خانه / مقالات / رفتن به دانشگاه با $137.013 !!؟

رفتن به دانشگاه با $137.013 !!؟

به پدر و مادرها بخصوص جوانترها که بچه های کوچکتر دارند توصیه می کنم به حساب پس انداز تحصیلی با کمک های بلاعوض دولتی توجه کنند چرا که هزینه های دانشگاه به سرعت در حال صعود هستند.

در دورانی که همه شهروندان کانادایی در حال دست و پنجه نرم کردن با بدهی های بالا خود برای کردیت کارتها، وامهای خانه و….هستند. کسانیکه به تازگی پدر یا مادر شده اند بهتر است پرداخت هزینه بالای تحصیلات عالی (کالج، دانشگاه) را هم به لیست خود اضافه کنند. بنا به گزارش تورنتو دومینیون بانک در 18 سال آینده هزینه دانشگاه برای بچه ای که تازه بدنیا آمده ، برای یک دوره  چهار ساله  معمولی و نه پر هزینه 137013 دلار خواهد شد اگر مجبور باشد دور از خانواده زندگی کند و 101426 دلار خواهد بود اگر در کنار خانواده باشد.

هزینه دانشگاه ها در سال2014-2015    13%  افزایش نشان میدهد.  که این

افزایش  قابل توجهی میباشد.

 سئوال اینست که چگونه پدر و مادرها میتوانند برای تحصیل فرزندشان پس انداز کنند؟

راه حل ساده ای وجود دارد که از سال 1998 دولت فدرال آنرا شروع کرده تا بتواند در این زمینه به خانواده ها کمک مالی نماید و آن پس انداز در حساب پس انداز تحصیلی با کمکهای بلاعوض دولت یعنی Registered Education Saving Plan (RESP) می باشد.

این حساب بهترین وسیله پس انداز پول برای تحصیل فرزندانمان است. پس انداز تا حداکثر 2500 دلار در سال و جذب کمک دولت فدرال تا 20 درصد یعنی تا سقف 500 دلار در این حساب برای همه خانواده ها و دریافت حداکثر 7200 دلار در طول عمر این حساب در نظر گرفته شده است.

خانواده های کم در آمد واجد شرایط دریافت 20 درصد کمک هزینه اضافه یعنی تا 40 درصد برای ۵۰۰ دلار شروع  حساب میباشند..

و خانواده های با درآمد  متوسط میتوانند 30 درصد کمک هزینهبرای ۵۰۰ دلار شروع  حساب  دریافت نمایند  مجموع پولها پس انداز و سرمایه گذاری شده و بهره دریافتی مجدداً بدون مالیات به این حساب اضافه می شود. خاطر نشان می کنم که خانواده هایی که پس انداز سالانه فرزندشان را تا سقف حداکثر 2500 دلار در نظر گرفته اند میتوانند کمک هزینه های سال های گذشته را هم با در نظر گرفتن شرایطی دریافت نمایند.

اگر میتوانیم فرزندمان را در این زمینه یاری کنیم چرا آنها را برای گرفتن وامهای دانشجویی به مدت طولانی مقروض نمائیم تا پس از فارغ التحصیل شدن با کوهی از بدهی روبرو شوند که این مسئله مانع ادامه تحصیلات آنها به درجات بالاتر، خرید خانه و گرفتن مورتگیج و………در زندگی شان شود.

 

با توجه به اینکه در آینده ای نه چندان دور تمرکز دولت به طرف سالمندان و بازنشستگانی که رو به افزایش هستند (Baby Boomers)  خواهد رفت و بیشترین بودجه را به طرف آنها سوق خواهد داد. بهتر است در حال حاضر از مزیت حساب RESP که برای هر کس می تواند 7200 دلار باشد استفاده شود.

لازم به یادآوری است که خانواده های کم درآمد که دارای فرزندان متولد شده بعد از ژانویه 2004 می باشند می توانند 2000 دلار اضافه تربنام CLB برای هر فرزند یعنی 9200 دلار دریافت نمایند.

با بررسی هزینه ها ، بانکها  یا موسساتی که  این حساب ها را نگهداری می کنند وداشتن اطلاعات کافی در مورد حساب پس انداز تحصیلی و کمکهای بالاعوض دولت (RESP) می توانید خیال خود و خانواده را در مورد آینده فرزندتان آسوده نمایید.

RESP با ارزش ترین هدیه ای است که میتوانید به فرزند خود بدهید، هدیه ای که نتایج آن برای همیشه و در طول زندگی برایش باقی خواهد ماند.”

 

فرحنازجاهد

Member of Million Dollars Round Table (MDRT) 

                              کارشناس ارشد بیمه ، مشاور در سرمایه گذاری های تضمینی 

مطلاب مربوط

فصل های زندگی

فصل پاییز آغاز شد، فصل رنگارنگی برگ های درختان. در این فصل، زیبایی طبیعت، به …

حکایتهای گلستان سعدی به زبان ساده

باب چهارم، در فواید خاموشی حکایت یکم: به یکی از دوستان گفتم: از این روی …