خانه / سلامت و بهداشت / خیار و پیشگیری از ابتلا به آلزایمر

خیار و پیشگیری از ابتلا به آلزایمر

“در بیماری آلزایمر پروتیینی به نام ‘بتا آمیلوئید’ در مغز انباشته می شود که باعث آسیب مغزی شده و به کاهش عملکرد شناختی منجر می شود. نتایج مطالعات قبلی که در آنها آنتی بادی هایی علیه بتا آمیلوئید به بیماران تزریق شد، ثمر بخش نبود. اما نتایج این مطالعه جدید نشان می دهد که واکسن های پیشگیرانه می تواند یک شیوه درمانی حتی قبل از آشکار شدن بالینی بیماری باشند…”

محققان می گویند در آینده می توان واکسنی از خیار تهیه کرد که از ابتلا به بیماری آلزایمر پیشگیری و حساسیت به گربه و بیماری هایی همچون پسوریازیس (یک نوع بیماری مزمن پوستی) را درمان کند.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، محققان دانشگاه های داندی Dundee و آکسفورد در انگلیس می گویند با استفاده از ویروسی که روی خیار اثر می گذارد، یک ‘گلوله جادویی’ برای درمان چند بیماری ساخته اند.

انتظار می رود این فناوری که اثربخشی آن بر موش ها ثابت شده است، از ابتلا به بسیاری از آلرژی های شایع و حتی انواع دردهای مزمن پیشگیری کند.

محققان برای ساخت این به اصطلاح گلوله جادویی از پروتئین پوششی ‘ویروس موزاییک خیار’ – که باعث ایجاد غده هایی روی این گیاه می شود- استفاده کردند.

سپس آن را با یک ساختار پروتئینی از واکسن تانتالوس- که موجب تحریک سیستم ایمنی بدن می شود – ترکیب کردند.

آزمایش این واکسن نتایج مثبتی در مدل های پسوریازیس و حساسیت به گربه نشان داد.
محققان می گویند: این واکسن ها می توانند یا پیشگیرانه – احتمالا برای بیماری آلزایمر- و یا درمانی برای بیماری هایی مانند پسوریازیس باشد.

در بیماری آلزایمر پروتیینی به نام ‘بتا آمیلوئید’ در مغز انباشته می شود که باعث آسیب مغزی شده و به کاهش عملکرد شناختی منجر می شود. نتایج مطالعات قبلی که در آنها آنتی بادی هایی علیه بتا آمیلوئید به بیماران تزریق شد، ثمر بخش نبود.

اما نتایج این مطالعه جدید نشان می دهد که واکسن های پیشگیرانه می تواند یک شیوه درمانی حتی قبل از آشکار شدن بالینی بیماری باشند.

با این حال محققان انگلیسی که نتیجه تحقیق خود را در نشریه Nature Vaccine منتشر کردند، می گویند بررسی اثر بخشی مناسب این واکسن هنوز به آزمایش های بیشتر نیاز دارد.

مطلاب مربوط

سازمان بهداشت کانادا اعلام کرد: شما اسب نیستید، داروی ضد انگل اسب، کووید را درمان نمی کند

بهداشت کانادا به دلیل اطلاعات غلط در مورد محصولی که برای درمان انگل در حیوانات …

ارائه گواهی واکسن در انتاریو از 22 سپتامبر،‌اجرایی می شود

هنوز واکسن نزده اید؟ به زودی از خدمات و سرویس های بسیاری از بیزینس ها …