خانه / گوناگون / پرزیدنت ترامپ با سران کانادا و مکزیک توافق جدید تجاری را به جای «نفتا» امضا کرد

پرزیدنت ترامپ با سران کانادا و مکزیک توافق جدید تجاری را به جای «نفتا» امضا کرد

در حاشیه نشست رهبران گروه ۲۰ در آرژانتین، سران آمریکا، کانادا و مکزیک یک توافق جدید تجاری امضا کردند که جایگزین قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به نفتا می شود.

پرزیدنت دونالد ترامپ، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا و انریکه پنیا نیتو رئیس جمهوری مکزیک جمعه ۹ آذر، این توافق را در بوئنوس آیرس امضا کردند.

رئیس جمهوری آمریکا ساعتی بعد از امضای توافق گفت این قرارداد بزرگترین و مهمترین در تاریخ تجارت سه کشور است.

امضای توافق جدید یک موفقیت برای پرزیدنت ترامپ است که پیشتر گفته بود نفتا یک قرارداد علیه منافع آمریکا است. رئیس جمهوری آمریکا از زمان کارزار انتخاباتی گفته بود همه توافق هایی که منافع آمریکا را تامین نکند، کنار می گذارد. او پیش از این توافق هسته ای با ایران را کنار گذاشت و همچنین از پیمان تغییرات آب و هوایی کنار رفت.

در توافق «قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی» (نفتا) محدودیت های تجاری و سرمایه گذاری میان آمریکا، کانادا و مکزیک کنار گذاشته شده بود و تعرفه‌های تجارت محصولات کشاورزی بین سه کشور برداشته شد. رئیس جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود.

قراردادی که امروز امضا شد، «توافق ایالات متحده-مکزیک-کانادا» (به انگلیسی: United States–Mexico–Canada Agreement) یا به اختصار یو اس ام سی اِی (USMCA) نامیده می شود که جایگزین نفتا می شود.

بنا بر این توافق، دامداران و تولیدکنندگان محصولات لبنی آمریکا دسترسی بیشتری به بازار کانادا خواهند داشت. در مقابل آمریکا برای خودروهای کانادایی تعرفه جدیدی وضع نخواهد کرد. همچنین، حداقل حقوق اکثر کارگران در صنعت خودروسازی هر سه کشور باید ۱۶ دلار باشد. کارگران مکزیکی تا به حال حقوق کمتری دریافت می‌کردند.

توافق جدید قرار است از سال ۲۰۲۰ اجرایی شود.

این توافق بالغ بر یک میلیارد و دویست میلیون دلار از تبادلات تجاری بین آمریکا، کانادا و مکزیک را در بر خواهد گرفت و تنها پس از تصویب پارلمان های هر سه کشور به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

مطلاب مربوط

خواص پسته برای کودکان؛ 10 خاصیتی که سلامتی شما را بیمه می کند

فواید پسته برای کودکان پسته یکی از مغزهای خوراکی با بیشترین میزان فیبر و چربی …

تئاتر ایرانی در بن؛ با نمایش کاریکاتوری علیه جنگ

انجمن تئاتر ایران و آلمان پس از دو سال وقفه یک نمایشنامه انتقادی را در …