خانه / خبری / نرخ های بهره بالاتر

نرخ های بهره بالاتر

بانک CIBC : نرخ های بهره بالاتر برای درمان بازار مسکن کانادا، کافی نخواهد بود

یکی از بانک‌های بزرگ کانادا (سی آی بی سی ) هشدار می‌دهد که باید انتظارات را به گونه ای تعدیل کرد که افزایش نرخ‌های بهره تاثیر واقعی و ماندگاری بر بازار مسکن کانادا داشته باشد.

در بولتنی که بانک CIBC این هفته ارائه داده است، بیان می‌کند که افزایش نرخ بهره بانک مرکزی کانادا تا به امروز و افزایش‌های اضافی مورد انتظار تا پایان سال 2022 تنها برای مدت کوتاهی علائم داغ بازار املاک و مستغلات را کاهش می‌دهند.

در عوض، اقتصاددانان باید بر موضوع عرضه مسکن به عنوان مشکل ساختاری غالب در بازار مسکن کشور تمرکز کنند.

در این بولتن آمده است: «در واقع، اگر تاریخ را به عنوان یک راهنما قرار دهیم، کندی پیش رو ممکن است عدم تطابق عرضه و تقاضا در بازار را بدتر کند.

تحلیلگران تاکید می‌کنند که تقاضای مسکن به‌شدت دست‌کم‌گرفته است، زیرا روش‌ها و تخمین‌های کنونی «بر اساس مفروضات نادرست و بسیار ساده‌گرایانه هستند».

وقتی نوبت به بررسی عدم تطابق در بازار مسکن می‌شود، متغیری که برای اندازه‌گیری تقاضای مسکن باید روی آن تمرکز کرد، تشکیل خانوار است. به هر حال، شهرداری ها هنگام تصمیم گیری در مورد آزادسازی زمین و مجوزهای ساختمانی به شدت به این برآوردها تکیه می کنند و این آمار دقیق نیست.

اما این بانک همچنین ظرفیت کشور را برای ساخت مسکن مورد نیاز به دلیل کمبود شدید نیروی کار در بخش ساخت‌وساز، که با رقابت شدید پروژه‌های زیربنایی بزرگ برای همان مجموعه محدود نیروی کار ترکیب می‌شود، زیر سوال می‌برد.

اگرچه کانادا در سال 2021 شاهد میزان مهاجرت بیش از 400000 نفر بود، اما به ندرت هیچ یک از این ساکنان جدید در ساخت و ساز کار می کردند. واضح است که برای پرداختن به موضوع عرضه در مسکن، به یک جزء مهاجرتی نیاز است.

علاوه بر این، سیاست‌هایی با هدف آموزش جوانان کانادایی در مشاغل ماهر به کاهش کمبود نیروی کار کمک می‌کند. علاوه بر این، افزایش هزینه‌های نیروی کار، مواد و حمل‌ونقل همگی بر مسائل مقرون‌به‌صرفه مسکن اضافه می‌کنند.

مطلاب مربوط

بیش از صد هزار دانشجو که از مزایای CERB استفاده کرده بودند، باید پول را پس بدهند

کارلا کوالترو، وزیر کار می گوید: دولت متوجه شده است که بسیاری از دانشجویانی که …

عکس معده مسافر ایرانی در ترکیه که جهانی شد: پر از تریاک

یک مسافر ایرانی در شهر آغری ترکیه، به اتهام حمل مواد مخدر دستگیر شد. مهران. …