خانه / مقالات / مبارزه با پیری (1)

مبارزه با پیری (1)

آمینو اسیدها (Amino Acids) در واقع اجزاء ساختمانی پروتئین می باشند. بدن ما بخوبی قادر به ساختن اغلب آمینو اسیدهای مورد نیاز برای تمام سلولها می باشد. بجز اسیدهای آمینه ضروری (Essential Amino Acids) که حتما باید از منابع خارجی برای بدن تأمین شوند و کمبود آنها ما را دچار بیماری می کند. بنابراین بخوبی روشن می شود که رژیم صحیح و استفاده از پروتئین های خاص چه قدر در نگه داری و سلامت بدن مهم می باشد. از این مواد غذایی می توان از تخم مرغ، انواع گوشت ها، سویا، Quinoa و لبنیات نام برد.

 

آرامش و خواب کافی

بدن شما بعد از فعالیت های روزانه به زمانی برای بازسازی نیاز دارد در این زمان کلیه ذخایز مصرف شده بدن مجددا جایگزین شده و شما دوباره آماده فعالیت های روزانه می شوید. برای بازسازی و نگه داری پوست نیز شما احتیاج به خواب کافی و آرامش روزانه دارید.

بدیهی است که عدم اضطراب و آرامش نه تنها برای زیبایی و جوانی پوست لازم است بلکه برای فعالیت سالم و کافی تمام سیستم های بدن بخصوص سیستم ایمنی که شما را در مقابل عوامل مضر محیط و عفونتها و بیماریهای بدخیم می کند بسیار ضروری می باشد.

 

استفاده از مواد غذایی تازه

باید بیاد داشته باشید که استفاده دائمی از مواد غذایی آماده شده کنسرو شده و بسته بندی شده می تواند شما را به طور مزمن در معرض کمبود بعضی مواد مورد نیاز بدن مثل ویتامین ها و مواد معدنی خاصی قرار دهد.

بنابراین همیشه در سبد غذایی خانواده در روز و یا در هفته از مواد غذایی کاملا ساده و طبیعی استفاده کنید.

در یک رژیم طبیعی و سالم شما نیازی به استفاده از مواد اضافه به صورت مصنوعی ندارید ولی در صورت عدم تعادل در رژیم غذایی شاید استفاده از این مواد اضافه داشته باشید تنها نکته استفاده ویتامین D در بچه ها و در افراد بالغ که مناطق سرد و بدون آفتاب زندگی می کنند می باشد که به صورت اضافه یا Supplement  استفاده شود.

 

استفاده از ماسک های طبیعی

بسیاری از مواد طبیعی که در دسترس ما می باشند می توانند به صورت موضعی برای پوست نیز مفید باشند. به عنوان مثال شما می توانید از حلقه های خیار به عنوان یک ماسک مرطوب کننده و پاک کننده و سفت کننده برای تمام صورت، گردن و دست استفاده کنید.

سایر مواد طبیعی و مفید شامل زردچوبه، عسل و میوه های حاوی ویتامین C و آنتی اکسیدان می باشند.

فقط به یاد داشته باشید در هنگام استفاده Berries و یا مرکبات باید با احتیاط عمل کنید چون زیاده روی در مصرف و یا طولانی بودن زمان مصرف می تواند باعث تحریک و قرمزی پوست گردند.

گاهی بعضی از تکه های میوه ها مثل انار را می توانید با عسل طبیعی مخلوط کرده و بجای ماسک استفاده کنید.

 

روغن ها

شاید گاهی بد نباشد که به جای ساییدن دائمی پوست کمی به آن روغن برسانید. بدیهی است که این روغن ها باید طبیعی و بدون مواد نگهدارنده باشند. در این موارد می توانید از روغن زیتون Cold Comprised و یا روغن نارگیل طبیعی و یا کره کاکائو استفاده کنید.

در صورت چرب بودن بیش از حد پوست و یا وجود آکنه بهتر است از این مراقبت صرف نظر کنید.

 

استفاده از عینک و عینک آفتابی

به یاد داشته باشید در صورتیکه دائم در معرض آفتاب هستید و چشم ها را به صورت دفاعی جمع می کنید این حالت می تواند باعث ایجاد چین در اطراف چشم ها و بین ابروها و پیشانی شود. لذا بهتر است از عینک های آفتابی که دارای فیلتر UV هستند استفاده کنید.

از طرف دیگر افرادی که به طور دائم برای دید بهتر چشم ها را به عنوان یک واکنش طبیهی تنگ می کنند تا بهتر ببینید. بسیار زود دچار چین بین ابروها می شوند و با گذشت زمان عمیق تر و عمیق تر می شود. بنابراین بهتر است قبل از شروع این چین از عینک مناسب برای دید مناسب خود بر اساس دستور پزشک استفاده کنید چرا که پیشگیری بهتر از درمان است.

 

تمیز کردن پوست

بسیار مهم است که پوست ما بتواند تنفس کند لذا در صورتیکه از لوازم آرایشی بر روی پوست استفاده می کنید بهتر است بعد از آن حتما پوست صورت خود را تمیز کنید.

بهترین روش استفاده از پاک کننده های جدید که به صورت نیمه معلق یا Micelle  و در حالت مایع می باشند است که بعد از آن باید پوست را با آب شسته و بعد برای برگرداندن PH طبیعی پوست مجددا پوست را باToner  تمیز کنید.

دکتر مرضیه قوامی – Ava Skin Clinic

مطلاب مربوط

علت عقب ماندگی

دنیای عجیبی است! چه کسی باور می کرد که گروه مذهبی طالبان، پس از ۲۰ …

فاجعه در ایران

مدتی است که فاجعه موج پنجم کرونا در ایران شروع شده و همچنان بی رحمانه …