خانه / مقالات / وضعیت وام های مسکن چه خواهد شد؟ آیا نرخها افزایش می یابند؟ وام مسکن بدون بازپرداخت چیست؟

وضعیت وام های مسکن چه خواهد شد؟ آیا نرخها افزایش می یابند؟ وام مسکن بدون بازپرداخت چیست؟

با ارتعاشات، تغییرات در مدیریت و نهایتا سقوط ارزش سهام یکی از بزرگترین مؤسسات مالی وام دهنده، بسیاری از بانکها و موسسات مالی مجبور به تجدید نظر، تغییرات اساسی و تدابیر جدید در روش کاری خود شده اند که نتیجه آن آرام تر شدن بازار خرید و فروش و مشکلتر شدن دریافت وام مسکن است.

مشکلاتی که در مؤسسه مالی Home Trust بوجود آمد باعث سقوط ارزش سهام کمپانی مادر یعنی Home Capital و بیرون کشیدن سرمایه های سرمایه داران از آن کمپانی شد که نتیجه آن تغییرات اساسی در مدیریت آن شرکت و زنگ خطری برای سایر مؤسسات مالی و بانکها شده است که شاید باعث افزایش نرخ در سطح کلی بازار شود. بار دیگر از مشاوران محترم املاک و خریداران عزیز که در جستجوی ملکی برای خرید هستند خواهش می کنم قبل از آنکه برای یافتن ملک مورد نظرتان اقدام کنید با یک مشاور وام با تجربه و آگاه و صادق در مورد امکان، مبلغ و شرایط دریافت وام مورد نیازتان مشورت کنید. بالاخص پس از اشکالاتی که در مؤسسه Home Trust پیش آمده بانکها و موسسات مالی در مورد دادن وام دقت و سختگیری بیشتری بعمل می آورند. بالاخص در حال حاضر اصلا تمایلی به دادن وام ندارند هم بدلایلی که در شماره های گذشته توضیح داده ام و هم بدلیل روشن نبودن وضعیت Home Capital و اثرات آن بربازار، بخصوص از مشاوران محترم املاک تقاضا می کنم توجه فرمائید که با وضعیت Home Trust اکثر وامهایی که به آن موسسه ارسال میشد بسوی رقیب آن مؤسسه یعنی Equitable Bank سرازیر و مدت زمان تصویب وام بسیار طولانی تر از زمان گذشته شده است.

مسئله دیگری که در تصویب وامها پیش آمده درخواست مؤسسات مالی Appraisal و مدارک درآمدی قبل از تصویب وام است که قبلا چنین نبود و بانکها ابتدا وام را تصویب و تا زمان Closing فرصت تهیه و ارائه مدارک درخواست شده وجود داشت. لذا گذاشتن پنج روز برای تهیه وام جزو شرایط خرید دیگر در اکثر موارد کافی نیست بخصوص در خریدهایی که Appraisal لازم است زیرا انجام آن گاه بیش از 5 روز وقت خواهد برد. دریافت نامه تأیید استخدامی هم در بعضی ادارات ممکنست بیش از پنج روز زمان لازم داشته باشد و همانطور که اشاره شد عدم اشتهای مؤسسات مالی در دادن وام در حال حاضر است و لذا باید حتما و قطعا قبل از امضای قرارداد خرید خانه مدارک وجود پیش پرداخت در حساب بانکی شما برای سه ماه، مدارک تأیید استخدام و حقوق شما از سوی مؤسسه ایکه در آنجا استخدام هستید و سه ماه صورتحساب بانکی شما که نشاندهنده واریز شدن حقوق شما به آن حساب باشد را آماده کرده باشید که همزمان با درخواست وام به بانک و یا مشاور وام ارائه کنید و بالاخص در مورد حقوقهای بالاتر از هفتاد هزار دلار و یا کسانیکه کمیسیون دریافت می کنند دوسال مدارک تأیید پرداخت مالیات قطعا مطالبه می شود. نگارنده در نظر داشت در مورد وامهای مسکن بدون پرداخت اقساط ماهانه توضیحاتی را ارائه کند که حتما در مقاله آینده بطور مفصل در مورد آن بحث خواهم کرد. برای جلوگیری از اتلاف وقت بعرض می رسانم که این نوع وام برای کسانیست که صاحب ملک خود بوده، وامی روی آن ندارند اما میخواهند وامی بگیرند که قسط ماهانه نداشته باشد. شرط ضروری دیگر داشتن حداقل سن، 55 سال متقاضی است.

هفته آینده بطور مفصل در مورد این وام توضیح خواهم داد.

مرتضی ایرانپور – متخصص وام و مشاور در امور مالی

مطلاب مربوط

فصل های زندگی

فصل پاییز آغاز شد، فصل رنگارنگی برگ های درختان. در این فصل، زیبایی طبیعت، به …

حکایتهای گلستان سعدی به زبان ساده

باب چهارم، در فواید خاموشی حکایت یکم: به یکی از دوستان گفتم: از این روی …