خانه / سلامت و بهداشت / مصرف آجیل و باورهای غلط از زبان دکتر ویکی

مصرف آجیل و باورهای غلط از زبان دکتر ویکی

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد همچنان مبهم باقی مانده , این است که آیا  مصرف آجیل باعث چاقی می شود یا خیر؟ با توجه به فرا رسیدن تعطیلات عید و مصرف آجیل و خشکبار در سفره های نوروزی , این نگرانی برای بسیاری از افراد به ویژه آن دسته که در رژیم غذایی به سر می برند , تشدید می شود . حال فرا رسیدن تعطیلات نوروزی را بهانه قرار دادیم تا پاسخ این پرسش را از زبان کارشناس تغذیه دریافت کنیم . دکتر ویکی پزشک متخصص تغذیه و استاد دانشگاه هاروارد حقایقی را درمورد مصرف آجیل ارائه کرده است که از نظر او هیچ ارتباطی بین مصرف آجیل و اضافه وزن وجود ندارد

آجیل باعث چاقی می شو، یک تصور کاملا اشتباه است

بسیاری از افراد تصور میکنند که خوردن آجیل به دلایل برخورداری از میزان کالری و چربی بالا می تواند منجر به افزایش وزن شود . این در حالی است که این تصورکاملا به اشتباه در بین مردم جا افتاده است . دکتر ویکی در این باره می گوید : خوردن آجیل نه تنها باعث اضافه وزن نخواهد شد , بلکه به دلیل برخورداری از فواید فراوان , نقش مهمی در بازیابی سلامت هم ایفا میکند

آجیل با کیفیت، باعث چاقی نمی شود

تحقیقات یکی پس از دیگری انجام شد و همه بی ارتباط بودن مصرف آجیل با اضافه وزن را تایید کردند . کیفیت غذا یعنی همه چیز ! و این نکته بسیار مهمی است . به عبارت دیگر ، مصرف آجیل با کیفیت منجر به اضافه وزن نخواهد شد به این معنا که باید آجیل را به صورت خام و ارگانیک مصرف کنید ، انواع آجیل رست شده ، شور، عسلی یا شکری شده قطعا می تواند منجر به چاقی و اضافه وزن شوند .

دکتر ویکی میگوید تحقیقات زیادی در این خصوص انجام شده است که نتیجه چند مورد را با شما در میان می گذاریم . در یکی از این تحقیقات , به رژیم غذایی تعدادی از افراد برای مدت ۶ ماه ، روزانه ۲ مشت آجیل اضافه شد . از نظر مصرف کالری ، این افراد پس از ۶ ماه ، باید چیزی نزدیک به ۷ کیلو گرم وزن اضافه میکردند , اما چیزی که اتفاق اقتاد خیلی متفاوت بود ، مردان چیزی کمتر از ۴۵۰ گرم وزن اضافه کردند و زنان چیزی حدود ۱۰۰ گرم که البته این اعداد و ارقام در طول یک دوره ۶ ماه از نظر  آماری اصلا مهم نیست در تحقیق دیگری نیز , یک گروه از افراد برای مدت ۸ هفته روزانه سه مشت گردو را به رژیم غذایی خود اضافه کردند و پس از اتمام دوره ، هیچ اضافه وزنی متوجه هیچ کدام نشد.

آجیل خورها چربی کمتری دارند

شاید این سوال برایتان مطرح شود که مصرف آجیل در طولانی مدت قطعا منجر به چاقی می شود ، اما همان طور که گفته شد , آجیل با کیفیت ( خام و ارگانیک ) موجب چاقی نمی شود ، چه برای دو ماه مصرف شود چه برای دو سال . اگر نگاهی به آجیل خورهای حرفه ای داشته باشید ، متوجه می شوید که چربی ناحیه شکم این افرد نسبت به بقیه گروه ها بسیار کمتر است . تاثیر مصرف آجیل در سلامت و ثبات وزنی بدن تا این حد است که اگر کالری دریافتی بدن از طریق مصرف شکلات و شیرینی را با خوردن آجیل جبران کنید ، متوجه تاثیر و تغییر در وزن خود خواهید شد . تنها کافی است دو هفته شیرینی و شکلات مصرف کنید تا افزایش وزن را در خود آشکارا مشاهده کنید ، در حالی که آجیل، چنین تغییری در بدن ایجاد نمیکند.

آجیل خورها کمر باریک هستند

تحقیقات ثابت کرده افرادی که آجیل و سبزیجات را به عنوان یک ماده غذایی ثابت در سبد غذایی خود دارند , از کمرهای باریک تری نسبت به افرادی برخوردارند که گوشت جایگاه اصلی را در سبد غذایی شان اشغال کرده است . تحقیق دیگری نیز ثابت کرده که افراد لاغرتر تمایل بیشتری به خوردن آجیل دارند.

محققان هاروارد چه میگویند

نتیجه تحقیقات و بررسی های محققان دانشگاه هاروارد حاکی از این است که چاقی و اضافه وزن با مصرف مواد غذایی بی ارزش مانند نوشابه و نوشیدنی های گاز دار ، چیپس ، سیب زمینی سرخ کرده و گوشت قرمز ارتباط مستقیم دارد ، این در حالی است که کاهش وزن در اثر مصرف سبزیجات ، آجیل ، میوه و غلات کامل حاصل می شود . نتیجه کلی تحقیقات آن ها بیان می دارد که مصرف مواد غذایی کم فرآوری شده نظیر آجیل ، سبزیجات و غلات کامل را باید افزایش داد.

اما سوال اصلی، چرا آجیل باعث چاقی نمی شود ؟

این مساله دلایل زیادی دارد . سرکوب اشتها و تقویت سوخت و ساز چربی ها یا به اصطلاح چربی سوزی از مهمترین آن هاست. برای اثبات این مدعا ، محققان به دو گروه از افراد اسموتی دادند . یک گروه اسموتی با میوه هایی همچون آناناس ، توت فرنگی ، موز و ….. سرو کردند و گروه دوم این اسموتی را به علاوه گردو پودر شده مصرف کردند . گروه اول از اسموتی لذت نبردند و سرو این دسر برایشان رضایت بخش نبود ، لذا به دنبال اسموتی یا نوشیدنی دیگری بودند تا عطش خود را رفع کنند اما گروه دوم از سرو  اسموتی خود بسیار راضی بودند و دلیلی برای مصرف نوشیدنی دیگری نداشتند ، در واقع گردو ، سیر کننده ، اشتها کّش و چربی سوز است.

چرا باید آجیل بخوریم ؟

یافته های محققان ثابت کرده که مصرف آجیل , میتواند سطح التهاب را کاهش و سطح کلسترول خوب را افزایش دهد و در نتیجه کارکرد شریان ها را بهبود بخشد . صرف نظر از اینکه مصرف آجیل تاثیری در افزایش وزن ندارد , باید بدانید که این دسته از مواد غذایی سرشار از فیبر هستند که سیستم گوارش بدن را سالم نگه می دارند و خاصیت ضد التهابی هم دارند . آجیل ها دارای چربی های سالمی هستند که کار محافظت از قلب را انجام میدهند . مصرف آجیل میتواند حتی خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی را تا نصف کاهش دهد.

مطلاب مربوط

دلایل و راه های پیشگیری از حسادت نوجوانان

حسادت واکنشى هیجانى است که تقریبا در سن ۱۵ تا ۱۶ ماهگی درکودکان آشکار می …

خواص تخم شربتی

طبع تخم شربتی گرم و خشک بوده و تخم شربتی آهن بالای دارد تخم شربتی …