خانه / گوناگون / رکورد تاریخی در آتش‌سوزی جنگل‌های برزيل

رکورد تاریخی در آتش‌سوزی جنگل‌های برزيل

آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون امسال به یک رکورد تاريخی رسيده و بر اساس داده‌های مرکز تحقيقات فضايی برزيل، تاکنون بيش از ۷۲ هزار و ۸۴۳ مورد آتش‌سوزی ثبت شده است.

همزمان نگرانی‌ها در مورد سياست‌های زيست محيطی ژائیر بولسونارو، رئيس‌جمهوری دست راستی برزيل رو به افزايش است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، مرکز تحقيقات فضايی برزيل روز سه‌شنبه ۲۹ مرداد اعلام کرد آتش‌سوزی‌ها به نسبت همين بازه زمانی در سال گذشته ۸۳ درصد افزايش يافته است و از سال ۲۰۱۳ که ثبت آتش‌سوزی‌ها در آمازون آغاز شده به بالاترين ميزان رسيده است.

اين مرکز افزود تصاوير ماهواره‌ای نشان می‌دهند که از روز پنجشنبه حدود ۹ هزار و ۵۰۰ مورد آتش‌سوزی جديد در کشور روی داده که بخش زيادی از آن مربوط به نواحی جنگلی آمازون است. آمازون پهناورترين جنگل‌های حاره و يکی از مهمترين عوامل طبيعی برای مقابله با گرمايش زمين است.

اين تصاوير نشان می‌دهند که دود تيره ايالت رورايما واقع در شمال برزيل را پوشانده است. آمازوناس، بزرگترين ايالت برزيل واقع در شمال شرقی اين کشور از روز ۹ اوت در نواحی جنوبی و شهر مانائوس مرکز اين ايالت وضعيت فوق‌العاده اعلام کرده و ايالت اکری در مرز برزيل با پرو به دليل وقوع آتش‌سوزی از روز جمعه در حالت آماده‌باش است.

آتش‌سوزی‌ها در دو ايالت ماتو گروسو و پارا نيز که از مناطق اصلی گسترش زمين‌های کشاورزی و جنگل‌زدايی هستند افزايش يافته است.

آتش‌سوزی در طبيعت در ماه‌های خشک پديده‌ای معمولی است ولی برخی از موارد عمدی و توسط مزرعه‌داران اتفاق می‌افتد که برای گسترش مراتع دامپروری به طور غيرقانونی جنگل‌ها را از بين می‌برند.

افزايش بی‌سابقه آتش‌سوزی در طبيعت از زمان به قدرت رسيدن بولسونارو در ماه ژانويه روی می‌دهد. او با بی‌توجهی به هشدارها و نگرانی‌های بين‌المللی در مورد افزايش جنگل‌زدايی وعده داده است که کشاورزی و بهره‌برداری از معادن در آمازون را گسترش خواهد داد.

آقای بولسونارو در پاسخ به سوال‌های خبرنگاران در مورد گسترش آتش‌سوزی در ماه‌های اخير با بی‌اهميت جلوه دادن انتقادها گفت اکنون فصل «آتش‌ زدن» است.

اشاره او به روش مزرعه‌داران برای تبديل کردن نواحی جنگلی به مرتع است. او افزود:«قبلا به من لقب کاپيتان اره داده بودند و حالا مرا مسئول آتش‌سوزی‌های آمازون می‌دانند. ولی اکنون فصل “آتش زدن” است».

اما مرکز تحقيقات فضايی برزيل می‌گويد دليل تعداد بسيار زيادی از اين آتش‌سوزی‌ها فصل خشک و عوامل طبيعی ديگر نيست.

آلبرتو ستزر يک پژوهشگر اين مرگز گفت: «امسال وضعيت طبيعی آمازون و ميزان بارش در منطقه کاملا عادی بوده، فقط يک مقدار از ميزان متوسط کمتر بوده است».

او افزود بسياری فصل خشک را دليل آتش‌سوزی طبيعت در منطقه آمازون می‌دانند ولی اين درست نيست. «فصل خشک شرايط مناسب برای گسترش آتش‌سوزی را بوجود می‌آورد ولی شروع آتش‌سوزی هميشه کار انسان است، چه عمدی و چه تصادفی».

آقای بولسونارو اخيرا پس از انتقاد از آمارهای مرکز تحقيقات فضايی برزيل مديرکل اين نهاد را برکنار کرد. او به خبرنگاران گفت: «منتظر دريافت داده‌های جديد هستم که آمارهای ساختگی نخواهند بود. آگر آنها هشداردهنده باشند در مقابل شما آنها را مدنظر قرار خواهم داد».

رادیو فرد ا

مطلاب مربوط

خواص پسته برای کودکان؛ 10 خاصیتی که سلامتی شما را بیمه می کند

فواید پسته برای کودکان پسته یکی از مغزهای خوراکی با بیشترین میزان فیبر و چربی …

تئاتر ایرانی در بن؛ با نمایش کاریکاتوری علیه جنگ

انجمن تئاتر ایران و آلمان پس از دو سال وقفه یک نمایشنامه انتقادی را در …