خانه / فرهنگ و هنر / هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی در تهران، با “کمربندهای بسته”

هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی در تهران، با “کمربندهای بسته”

مرضیه برومند، دبیر جشنواره تئاتر عروسکی تهران می‌گوید همکارانش با وجود اعتبارهای مالی اندک، کمربندها را بسته‌اند و برای “شادپیمایی” افتتاحیه آماده می‌شوند. پنج کشور خارجی نیز در جشنواره حضور دارند.

شهر تهران خود را برای هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی آماده می‌کند؛ جشنواره‌ای که ۳۱ مرداد شروع خواهد شد و مراسم افتتاحیه آن با حضور خانواده‌ها، بچه‌ها و عروسک‌ها در فضای باز انجام می‌گیرد.

مرضیه برومند، دبیر این جشنواره که نام “شادپیمایی” بر این مراسم گذاشته می‌گوید: «همیشه دوست داشتم این شادپیمایی در خیابان باشد تا مردمی که از برگزاری چنین جشنواره‌ای خبر ندارند خیلی ناگهانی با آن مواجه شوند و ببینند چه اتقاق عجیب و قشنگی است، ولی در خیابان‌های تهران جز بحث ترافیک، مسائل و محدودیت‌های دیگری هم وجود دارد که کمی برنامه‌های ما را تغییر داده است.»

سنت “شادپیمایی” از سال ۱۳۹۳ به ابتکار مرضیه برومند پا گرفته است. او می‌گوید معمولا برنامه‌هایی که با شادی همراه باشند نداریم و راه‌پیمایی‌ها بیشتر به مناسبت‌های عزا، مذهبی یا سیاسی هستند: «در آن سال برنامه ما تجربه خوب و جذابی از آب در آمد، چون با وجود راه‌بندانی که در خیابان‌ها پیش آمد مردم با سلایق و عقاید مختلف خیلی همرهی کردند و دیدیم وقتی بحث شادی و همدلی باشد مردم حتی شلوغی و راه بندان را هم تحمل می‌کنند.»

این مراسم در سال ۹۵ با برنامه‌ریزی بهتر و در مسیری طولانی‌تر انجام شد. خانم برومند می‌گوید: «در آن دوره حضور مردم فراتر از انتظار ما بود و حتی رییس یونیما که همراه ما بود باور نمی‌کرد چنین استقبالی از افتتاحیه یک جشنواره بشود چرا که در هیچ کشوری چنین چیزی با این شور و حال و مخصوصا در شهری بزرگ مثل تهران ندیده بود.»

سایه تحریم‌ها بر سر جشنواره

مرضیه برومند می‌گوید که مسئولان جشنواره، به صورت “قطره‌چکانی” بودجه می‌گیرند و گرانی ارز موجب کاهش تعداد گروه‌های خارجی فستیوال شد: «برخی گروه‌ها دستمزد بالایی داشتند و به تفاهم نرسیدیم. البته بعضی گروه‌ها هم وقتی فهمیدند ما مشکل داریم تخفیف‌هایی دادند و برخی سفارتخانه‌ها هم همراهی خوبی کردند. با این حال امسال تعداد گروه‌های خارجی جشنواره را کم کردیم. پنج کشور کرواسی، تایوان، افغانستان، هلند و فرانسه با ۶ نمایش حضور دارند.»

این بازیگر و کارگردان باسابقه می‌گوید یک گروه ۳۶ نفری روسی در آخرین روزها به صورتی ناگهانی از شرکت در جشنواره انصراف داد که گویا ترسیده بودند مبادا در ایران جنگ شود: «از آن طرف، گروه نمایشی فرانسه بعد از سخنرانی رییس جمهور آمریکا ایمیل زد و بابت حرف‌های آقای ترامپ پوزش خواست و گفت که با کمال میل به ایران می‌آیند و تخفیفی هم برای دستمزدشان دادند. با این حال گروه دیگری هم بود که به دلیل اینکه یکی از اعضایش به آمریکا سفر می کند، نگران بودند که مبادا با سفر به ایران مشکل پیش آید و همین دلیل لغو حضورشان شد و این ها هر کدام بخشی از مشکلات ناشی از تحریم‌ها است که در جشنواره‌ها نمود پیدا می‌کند.»

دبیر جشنواره تئاتر عروسکی تهران خبر می‌دهد که افتتاحیه فستیوال امسال در بوستان آب و آتش برگزار می‌شود زیرا گرفتن مجوز برای راهپمیایی از میدان ولیعصر به سمت تئاتر شهر سخت بود.

او اضافه می‌کند که در جشنواره هفدهم، یک گروه تئاتری از افغانستان برای سومین مرتبه در جشنواره شرکت می‌کند و گروه‌های شهرستانی نیز با کیفیتی بالا با گروه‌های تهرانی رقابت خواهند کرد.

جشنواره تئاتر عروسکی تهران صرفا برای کودکان نیست. مرضیه برومند می‌گوید ۸ کار مناسب کودک و خانواده و ۱۲ نمایش بزرگسالان نمایش داده می‌شود. او از بچه‌ها دعوت کرده که در روز افتتاحیه با عروسک‌هایشان در “بوستان آب و آتش” حاضر شوند و هم‌زمان از خانواده‌ها خواسته با دقت در بروشورها، توجه کنند که کودکان را به دیدن نمایش‌های سنگین ‌نیاورند.

مطلاب مربوط

معرفی یازده فیلم ترسناک

11 فیلم ترسناک جدید برای کسانی که قلب قوی و سالمی دارند و دوست دارند …

نگاه

اخیراً مطلبی را در مجله شهرما آغاز کرده‌ایم با عنوان « بی شعوری » که …