خانه / گوناگون / بنزین در ایران گران شد، سهمیه‌بندی آغاز

بنزین در ایران گران شد، سهمیه‌بندی آغاز

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در ایران اعلام کرده است که از آغاز روز جمعه ۲۴ آبان سهیمه‌بندی بنزین آغاز شده و قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌بندی ۱۵۰۰ تومان و هر لیتر بنزین آزاد ۳ هزار تومان است.

آغاز سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین بدون اعلام قبلی انجام شده است.

پیش از آغاز سهمیه‌بندی قیمت هر لیتر بنزین هزار تومان بود. به این ترتیب قیمت بنزین سهمیه‌ای نسبت به نرخ قبلی بنزین ۵۰ درصد بالا رفته و بنزین آزاد هم سه برابر شد.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی می‌گوید سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین مصوبه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه در حکومت ایران بوده است.

بنزین سهمیه‌ای با استفاده از کارت‌های سوخت ارائه می‌شود.

خبرگزاری ایسنا می‌گوید عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، با آغاز سهمیه‌بندی با استانداران همه استان‌های ایران صحبت کرده و در جریان “شرایط استان‌ها، مصرف بنزین و آمادگی‌های لازم برای اجرای تصمیمات دولت” قرار گرفته است.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، گفته دولت ایران درآمدهای ناشی از افزایش قیمت را صرف ارائه “حمایت معیشتی” کند.

به گفته آقای نوبخت ۶۰ میلیون نفر از شهروندان ایرانی شرایط دریافت این کمک‌ها را دارند. او گفته وزارت رفاه موظف شده است تا خانوارهای مشمول دریافت کمک‌ها را شناسایی و اعلام کند.

او می‌گوید پرداخت‌های “حمایت معیشتی” هر خانوار ایرانی بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان خواهد بود.

تصاویر منتشر شده از پمپ‌ بنزین‌ها در شهرهای مختلف ایران صف‌های طولانی خودروها را نشان می‌دهد.

برخی شهروندان هم از حضور ماموران امنیتی در اطراف جایگاه‌ها خبر داده‌اند.

در آستانه اعلام رسمی سهمیه‌بندی و افزایش قیمت، شایعه تصمیم دولت برای چنین کاری به طور گسترده پخش شده و بسیاری از شهروندان ایرانی به جایگاه‌های فروش سوخت رفتند تا در آخرین ساعات سوخت ارزان بنزین بزنند.

آغاز سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت آن در حالی انجام شده که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در روزهای اخیر چند بار شایعات مرتبط را تکذیب کرد. از جمله روز پنجشنبه و تنها چند ساعت پیش از اجرای سهمیه‌بندی، خبرگزاری تسنیم از قول شهرام رضایی، سخنگوی این شرکت نوشت: “تا این لحظه هیچ تصمیم و برنامه ای برای سهمیه بندی بنزین نداریم.”

مطلاب مربوط

تساوی یک بر یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در چهارمین دیدار خود در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، …

طرز تهیه آش دوغ

آش دوغ یکی از انواع آش های سنتی و قدیمی ایرانی است که مانند آش …