خانه / گوناگون / بهترین روش درمان چاقی برای شما کدام است

بهترین روش درمان چاقی برای شما کدام است

با توجه به گزارش کلینیک مایو درمان چاقی دارای دو هدف هستند ۱_رسیدن به وزن سالم ۲_حفظ وزن سالم

افراد چاق اغلب تصور می کنند از دست دادن این همه وزن مزیتی برایشان ندارد و در نتیجه دلسرد می شوند. حال این که از دست دادن ۵۰ درصد اضافه وزن باعث بهبود قابل توجهی در یلامت خواهد شد. نکته مهم اینجاست که بدانید یک افت کوچک در شروع می تواند یک دستاورد بزرگ باشد. محققین به این نتیجه رسیده اند افرادی چاقی که به صورت آهسته و پیوسته وزن کم میکنند مثلا هفته ای نیم تا یک کیلو در تثبیت کاهش وزن خود موفق تر هستند.

آشنایی با روش های درمان چاقی

به گزارش کلینیک مایو کاهش وزن موفق و دائمی در نتیجه افزایش فعالیت بدنی و تغییر نحوه و عادت های غذایی است. برای برخی بیماران ممکن است دارو تجویز شود در حالی دیگران تحت عمل جراحی قرار می گیرند.

تغییرات رژیم غذایی برای درمان چاقی

به گزارش کلینیک مایو افراد چاق باید کل کالری مصرفی روزانه را کاهش دهند. بیشتر از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل استفاده کنند. مصرف قند و کربوهیدرات های تصفیه شده و برخی چربی ها را به طور قابل توجهی کاهش دهند. باید از یک رژیم غذایی متنوع استفاده کنید در غیر این صورت ممکن است دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی ضروی بدن شوید.

فعالیت فیزیکی مناسب برای درمان چاقی

هر چه بیشتر تحرک داشته باشید کالری بیشتری می سوزانید. برای از دست دادن ۱ کیلوگرم چربی باید ۸۰۰۰ کالری بسوزانید.اگر چاق هستید میتوانید با پیاده روی به راحتی فعالیت بدنی خود را  افزایش دهید. ترکیب افزایش فعالیت فیزیکی و رژیم غذایی مناسب شانس درمان چاقی دائمی شما را افزایش می دهد.

سعی کنید شیوه زندگی خود را تغییر بدهید و عادت های سالم برای خود بسازید. مثلا تا جایی که امکان دارد از آسانسور استفاده نکنید و یکی دو طبقه را از پله ها بالا بروید. به جای استفاده از ماشین از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید تا پیاده روی بیشتری داشته باشید. مسیرهای نزدیک از ماشین استفاده نکنید. یا بخشی از مسیر را پیاده روی کنید.

داروهای تجویزی برای درمان چاقی

درمان چاقی با دارو باید جزو آخرین راه حل های شما باشد. اگر کاهش وزنتان سخت است یا چاقی شما به حدی رسیده که سلامت شما را تضعیف  می کند می توانید به مصرف دارو فکر کنید.

به گزارش کلینیک مایو فقز در این موارد می توان از دارو برای درمان چاقی استفاده کرد:

سایر روش ها برای کاهش وزن شکست خورده است.

BMI بیمار بیش از ۲۷ است و مبتلا به دیابت، فشار خونن بالا یا آپنه خواب است.

BMI بیمار بیش از ۳۰ است.

دو مورد داروی مجاز پزشکی را می توانید برای درمان چاقی در نظر بگیرید. سیبوترامین یا ارلیستات (Xenical ) ولی باید توجه داشته باشید که به محض قطع مصرف این داروها وزنی که کم کرده اید بازمی گردد و برخی بیماران ممکن است به این داروها واکنشی نشان ندهند. و برای برخی افراد اثرات دارو تا چند ماه بعد از قطع مصرف ادامه دار خواهد بود.

روش های جراحی برای درمان چاقی

جراحی های کاهش وزن که شامل برداشتن بخشی از معده یا روده بیمار است در برخی موارد می تواند برای درمان چاقی مفید باشد.

درمان چاقی

جراحی کاهش وزن با حلقه گذاری معده

این روش در حال تبدیل شدن به یک درمان معمول برای چاقی است.

در این روش حجم معده کاهش پیدا می کند و عملا قادر به مصرف حجم زیاد غذا در یک وعده نیستید بنابراین کالری مصرفی روزانه شما کاهش پیدا می کند و  منجر به کاهش وزن می شود.

این روش یک درمان بلند مدت برای چاقی است.

درمان چاقی

جراحی بای پس یا حذف بخشی از معده

در این روش ها بخشی از دستگاه گوارش به ویژه قسمت اول روده کوچک یا بخش بزرگی از معده دور زده می شود. و مواد غذایی مسافت کمتری در معده و روده طی می کنند و اندازه معده کاهش پیدا می کند. این روش معمولا موثرتر هستند ولی ممکن است بیمار با خطر ابتلا به کمبود ویتامین و مواد معدنی روبرو شود.

درمان چاقی با روش ترکیبی از دو هورمون و یک مولکون

دانشمندان دانشگاه ایندیانا موفق له ترکییب هورمو گوارشی GLP-1 با هورمون استروژن شدند که نتیجه آزمایش آن بر روی حیوانات با کاهش وزن همراه بوده است. یافته های آن ها در مجله Nature Medicine سال ۲۰۱۲ منتشر شد. ترکیب این هورمون ها به عنوان یک مولکل تک باعث کاراسس و ایمنی قابل توجه آن شده است.

این ترکیب توانایی کاهش وزن و مدیریت گلوکز را افزایش می دهند. دانشمندان امیدوارند از این روش در آینده به عنوان درمانی موثر برای چاقی استفاده کنند.

مطلاب مربوط

جدول زمانی انتاریو برای لغو همه اقدامات بهداشتی عمومی مربوط به کووید-19

این طرح شامل کاهش محدودیت‌ها و محدودیت‌های ظرفیت، برداشتن مدارک الزامات واکسیناسیون و حتی پایان …

شهرداری جزیره ونکوور، به خریداران مسکن در تامین پیش پرداخت کمک می کند

شهر لنگفورد در منطقه ویکتوریا با ارائه پنج درصد پیش پرداخت در هنگام خرید به …