خانه / گوناگون / طبیعت انسان

طبیعت انسان

دلتان می خواست در چه زمان و یا در چه دوره ای از تاریخ زندگی می کردید؟ آیا دوست داشتید در دوره حافظ و سعدی، خیام، مولانا و یا در دوره صوفیان،زندگی می کردید؟ 

اما یاران، اگر خصوصیات ذات بشری را بشناسیم،متوجه خواهیم شد که هیچ دوره‌ای، چه در گذشته و چه حتا در آینده، نمی تواند کاملن بدون دردسر و گرفتاریهای بشری باشد. در همه دوران تاریخ بشری، بنا به خاصیت و ماهیت ذاتی و نفس انسانی، همیشهزورگویی و سودجویی و دیکتاتوری حاکم بوده است.

امروزه هم هر چه بیشتر به سوی تکنولوژی و دنیایدانش پیش می‌رویم، از معنویات و روح انسانی،بیشتر فاصله می گیریم و تا آنجا پیش خواهیم رفت که کم کم به صورت موجودی ماشینی بدون روح و احساس، تبدیل شویم.

در طول هزاره ها، میلیاردها انسان به دنیا آمدند،زیستند و سرانجام، جان سپردند و رفتند. رفتن، همان تکلیفی است که برای زندگان کنونی و انسان های آینده هم تعیین شده است. همه ما، رفتنی هستیم ولیبسیاری از ما، حقیقت مرگ را فراموش می‌کنیم!

راستی، چه چیزی روح سرکش انسان را خوشنود و راضی نگه میدارد؟ جمع آوری مال و ثروت فراوان؟ داشتن قدرت و نیروی تجاوز و زورگویی به دیگران؟ و یا داشتن مهر و محبت و انسانیت و اهدای آن به دیگران و تسخیردل های تشنه مهربانی؟  

اکنون، همه ما در دوران شگفت انگیزی به سر می بریم، آنگونه که دیگر نمی توان آینده را به درستی پیش بینی کرد و به آن امیدوار بود. 

انسان، شاید تنها موجود روی زمین باشد که در پیلهخودخواهی های خود، زندانی است و اصلاً زبان دنیا را نمی فهمد. دانش، ثابت کرده است که درختان و گیاهان،با هم در ارتباط اند. گلها با هم صحبت می کنند. آبهایجهان در تعامل و گفت‌وگو با خشکی ها هستند و همه ذرات این سیاره زیبا، گوش به فرمان روح و نظم جهانی است و هر از گاهی، بنا به دستور و حکم روح جهانی، به حرکت و جنبش در می آیند و برای سر و سامان دادن به نظم جهانی که انسان موجب بی نظمی آن است، بدون هیچ تبعیضی، به صورت سیل، طوفان،زلزله و آتشفشان، خشکسالی، طاعون و وبا و ویروسهای مختلف، به انجام وظیفه می‌پردازند.  

ما انسان ها حافظه ضعیفی داریم و به زودی همه آموخته ها و درس ها را فراموش می‌کنیم و دوباره به سوی طبیعت و خوی انسانی خود، کشیده می شویم.و دوباره همان ظلم ها و ستم ها، خودخواهی ها و جاه طلبی ها و زورگویی ها را پیشه می کنیم.  

آیا جهان، برای راحت نفس کشیدن، باید از شر بشر و آسیب های آن، کل انسان ها را نابود کند؟

امیدوارم از میان همه بلاهای کنونی که جهان را فراگرفته است، خردمندتر عبور کرده و جهان و هر چه در آن استرا با آگاهی و دید بهتری بنگریم.

مطلاب مربوط

تساوی یک بر یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در چهارمین دیدار خود در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، …

طرز تهیه آش دوغ

آش دوغ یکی از انواع آش های سنتی و قدیمی ایرانی است که مانند آش …