خانه / مقالات / مبارزه با لک های زیر بغل (2)

مبارزه با لک های زیر بغل (2)

 

همانگونه که بیاد دارید هفته گذشته ازعوامل ساعد کننده و پیشگیری کننده این مشکل صحبت کردیم. در این هفته سعی می کنیم که به بررسی راههای درمان خانگی و غیرخانگی برای این مشکل بپردازیم.

 

راه حل های خانگی

جوش شیرین:

این ماده شاید یکی از بهترین مواد برای کم رنگ کردن لک های پوستی چه در زیر بغل و چه در سایر مناطق پوست باشد. جوش شیرین سبب پوسته برداری و از بین رفتن سلولهای مرده پوست می شود. جوش شیرین را می توانید به تنهایی و یا همراه با گلاب استفاده کنید.

بهتر است که جوش شیرین را با گلاب مخلوط کنید و بعد خمیر ایجاد شده را بر روی زیر بغل بمالید و بعد از 5 دقیقه به ارامی شروع به ماساژ و سایش کنید و بعد آن را با آب ساده بشویید. این کار را می توانید 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

لیمو:

لیمو نه تنها سبب سفید رنگ تر شدن پوست این ناحیه بلکه سبب پاک شدن این ناحیه از قارچها و میکروبها شایع این منطقه می شود. ولی بهتر است بعد از استفاده از لیمو به علت خشک شدن پوست از مرطوب کننده حتما استفاده کنید.

یک قارچ از لیمو را برای چند دقیقه به ملایمت بر روی پوست بمالید و بعد برای 10 دقیقه هیچ کاری نکنید ولی بعد با آب بخوبی بشویید و مرطوب کننده استفاده کنید. هر هفته 2 تا 3 مرتبه می توانید تکرار کنند.

سیب زمینی:

سیب زمینی هم به مقدار کمی خاصیت اسیدی دارد و می توانید برای سفید کردن زیربغل استفاده کنید بدون اینکه سبب تحریک زیر بغل شود. سیب زمینی را پوست کنده و به صورت حلقه ای و یا از عصاره آن برای برقرار دادن زیر بغل استفاده کنید. بعد از 20 دقیقه زیر بغل را با آب گرم بشویید. هر هفته 2 بار اینکار را تکرار کنید.

زردچوبه:

راه دیگر استفاده از مواد خانگی استفاده از زردچوبه می باشد. زردچوبه به عنوان یک داروی خانگی برای درمان تحریک های پوستی ازهر نوع می تواند به کار رود چون خاصیت ضد التهابی دارد. می توانید زرد چوبه را با آب گوجه فرنگی باشید قاطی کنید تا خمیر یکنواختی به دست بیاید. و زیر بغل بمالید تا 30 – 60 دقیقه نگه دارید بعد با آب گرم بشویید. می توانید این کار را هفته ای 2 بار تکرار کنید.

گاهی می توانید از یک مخلوط زردچوبه + آب لیمو هم  استفاده کنید.

پرتغال:

براده های پرتقال را می توانید به صورت خمیری با شیر و یا با گلاب در بیاورید و بر روی مناطق تیره پوست مثل آرنج و زانو و زیر بغل به مدت 15 دقیقه قرار دهید و بعد با آب سرد بشوریید. این ماده هم سبب کم رنگ تر شدن و هم سبب نرمتر شدن این مناطق می گردد.

روشهای غیرخانگی:

از این روشها بیشتر در موارد استفاده می شود که واقعا زیر بغل تیره می باشد و در موارد تغییر رنگ مختصر معمولا همان روشهای خانگی کافی می باشد.

Chemical Peels

در این جا از اسیدهای ضعیف برای از بین بردن لایه خارجی پوست استفاده می شود. این ترکیبات مثل آلفاهیدروکسی اسید (AHA) و فنل (Phenol)  و رتیونیک اسید (Retionic Acid) و…. می باشند.

در این روش پوستهای مرده به  کمک این اسیدها برداشته می شوند. در اغلب مواقع پوست به وجود آمده روشن تر و نرم تر می باشد.

اشکال این روش این است که بهتر است در تابستان و ماههای آفتابی استفاده نشود چون 2 تا 3 هفته دوران بهبودی آن طول می کشد.

گاهی در مواقع که تغییر رنگ بسیار شدید است از Peeling خیلی قوی تر استفاده می گردد که احتیاج به آرام بخشی قوی دارد و چندین ماه بهبودی آن طول می کشد.

Micro Dermabrasion

در این روش از هیچ محصول شیمیایی استفاده نمی شود بلکه فقط از سایش فیزیکی استفاده می شود. از این روش برای همه مناطق ضخیم شده و تغییر رنگ یافته پوست مثل زیر بغل، آرنج ها،کشاله ران، زانو و… می توان استفاده کرد. با سایش لایه های مرده پوست روشن تر و نرم و شفاف تر می شود.

مزیت این روش این است که فقط به 1 تا 2 روز محافظت زیر بغل از آفتاب نیاز دارد.

Botox

در  مواقعی که علت این تیرگی تعریق زیاد و مصرف بیش از اندازه ضد عرق ها می باشد برای فلج کردن عضله تخلیه کننده غدد عرق از Botox تزریقی استفاده می شود.

استفاده از لیزر

همانگونه که می دانید از لیزر می توان برای درمان لک های پوستی استفاده کرد و در این ناحیه نیز نتایج بسیار خوبی دارد.

شاید این روش سریعترین و موثرترین راه حل در مواردی که تغییر رنگ شدید است می باشد. البته بعد از انجام لیزر باید تا 2 روز پوست زیر بغل را مرطوب نگه داشته و بعد از 1 هفته نیز ار راه حل های خانگی به صورت گه گاهی استفاده کنید.

بهتر است بدانید که در این درمان می شود هم از لیزر و هم از IPL  با انواع مختلف استفاده کرد و تقریبا در همه انواع در صورت تکمیل دوره  درمان نتیجه بسیار خوب است. نکته منفی در درمان این تغییر رنگ با لیزر احتمال خارش یا ورم یک تا 2 روز بعد از درمان می باشد.

 

 

مطلاب مربوط

فصل های زندگی

فصل پاییز آغاز شد، فصل رنگارنگی برگ های درختان. در این فصل، زیبایی طبیعت، به …

حکایتهای گلستان سعدی به زبان ساده

باب چهارم، در فواید خاموشی حکایت یکم: به یکی از دوستان گفتم: از این روی …