خانه / گوناگون / عذرخواهي نخست وزیر کانادا از يهوديان برای رویداد هشتاد سال پیش

عذرخواهي نخست وزیر کانادا از يهوديان برای رویداد هشتاد سال پیش

«جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا روز چهارشنبه در پارلمان آن کشور از این که کشورش در سال ۱۹۳۹ به ۹۰۷ پناهجوی یهودی پناه نداده بود، رسما پوزش خواهی کرد.

این یهودیان در آن سال و در آستانه جنگ جهانی دوم از خشونت نازی‌ها فرار کرده بودند.

جاستین ترودو گفت: «ما از آن ۹۰۷ یهودی آلمانی کشتی سنت لوئیس و خانواده‌هایشان پوزش می‌خواهیم. از پاسخ نادرست کانادا در آن قضیه متأسفیم. از این که زودتر از این پوزش نخواستیم، متأسفیم.»

کشتی سنت لوئیس که سال ۱۹۳۹ بندر هامبورگ در آلمان زیر سلطه نازی‌ها را ترک کرده بود، پس از آن که نتوانست از کانادا و سایر کشورها پناهندگی بگیرد به اروپا بازگشت و بنا به برآوردها دست کم ۲۵۰ نفر از سرنشینان آن به دست نازی‌ها کشته شدند.

اقدام نخست وزیر کانادا دو هفته پس از آن انجام می شود که ۱۱ یهودی در کنیسه‌ای در ایالت پنسیلوانیای آمریکا هدف تیراندازی یک افراطی قرار گرفتند و کشته شدند.

نخست وزیرکانادا می‌گوید یهودیان کشورش آسیب پذیرند و دولت برای محافظت از کنیسه ها و سایر مکانهایی که بالقوه در معرض تهدید افراطگرایان و نفرت افکنان قرار دارند، اقدام‌های لازم را انجام خواهد داد.

جاستین ترودو گفت، بنا به آمارها هدف ۱۷ درصد جنایت‌ها با انگیزه نفرت، یهودیان کانادا هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شیمون کافلر فوگل، رئیس مرکز اسرائیل و امور یهودیان ضمن ستایش از اقدام نخست وزیر کانادا آن را یک «پوزش خواهی تاریخی» نامید.

جاستین ترودو پیشتر با آنا ماریا، تنها بازمانده آن کشتی که اکنون مقیم کاناداست، دیدار و در مورد مبارزه با یهودستیزی با او گفتگو کرد.

مطلاب مربوط

تساوی یک بر یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در چهارمین دیدار خود در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، …

طرز تهیه آش دوغ

آش دوغ یکی از انواع آش های سنتی و قدیمی ایرانی است که مانند آش …