خانه / فرهنگ و هنر / نوروز خجسته باد

نوروز خجسته باد

شنبه ۲۰ مارچ، با آمدن همزمان نوروز و بهار، قرن پانزدهم هجری خورشیدی آغاز می شود.
چهارده قرن، از تاریخ حمله اعراب به ایران میگذرد. و از آن زمان به بعد، حاکمان تازی، برای ملت ایران، تاریخ و سرنوشت دیگری را رقم زدند. اگرچه تاریخ ایران، حتی پیش از سلسله هخامنشیان آغاز شده بود ولی همگی آن تاریخ باستانی، از جمله سلسله های اشکانیان و ساسانیان نیز نادیده گرفته شدند و یک تاریخ جدید با هویتی ساختگی، توسط تازیانی که در ایران حکومت می کردند، به ایرانیان تحمیل شد.
محمدرضا شاه، آخرین پادشاه ایران، سعی کرد تا تقویم ایران را به صورت رسمی، به زمان اصلی آن برگرداند. ولی به قول احمد کسروی، نویسنده سرشناس، ملت ایران هنوز یک حکومت مذهبی، به آخوندها بدهکار بود تا در نتیجه آن، ماهیت حکومت دینی را در ایران آشکار و فاش کند. تا قبل از انقلاب اسلامی، آنگونه که باید و شاید، ایرانیان نسبت به هویت ملی خود، اهمیت چندانی از خود نشان نمی دادند. اما پس از انقلاب، از آنجا که ماهیت حکومت دینی، فرا کشوری بود و ملیت و وطن در حکومت مذهبی، جایگاه خاصی نداشت، ایرانیان در پی آن شدند تا از طریق نامگذاری کودکان تازه متولد، با نام های اصیل و زیبای ایرانی و نیز با پاسداشت از آیین و رسوم و جشن های باستانی ایران، مانند: نوروز، مهرگان، تیرگان و شب یلدا، دوباره هویت ملی خود را زنده و بازسازی کنند. باستان شناسان و تاریخ نویسان، نوشته اند که در ایران باستان، حتی یک روز عزا و سوگواری هم ثبت نشده است. بلکه حدود ۵۰ نوع جشن های کوچک و بزرگ، در طول سال در ایران برگزار می‌شده که همگی نشانه نشاط و شادمانی و در نتیجه وجود عشق و محبت در میان ملت بزرگ ایران بوده است.
اما اکنون در اثر عملکرد حکومت جمهوری اسلامی در ایران، طبق آمار به دست آمده، بسیاری از ایرانیان، آگاهانه خرافه پرستی را رها کرده و با نگاهی نو به آینده خود و کشور می نگرند. احتمال آنکه در حکومت آینده ایران، تاریخ نادیده گرفته شده ایران باستان دوباره در تقویم ایران گنجانده شود، بسیار زیاد است. به همین جهت، سال جدید را می توان سال ۲۵۸۰ شاهنشاهی ایران نیز نامید. امیدواریم در سال جدید، کشور ایران، از آزادی و آبادی کامل برخوردار گردد.
آرزو داریم هموطنان ما در سراسر جهان، در نهایت آسایش و آرامش به سر برند.
آرزو داریم جهان و جهانیان در صلح و صفا و به دور از ظلم و ستم و جنگ و خونریزی، در کنار یکدیگر زندگی کنند و از هرگونه بلاهای زمینی و آسمانی، بدور باشند.
*****
یادآوری: تلویزیون ایرانیان کانادا (ITC) طبق معمول هر ساله، یک ویژه برنامه نوروزی را تهیه کرده که از غروب روز جمعه ۱۹ مارچ، از طریق جی ال ویز، باکس جادو، باکس تیکا تی وی و همچنین از طریق سایت تلویزیون ITC به مدت شش روز، پخش خواهد شد.
در برنامه نوروزی تلویزیون ITC، با هنرمندان شهر همراه با بخش هایی از آرشیو تلویزیون شهرما نیز که از بازارهای نوروزی سال های دور تهیه شده است، پخش می شود که برای بسیاری از هموطنانی که سال هاست در بزرگ شهر تورنتو زندگی می کنند، بسیار جذاب و جالب خواهد بود.
دیدن ویژه برنامه نوروز ۱۴۰۰ تلویزیون ایرانیان کانادا (ITC) را صادقانه تأکید می کنیم.
هر روزتان نوروز
نوروزتان پیروز

مطلاب مربوط

نگاه

اخیراً مطلبی را در مجله شهرما آغاز کرده‌ایم با عنوان « بی شعوری » که …

حـکایتهای گلستان سعدی به زبان ساده

باب چهارم، در فواید خاموشی حکایت چهاردهم: ناخوش‌آوازی به بانگ بلند قرآن می‌خواند. صاحبدلی برو …