خانه / مقالات / شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

یکی از عناوین عصر حاضر، عصر ارتباطات است. بله، جهان کنونی را با نام ” دهکده جهانی” هم، یاد می کنند. همه نوع اطلاعات در همه جا، در دسترس و در حیطه ارتباطات جهانی قرار دارد. هر لحظه، هر اطلاعاتی که شما بخواهید، در یک چشم بهم زدان، می توانید در اینترنت بیابید. هر روز 3.2 میلیارد کاربر کامپیوتری وجود دارد که از شبکه های اجتماعی ( سوشیال مدیا) نظیر: فیس بوک، یوتیوب، توئیتر، لینکدین، تلگرام، اینستاگرام و غیره، استفاده می کنند. حجم مبادله اطلاعات، بسیار عظیم و شگفت انگیز شده است.

بعضی ها فقط برای آنچه که مورد نیازشان است، از آن بهره مند می شوند ولی برخی، بیش از حد که برای سلامتی جسم و جانشان مضر است، از آن استفاده می کنند.

دنیای شبکه های اجتماعی را، دنیای مجازی می نامند چون، واقعیتی عینی ندارد. ولی این دنیای مجازی، در عین حال، می تواند بسیار خطرناک باشد. مانند چاقویی که در دست یک جراح قرار گیرد و یا در دست یک دیوانه.

مزاحمت های سایبری ( از طریق شبکه های اجتماعی) مانند جرائم علیه کودکان، جعل هویت و کلاهبرداری ها و یا نشر اخبار دروغ درباره شخصیت های شناخته شده و نیز به خطر افتادن حریم شخصی افراد، در گوشه و کنار جهان، برای بسیاری از مردم، زندگی را مشکل نموده است.

هر ساله، جوانان زیادی در ارتباط با قلدری ( بولیگری) و گروه بازی های اینترنتی، احساس ضعف و تنهایی کرده و شوربختانه، دست به خودکشی می زنند.

اگر جنبه های مثبت شبکه های اجتماعی را در نظر بگیریم، مانند: یافتن یاران قدیم، ارسال پیام و عکس برای عزیزان، دریافت اطلاعات با ارزش در مورد موضوعات مختلف، دریافت آخرین تحولات خبری و بسیاری موارد دیگر، متوجه می شویم که این رسانه مجازی، در حقیقت چه نعمت گرانبها و با ارزشی است. اما اگر جنبه های منفی آنرا بشماریم، مانند: سوء استفاده برای ترویج اخبار دروغ، تهمت و افترا زدن به این و آن، در اختیار گذاشتن عکس های خصوصی غیر مجاز که با آبروی خانواده ها بازی می کند، عکس های غیرمجاز از کودکان زیر سن قانونی، کلاهبرداری های هویتی و سوء استفاده از کردیت کارت های مردم و بسیاری چیزهای دیگر، متوجه می شویم که این پدیده در عین مفید بودن، می تواند چقدر پلید و مخرب باشد.

از این وسیله با ارزش، بسته به ظرفیت و شخصیت خود، می توان استفاده های مختلف کرد: بعضی ها برای تحقیقات و بررسی های علمی که جنبه آموزشی دارند و اطلاعات مفید، جمع آوری و دریافت می کنند، عده ای برای هرزه درایی ها و هوس های خلاف اخلاق، به دنبال هرگونه تفریحات ناسالم می روند.

مطلاب مربوط

حمایت از بیزینس های ایرانی

می دانیم که بلای کرونا که می توانست در عرض دو و یا سه هفته، …

از ماست که برماست

شما تا چه اندازه اخبار و حوادث جهان را تعقیب می کنید؟ این روزها، یا …