خانه / مقالات / عقل و خرد

عقل و خرد

چند روز پیش، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با افتخار اعلام کرد که ابوبکر بغدادی، رهبر گروه تروریستی داعش، به دست نیروهای آمریکایی کشته شده است. در این عملیات، ابوبکر همراه با زن و سه فرزندش، در داخل غار بن بستی گرفتار می شوند و چون سگ های پلیس (ارتش) به دنبال آنها بودند، او هم با منفجر کردن جلیقه انتحاری، خودش را منفجر کرد که در نتیجه، زن و هر سه فرزندش به قتل می رسند.

ابوبکر بغدادی که باعث و بانی هزاران جنایت و تجاوز شده بود و برای ترساندن قدرتمداران، بی گناهان را به قتل رسانده بود، سرانجام به سزای خودش رسید. اما آنچه که مهم است، این است که برای او هدف از این مبارزات ابلهانه، بیهوده و در عین حال غیرانسانی، چه بود که حتا فرزندان بی گناه خودش را هم به کشتن داد؟ با خشونت، چه کالایی را می توان فروخت؟ تاریخ جهانی ثابت کرده است که زورگویی و فشار، سرانجام شومی دارد و هرگز پایدار نخواهد بود.

از نظر من، بسیاری از کوته فکرانی همچون ابوبکر بغدادی، بازیچه ای بیش نیستند که توسط سیاستمدارانی، یک چند صباحی، برای منافع آنها، نقشی را بازی می کنند و به موقع خودش، نیست و نابود می شوند. این مهره های ابله، با سنجیدن اعمالشان و با کمی اندیشه، می توانستند یک زندگی آرام و انسانی داشته باشند و هرگز به دام بازی های تروریستی سیاستمداران ناانسان که همواره دنبال بازیچه های نادان می گردند، نیفتند. اگر او براستی طرفدار اسلام بود و اگر کمی خرد داشت، می توانست درک کند که دیگر زمان ترویج دین به زور شمشیر، به سر آمده و در دنیای مدرن امروزی، منطق و مهربانی، از هر وسیله دیگری مؤثرتر است.

جای تأسف است که هنوز ابوبکر بغدادی ها در همه جای دنیا از جمله در کشور ایران هم وجود دارند که هنوز از خواب 1400 ساله بیدار نشده اند و گمان می کنند در این روزگار و در این عصر تکنولوژی، هنوز هم می توانند با ترور و ایجاد وحشت و سر بریدن ها، جایگاه حکومت و یا قدرتی خود را تحکیم نمایند!

اکنون روی سخنم به سوی دیکتاتورهای متعصب و نادان است که ای بیخبران، این هنر نیست که تمام دنیا را علیه خودتان بشورانید و همه دوستانتان را به دشمن تبدیل کنید.

این افتخار نیست در حالیکه فرزندانتان گرسنه هستند، به بچه های کشورهای دیگر خدمت کنید.

شایسته و روا نیست که در حالیکه هموطنانتان گرسنه اند و سقفی بالای سرشان نیست، در کشورهای دیگر، بقعه و بارگاه بسازید.

 و این انصاف نیست در حالیکه ادعای مسلمانی و دینداری می کنید، برای حفظ قدرتی که مردم به شما داده اند، در حق آنها ظلم کرده و آنها را شکنجه، زندانی و یا اعدام کنید.

برای این واپسگرایان، عقل و خرد، وجدان و انصاف و انسانیت آرزو دارم.

مطلاب مربوط

فصل های زندگی

فصل پاییز آغاز شد، فصل رنگارنگی برگ های درختان. در این فصل، زیبایی طبیعت، به …

حکایتهای گلستان سعدی به زبان ساده

باب چهارم، در فواید خاموشی حکایت یکم: به یکی از دوستان گفتم: از این روی …