خانه / مقالات / برنده‌ها و بازنده‌ها در بازار مسکن تورنتو

برنده‌ها و بازنده‌ها در بازار مسکن تورنتو

اکنون بیش از یک ماه و نیم از تصمیم ‌های جدید دولت انتاریو برای بازار مسکن تورنتو گذشته است و تاثیر آن بر بازار کاملاً آشکار شده است.

آمار جدید بازار که از طرف تشکیلات املاک تورنتو اوائل همین هفته منتشر شد و ناظر بر فروش املاک دست دوم و از طریق سیستم MLS است نشان می‌‌دهد که در ماه” می” بیش از ده هزار معامله ملک انجام شده است. تعداد دو هزار و هشتصد معامله مربوط به کاندو آپارتمان و بقیه‌ در بخش کم ارتفاع  و املاک آزاد بوده است. متوسط قیمت فروش رفته گرچه از دو ماه قبل از آن‌ پایین تر آمده اما هنوز از قیمت‌ها در زمان مشابه سال گذشته حدود پانزده در صد بیشتر است.  از همه مهمتر اینکه عرضه ملک حدود چهل و شش در صد بیش از ماه می سال گذشته است که قدرت انتخاب بیشتری به خریداران می‌‌دهد. ناراحت کننده‌ترین جنبه خرید در ماه‌های اخیر این بود که که خریداران همواره مجبور به رقابت بر سر تصاحب یک ملک بودند که خوشبختانه فعلا به میزان قابل توجهی‌ این ماجرا کاهش پیدا کرده و خریدار به راحتی‌ می‌‌تواند بین چند ملک مشابه هر کدام را می‌‌خواهد انتخاب کند.

خریدارانی که ملک خود را در ماه‌های اخیر فروخته اند و اکنون با کاهش قیمت‌ها به خرید منزل جدید مشغول هستند بدون شک برندگان واقعی‌ شرایط جدید هستند و بر عکس فروشندگانی که چند ماه پیش ملکی‌ خریده اند تا در بازاری داغ که هر روز قیمت‌ها ترقی‌ می‌‌کرد ملک خود را به فروش برسانند و اکنون مبلغی کمتر از تصورشان دریافت می‌‌کنند با شرایط ناراحت کننده ای‌ مواجه هستند. این دوستان‌ اظهارات مسئولان دولتی انتاریو که قبلاً گفته بودند راه ونکوور را دنبال نمی کنند اعتماد کرده ابتدا کار خریدشان را انجام دادند که حالا دود این تصمیم ناگهانی دولت بیش از همه به چشم این عزیزان رفته است. تا انجائیکه به یاد می‌‌آورم این اتفاق برای هیچکدام از دوستانی که معاملات خود را با تیم‌ ما انجام می‌‌دهند نیفتاده است  چون نگارنده معمولا به اظهارات مقامات دولتی اعتماد ندارم و پیش بینی‌ چنین شرایطی را از ماه‌ها قبل می‌کردم. از شما چه پنهان اکنون هم که شرایط بازار تا حدودی برای خریداران یک بهبود نسبی‌ پیدا کرده خریداران بار اول می‌‌توانند بخوبی از این فرصت استفاده کنند با اینحال این قوانین جدید را به قول فوتبال دوستان یک پاس طلائی به سرمایه گذاران مسکن می‌‌دانم که از طرف دولت داده شده و این عزیزان که گلزن‌های ماهری هستند بهتر از همه خریداران قدر این فرصت‌های طلائی را می دانند و امکان ندارد چنین پاس گلی‌ را به تیر دروازه یا به اوت بزنند. مساله اصلی‌ در این است که سرمایه  فراوان ، بی‌ حساب و سرگردانی که در بازار مسکن مشغول بود به هیچ عنوان جمع آوری نشده و جایی نرفته است عمده آن در داخل همین شهر منتظر فرصت نشسته است در مورد سرمایه گذاران خارجی‌‌هم همانطور که قبلاً برایتان نوشته‌ام قوانین جدید پنجره هایی برای فرار مالیاتی آنها گذاشته است و شرایط را برای فعالیت مجدد آنها باز گذاشته است فرایند خرید برای این دسته از خریداران هم پر هزینه و گران بود که اکنون راحت تر شده است و در فرصت مناسب اقدام خواهند کرد ایشان جایی نرفته اند فقط احتیاج به کمی‌ مشاهده و مطالعه برای اقدام‌های بعدی دارند. آنها روند بازار ونکوور را دیده اند و می‌‌دانند که تورنتو هم کمابیش همان مسیر را خواهد رفت.

اما نکته ای‌ را که میخواهم به خریداران ملک و مصرف کنند گان نهایی یاد آوری کنم اینست که در هفده سال گذشته بازار ملک تورنتو که معمولا بازاری به نفع فروشندگان است چند بار هم به طور موقت در چنین شرایطی قرار گرفته و قیمت‌ها کمی‌ کاهش پیدا کرده است، هر بار تعدادی از دوستان خریدار تماس می‌‌گیرند و اظهار می‌‌کنند که تمایل دارند وقتی‌ قیمت‌ها به کف و پایین‌ترین سطح خود رسید خرید خود را انجام دهند و هر بار خدمت ایشان عرض می‌‌کنم که ما فقط وقتی‌ قیمتها سیر صعودی می‌گیرد متوجه می‌شویم که از کف قیمت‌ها عبور کرده ایم که دیگر دیر شده است. خرید در پائین‌ترین حالت و به اصطلاح در کف قیمت‌ها کاملاً اتفاقی خواهد بود که با کمک تجربه و آگاهی‌ از عملکرد بازار تا حدودی می‌‌توان از آن مطلع شد.هر بار پیشنهاد کرده‌ام تا در کنار ما باشید و اجازه دهید با استفاده از فرصت‌های مناسبی که پیش خواهد آمد استفاده کنیم و برای شما خرید خوبی‌ انجام دهیم، هر بار هم تعداد فراوانی از دوستان را در کنار خود داشته ایم که امروز از خرید خود شادمان هستند و خوب تعدادی از دوستان هم فرصت را از دست داده اند. توصیه ما این است که قبل از هر تصمیمی با ما مشورت کنید. به امید دیدار.

کامران انواری

مطلاب مربوط

فصل های زندگی

فصل پاییز آغاز شد، فصل رنگارنگی برگ های درختان. در این فصل، زیبایی طبیعت، به …

حکایتهای گلستان سعدی به زبان ساده

باب چهارم، در فواید خاموشی حکایت یکم: به یکی از دوستان گفتم: از این روی …