خانه / سلامت و بهداشت / خوراکی های مفید برای چشمان شما

خوراکی های مفید برای چشمان شما

کلم پیچ و اسفناج :

فقط یک فنجان از هر کدام این سبزیجات پخته شده بیش از بیست میلی گرم لوتئین و زگزانتین دارد ، یعنی بسته ای شگفتی ساز برای چشمان شما و تحقیقات نشان داده این موادغذایی ریسک ابتلا به آب مروارید و کاهش دید را بر اثر بالا رفتن سن تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهند . سایر منابع مشابه مثل شلغم ، ذرت ، نخود سبز ،  بروکلی، کاهو و لوبیای سبز را هم فراموش نکنید .

پرتقال و تخم مرغ :

اگر جزو افرادی هستیدکه زیاد طرفدار سبزیجات نیستید و جویدن و قورت دادن آنها برایتان سخت است نگران نباشید ، خوشبختانه می توانید پرتقال و تخم مرغ را به عنوان جایگزینی خوب برای سبزیجات جهت تامین لوتئین و زگزانتین مورد نیاز بدنتان مصرف کنید . مطمئن باشید چشمانتان از این حسن انتخاب شما بسیار خشنود می شوند .

 آب پرتقال و گریپ فروت :

همه می دانیم که ویتامین ث سیستم ایمنی بدن را بالا می برد اما این را هم باید به یاد داشت که مصرف این ویتامین ، خطر ابتلا به آب مروارید و بیماری های چشمی را کاهش می دهد . با یک فنجان آب پرتقال شما ۱۲۴ میلی گرم ویتامین ث دریافت می کنید . آب گریپ فرود هم تقریبا حاوی ۹۴ میلی گرم ویتامین ث است .

 سبزیجات :

وقتی اسم ویتامین ث می آید چه چیزی به ذهن شما خطور می کند ، احتمالا سریع به یاد آب پرتقال یا گروه مرکبات می افتید ، اما فراموش نکنید مواد غذایی دیگری هم سرشار از ویتامین ث است مثل بروکلی ، جوانه ها ، کلم بروکلی ، گل کلم ، فلفل قرمز و سبز ، سبزیجات برگدار . تمام این ها را به روش چینی روی شعله ی زیاد ، در زمان بسیار کوتاه تفت دهید و مصرف کنید .

 آجیل و دانه ها :

از دیگر خوراکی های مفید برای چشمان شما ویتامین ث است که از سلول های چشمی محافظت می کند و روند ابتلا به بیماری های چشمی ناشی از بالا رفتن سن ، به خصوص آب مروارید را کند می کند . فقط کافی است مقدار کمی مغز تخمه آفتابگردان یا بادام بخورید تا نیاز روزانه ی بدن شما تا حد بالایی تامین شود . گندم ، فندق و کره بادام زمینی هم مملو از ویتامین ث هستند.

 ماهی :

اسیدهای چرب برای سلامت بدن مورد نیاز هستند ، به خصوص برای چشمان .

یعنی بینایی را بهتر می کنند ، عملکرد شبکیه را بالا می برند ، از خشکی چشم  جلوگیری می کنند . ماهی هایی مثل سالمون ، تن ، ماکرو ، کولی منابعی بسیار غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ضروری هستند .

 صدف و جگر سیاه :

بدون مصرف کافی روی ، ممکن است شما در شب دیدتان کاهش پیدا کند ، یا حتی درصد ابتلا به آب مروارید افزایش یابد . صدف جگر سیاه، گوشت قرمز ، ماکیان ، شیر ، لوبیای پخته و غلات سبوس دار منابعی سرشار از روی هستند .

 هویج :

با تامین بتاکارتن به چشمان شما کمک می کند تا بینایی شما در شب افزایش یابد .

مطلاب مربوط

دلایل و راه های پیشگیری از حسادت نوجوانان

حسادت واکنشى هیجانى است که تقریبا در سن ۱۵ تا ۱۶ ماهگی درکودکان آشکار می …

خواص تخم شربتی

طبع تخم شربتی گرم و خشک بوده و تخم شربتی آهن بالای دارد تخم شربتی …