایط می‌تواند تغییر یافته و رویکردهای مختلفی اتخاذ شود.

یکی از رویه‌های رایج این است که وکلا پیش از استخدام آماده ملاقات با خانواده‌ها باشند تا به‌صورت رایگان به سؤالات آن‌ها پاسخ دهند.

حل و فصل دعوی من علیه UIA چقدر طول می‌کشد؟

هیچکس نمی‌تواند به‌طور قطع بگوید این فرایند چه مدت زمانی طول می‌کشد.  اما این مدت زمان یکی از این سه مورد است.

در برخی موارد، ممکن است دعوی در طول چند ماه بطرز صحیحی مورد بررسی  و حل و فصل قرار گیرد.

در اغلب موارد این زمان حدود دو سال از تاریخ ارائه رسمی دعوی است.

این زمان در مواردی طولانی‌تر می‌شود که شرکت هواپیمایی اقداماتی برای به تأخیر انداختن فرایند انجام دهد یا از مذاکره در مورد آن خودداری کند.  اما این مورد در سال‌های اخیر به ندرت رخ داده است.

علیه ایران یا سایر طرفین؟

از نظر تئوری، سه احتمال مشابه وجود دارد.  اما بیشتراحتمال دارد که این فرایند سال‌ها به طول انجامد.  این یکی از دلایلی است که باید دعوی علیه UIA را بدون فوت وقت انجام داد.  دعوی جداگانه‌ای علیه ایران تنظیم و جداگانه به آن رسیدگی خواهد شد.

همگام ساختن هر دو دعوی با هم بسیار عالی خواهد بود. دولت کانادا که احتمال دارد دعوی علیه ایران را پیگیری کند، احتمالاً با خانواده‌های قربانیان و وکلای آن‌ها همکاری میکند.  اما دلیلی ندارد که اکنون دعوی علیه UIA را ارائه و پیگیری نکنید.

چه کسی فرایندهای دعوی را کنترل می‌کند؟

شما دعوی خود در ارتباط با اقدام علیه UIA را کنترل می‌کنید.  (دادخواهی سنخی متفاوت بوده و در پایین به آن اشاره شده است). شما باید از تمام اطلاعات مهم آگاه بوده و انتخاب‌های موثری پیش رویتان گذاشته شود تا در مورد آن‌ها تصمیم بگیرید. شما دستورالعمل‌هایی به وکیل خود می‌دهید. 

احتمال دارد دولت کانادا فرایند دعوی علیه ایران را کنترل کند.  با این حال، همکاری آن‌ها با خانواده‌ها و وکلای آن‌ها محتمل است.

باید بدانید که هیچکس به جز وکیلتان نمی‌تواند از جانب شما صحبت کند و هیچکس، از جمله وکیلتان، نمی‌تواند دعوی شما را بدون موافقت صریح شما حل و فصل کند.  ما صرفاً پرونده‌ها را بر اساس دستورکتبی حل و فصل می‌کنیم که شرایط دقیقی از حل و فصل و مبلغ دقیقی که پس از پرداخت تمام هزینه‌ها دریافت خواهید کرد را مشخص می‌کند.

چه تجربه‌ای از این نوع دعوی داشته‌اید؟

ما وکالت خانواده‌ها و افراد آسیب دیده در لیست بلند خسارات هوایی مرگبار را بر عهده داشته‌ایم که ناشی از سقوط به دلیل خطای خلبان و نقص تجهیزات و همچنین مورد حمله قرار گرفتن هواپیما توسط موشک، بمب و هواپیماربایان بوده است. فهرست بعضی از این موارد در زیر وجود دارد. 

(جهت مشاهده فهرست کامل‌تر به این لینک مراجعه نمایید: ⁦⁩https://www.blaney.com/practice-areas/aviation⁦⁩)

خطوط هواپیمایی کره 007

این هواپیما توسط شوروی هدف قرار گرفت و سقوط کرد.  ما وکالت خانواده‌های مسافران کانادایی را بر عهده داشتیم.

هواپیمایی هند 182

این هواپیما بر اثر بمب‌ گذاری تروریست‌ها منفجر و منجر به کشته شدن 329 نفر مسافر آن شد.  Rod Winsor در کنار بر عهده داشتن وکالت موکلین ما، از طرف دادگاه عالی انتاریو به عنوان یکی از چهار وکیل کمیته شاکیان منصوب شد تا مسئول اصلی بخش دشوار تعهد مالی آن پرونده را بر عهده داشته باشد.

این پرونده شامل دعاوی علیه شرکت هواپیمایی و همچنین طرفین دیگری
 از جمله دولت کانادا بود مبنی بر اینکه آن‌ها مشترکاً مسئول ورود بمب به هواپیما بودند.

آتش‌سوزی هواپیمای ایر کانادا در سینسیناتی

هواپیمای DC-9 با 41 مسافر که از تگزاس به سمت کانادا در حرکت بود دچار حریق شد. وکالت خانواده یکی از مسافرانی که در این سانحه جان خود را از دست داد و 3 مسافر دیگر که مجروح شده بودند بر عهده ما بود.  همچنین اقدامات وکلای شاکیان کانادایی را هماهنگ کردیم.

هواپیماربایی و سایر دعاوی

ما وکالت قربانیان کانادایی را در دو هواپیماربایی بر عهده داشتیم، هواپیماربایی لوفت هانزا مونیخ و پرواز 961 هواپیمایی اتیوپی که منجر به سقوط هواپیما شد.

اخیراً وکالت خانواده کانادایی یکی از قربانیان سقوط پرواز 804 هواپیمایی EgyptAir را بر عهده داشتیم که در ابتدا ادعا می‌شد علت حادثه انفجار بمب است.

دادخواهی سنخی چیست و آیا درمورد این پرونده جایز است

دادخواهی سنخی نوعی دادخواهی است که در آن نماینده شاکی از طرف تمام اعضای یک گروه اقدام به دادخواهی می‌کند.  این رویه در دعاویی رایج است که میزان مطالبات جداگانه آنقدر کم است که هزینه‌های دادرسی آن دعوی برای هیچ‌کدام از افراد به‌صرفه نیست. در این موارد، دادخواهی سنخی می‌تواند عدالت را در شرایطی اجرا کند که هیچ‌کدام از دعوی‌های جداگانه قادر به این کار نیستند.

دادخواهی‌ سنخی مزایا و معایبی دارد، البته از نظر ما در مواردی مانند این دعوی علیه UIA که میزان مطالبات زیاد است، معایب بسیار بیشتر از مزیت احتمالی آن برای خانواده‌ها است. 

چندین دلیل برای این اقدام وجود دارد.  به عنوان مثال، دادخواهی سنخی مراحل بیشتری دارد که باعث تأخیر در آن اقدام قضایی می‌شود.  در دادخواهی سنخی، اعضای یک گروه صحبت‌های خود را در بعضی مراحل مطرح خواهند کرد، اما کنترلی بر فرایند دادخواهی نخواهند داشت.

در حالی که هرگونه مصالحه منوط به تأیید دادگاه است، دعاوی اعضای گروه می‌تواند بدون توافق جداگانه اعضای گروه حل و فصل گردد. 

دادخواهی سنخی ممکن است باعث تأخیر در مصالحه دعاوی فردی شده و آن‌ها را دشوارتر سازد. 

به طور خلاصه، از نظر ما بهتر است خانواده‌ها دعاوی فردی را دنبال کنند.

همچنین با توجه به ضروری بودن تأیید دادگاه جهت پیگیری دادخواهی سنخی باید بدانید که طرح دعوی توسط فرد و پیگیری آن از طریق دادخواهی سنخی به منزله تأیید آن توسط دادگاه نیست.  در هر شرایطی لازم نیست عضوی از گروه باشید و قادر خواهید بود دعوی خود را پیگیری نمایید.

اطلاعات این مقاله به منظور ارائه نظر و اطلاعات، بطور عام، در مورد پرونده‌های اخیر و نقاط مهم در حوزۀ فعالیت ارائه شده است.اطلاعات و دیدگاه‌های بیان‌شده به منظور ارائه مشاوره حقوقی ارائه نشده است.جهت دریافت مشاوره حقوقی، لطفاً باRoderick S.W. Winsor به شماره 3971-593-416 یا ایمیلrwinsor@blaney.com تماس بگیرید.جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد Rod، لطفاً از این لینک بازدید نمایید:www.blaney.com/lawyers/roderick-winsor

مطلاب مربوط

تساوی یک بر یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در چهارمین دیدار خود در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، …

طرز تهیه آش دوغ

آش دوغ یکی از انواع آش های سنتی و قدیمی ایرانی است که مانند آش …