خانه / گوناگون / موج دوم کرونا در چین و نگرانی در ایران

موج دوم کرونا در چین و نگرانی در ایران

کمتر از یک هفته پیش بود که چین اعلام کرد، آمار ابتلا به ویروس کرونا به شدت افت کرده و در یک روز (۶ تا ۷ آوریل) برای اولین بار هیچ مورد مرگی ثبت نشده و افزون بر این تنها ۳۲ مورد جدید ابتلا گزارش شده‌اند. 

اکنون اما موارد جدیدی از ابتلا به این ویروس در برخی مناطق این کشور به ثبت رسیده‌اند. روز یکشنبه ۲۴ فروردین (۱۲ آوریل) یک‌شنبه در حالی ۱۰۸ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در چین اعلام شد که روز قبل از آن تنها ۹۹ مورد جدید شناسایی شده بود. این رقم بالاترین میزان ابتلای جدید به ویروس کرونا از پنج هفته پیش به این سو است.

۹۸ مورد از بین ۱۰۸ ابتلای جدید شهروندان چینی هستند که تا کنون در خارج از کشور بوده و به تازگی به چین بازگشته‌اند. 

به گفته معاون مدیرکل کمیسیون سلامتی چین شمار بیماران کووید ۱۹ در روزهای آتی بیشتر خواهد شد. دلیل این امر موج مسافران بازگشتی به چین از مبادی ورودی این کشور است که بر اساس آمار تا کنون بین ۱۰ تا ۲۰ درصد آنها آلوده به ویروس CoV-2 بوده‌اند. 

انتشار این خبر نگرانی‌هایی را در زمینه تشدید شیوع بیماری کووید ۱۹ در ایران به دنبال داشته است. با اعلان رسمی حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، ادارات و کسب و کارهای کم خطر در شهرستان‌ها فعالیت‌شان را از روز ۲۳ فروردین آغاز کرده‌اند. این تاریخ برای تهران نیز شنبه آتی (۳۰ فروردین ماه) اعلام شده است.

معاون وزارت بهداشت ایران هم روز دوشنبه ۲۵ فروردین اعلام کرد که سیر ابتلا در اکثر استان‌های ایران نزولی شده است. حال اما بیم آن می‌رود که ایران نیز با موج دوم کرونا روبرو شود.

سایت عصر ایران در مطلبی در این باره ابتلای ۱۰۸ مورد جدید به ویروس کرونا را “آن هم در کشور چین که با سیاست سفت و سخت قرنطینه اپیدمی کرونا را مهار کرده” خبری “نگران‌کننده” دانسته و نوشته است: «شرایط امروز چین و آمار ورود ۹۸ مورد بیمار کرونایی تنها در عرض یک روز به  این کشور خود نشانگر ماهیت جهانی بحران کروناست و حاوی این پیام است که هیچ کشوری نمی‌تواند تنها به ریشه‌کنی داخلی این ویروس و بازگشت به شرایط عادی دلخوش باشد در حالی که این ویروس همچنان در نقاط مختلف دیگری از جهان رو به گسترش بوده باشد».

مطلاب مربوط

تساوی یک بر یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در چهارمین دیدار خود در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، …

طرز تهیه آش دوغ

آش دوغ یکی از انواع آش های سنتی و قدیمی ایرانی است که مانند آش …