خانه / مقالات / مالیات منصفانه کاترین خانم!

مالیات منصفانه کاترین خانم!

بعضی‌ دوستان تصور می‌‌کنند که برنامه  جدید دولت انتاریو به نام fair housing plan که به راستی‌ باید آنرا taxing plan خواند راه را بر افزایش قیمت ملک بسته و خرید را برای خریداران بار اول ، جوانان جویای نام و مستضعفان آسان تر نموده است. احتمالا از دور این طور بنظر می‌‌رسد ولی تصوّر من اینست که برای افزایش قیمت‌ها ایشان یک اتوبان شش بانده افتتاح کرد تا به آنهائی که هنوز ایمان نیاورده اند نشان دهد  زندگی‌ ما در دست چگونه مدیرانی است. در هر حال این برنامه  جلوی چیزی را نگرفته بلکه طبق معمول از این نمد کلاهی ساخته تا مالیاتی اخذ کند . مقداری از سرمایه ای‌ که در بخش مسکن در گردش است برداشته و در جیب دولت گذاشته و گفته بروید هر کاری خواستید انجام دهید. در بخش اول و مهمترین قسمت این طرح منصفانه، ایشان از جیب سرمایه گذاران خارجی‌ پانزده در صد به جیب زده (منظور جیب دولت است) و در بخش املاک استیجاری مقداری از اموال ملت بی‌ دفاع را به ظاهر به نفع مستاجران بذل و بخشش نموده است آنجا که می فرماید صاحبخانه‌ها حق افزایش اجاره بها را فقط به مقدار ناچیزی دارند یک نفر پیدا نشد بپرسد اموال مردم در یک مملکت سرمایه داری و در یک بازار آزاد به شما چه ارتباطی‌ دارد که برایش تکلیف تعیین کنید…. آیا ایشان سقفی هم برای افزایش قیمت آب و برق و گاز هم که احیاناً در اثر سؤ مدیریت بعضی‌‌ها هر سال بالا میرود در نظر گرفته اند؟ بعید می دانم این قسمت به ایشان مربوط باشد!

ایشان در هیچ جای این برنامه جدید نفرمود که flip کردن، assign کردن، دست به دست کردن یک ملک به قصد سود بردن اشکالی دارد. ایشان فقط گفت سهم ما (یعنی‌ دولت) را بدهید، خوب شما فرض کنید شخصی‌ خانه را می‌‌خرد با این شرط که قبل از روز انجام معامله اگر خواست آن ملک را به خریدار دیگری منتقل کند و از این راه سودی مثلاً پنجاه هزار دلار ببرد. کاترین خانم تهدید کرده که اگر پیدایتان کنیم مالیات این درآمد را از شما می گیریم! خوب این که اصلا چیز جدیدی نیست. هر درامدی مالیات دارد، شما هم اگر پیدا کردی بگیر! اما پنجاه هزار دلار درآمد پس از کسر هزینه‌های مربوطه (این انتقال هم که انصافا همش هزینه است!) مگر چقدر مالیاتش می‌‌شود، کسی‌ که اینقدر دل و جرات دارد که این معامله را انجام بدهد مگر گفته بود از من مالیات نگیرید، خوب مالیاتش را با کمال میل پرداخت می‌‌کند و با خیال راحت کارش را می‌‌کند.

اگر فیلم سربداران را که سالها پیش از تلویزیون ایران پخش می‌‌شد دیده باشید، در این فیلم شخصیتی بود به نام “قاضی شارح” که می‌‌خواست تا حدودی که زورش می‌‌رسد امور مملکت را قانونمند کند تا یک نفر به اسم شاه مغول هر جور دلش می خواهد با مردم رفتار نکند ایشان عقیدهٔ داشت: “قضاوت امری ساده است، تنها باید بدانی‌ شاه مغول چه می‌‌خواهد!” خوب حالا این روز‌ها ملت یاد گرفت که از نظر حاکمان هم “حکومت  امر ساده ا یست تنها باید بدانی‌ باج و خراج ببخشید مالیا تت را چگونه بگیری” سه‌ هفته پیش خانم کاترین وین طرحی را ارائه کردند تا خرید خانه برای خریداران آسانتر شود این برنامه که با سر و صدای فراوانی ارائه شد و ارائه کنند گان آن چنان با افتخار  و گردن افراشته آنرا اعلام کردند که انگار فتح خیبر کرده اند قرار است بازار مسکن را منصفانه کند!

نمی‌ دانم کجای این طرح منصفانه است و چطور یک عده که باید اسمشان را “والی‌” انتاریو گذاشت تصور می‌‌کنند با برداشتن از جیب مردم به اسم اخذ مالیات بازار مسکن ناگهان عادلانه می‌‌شود، ده ها خبرگزاری این خبر را مخابره کردند. روزنامه‌ها و مفسران در مورد آن تفسیر‌ها نوشتند میلیون‌ها انسان از سر کار برگشته تلویزیون‌ها را روشن کردند و مانند کتاب ۱۹۸۴ جرج اورول پای آن نشستند و این تفسیر‌ها و اخبار‌ها را شنیدند و یک بار یک نفر نپرسید چطور با گرفتن مالیات بازار مسکن منصفانه می‌‌شود؟ با خارج کردن کنترل ملک صاحبخانه از دست خودش و قرار دادن آن در دست دیگری بازار منصفانه شد؟ به همین سادگی‌؟ کار دولت همین بود؟

باور بفرمایید من از همه بیشتر دلم می‌‌خواهد بازار منصفانه باشد برای خریدار برای فروشنده برای جوانان برای صاحبخانه‌ها و مستأجران. ولی‌ این به جز ایجاد هرج و مرج چیز دیگری نیست، هیچ تغییر اساسی‌ ایجاد نشده بجز اخذ مالیات بیشتر، در نهایت به بالاتر رفتن قیمت‌ها منجر خواهد شد و بی‌ کفایتی‌ مدیران استان را بیشتر عیان خواهد کرد. کامران انواری

647.808.3450

کامران انواری ( Real State Broker)

مطلاب مربوط

حمایت از بیزینس های ایرانی

می دانیم که بلای کرونا که می توانست در عرض دو و یا سه هفته، …

از ماست که برماست

شما تا چه اندازه اخبار و حوادث جهان را تعقیب می کنید؟ این روزها، یا …