خانه / مقالات / بازی سیاست

بازی سیاست

آیا شما هم مثل من، نگران اوضاع ایران هستید؟ نگران اینکه بار دیگر کشورمان درگیر جنگی شود که قبلاً تجربه بسیار تلخ و ناگواری از آن داشته است؟

جنگ ایران و عراق، جنگ بیهوده ای بود که توسط حاکمان بر ایران و با تحریک مردم عراق علیه صدام حسین، به وجود آمد که در آن، صدها هزار نفر کشته و معلول و میلیون‌ها نفر نیز بی خانمان و آواره شدند. در آن جنگ خانمان سوز، نه تنها هیچ حاصلی برای ملت ایران نداشت، بلکه هشت سال خسارات جبران‌ناپذیر جانی و مالی هم به ملت ایران تحمیل کرد و این در تحکیم پایه های رژیم نوپای اسلامی تأثیر بسزائی داشت.

اکنون نیز دولت جمهوری اسلامی، انگار سعی در تحریک و تشویق آمریکا برای یک درگیری نظامی دارد که حاصلی جز نابودی تاسیسات ملی و وارد ساختن خسارات جبران ناپذیر نخواهد داشت. شاید دولت ایران، هنوز در رویای جنگ ۸ ساله به سر می برد که در آن جوانان ما برای دفاع از میهن خود، به سوی میدان های نبرد می رفتند، و گمان می کنند که این بار نیز جوانان ما دوباره آماده جانفشانی خواهند بود و یا به قول وزیر آموزش و پرورش که می‌ گفت: ما ۱۴ میلیون دانش‌آموز داریم که آماده اند تا به جنگ بروند!

ایران امروز، با ایران ۴۰ سال پیش، فرق بسیار دارد. فقر، ظلم و اعتیاد به جان ملت ستمدیده ما افتاده است و چنین احساس می شود که ملت ایران دیگر آن انگیزه را ندارد که به حکم رژیمی که برای آنها ارزشی قائل نیست و مردم را به یک بن بست اقتصادی و اجتماعی غیر قابل بازگشت کشانده است، وارد نبرد بی‌حاصل و خانمان سوز دیگری شوند. شاید حکومت ایران، همچون دیکتاتورها می اندیشد و باور دارد که جنگ ها، پایه های حکومت را محکم و در عین حال، ملت را مطیع و برده حکومت می کند. و در چنین شرایطی است که حکومت نیز، همه نابسامانی ها را به حساب شرایط جنگی می‌اندازد و معترضین، متهم به جانبداری از دشمن می شوند که ممکن است به خیانت و جاسوسی هم متهم شده و به سختی، مجازات شوند.

عده‌ای از هموطنان ما عقیده دارند که دشمنِ دشمن من، دوست من است. و به همین جهت، تعداد طرفداران دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در بین ایرانیان، رو به افزایش است. آنها معتقدند که آزادی و دموکراسی بهای سنگینی دارد و حمله ارتش آمریکا به ایران، با وجود همه خسارتهای احتمالی، ارزش آن را دارد که ملت ایران برای همیشه، از شر حکومت دینی آزاد شود تا در آینده و در سایه دموکراسی، به تعمیر و بازسازی وطن بیچاره بپردازد.

هرچند دونالد ترامپ هم بارها اعلام نموده است که هیچ گونه تمایلی برای جنگ با ایران ندارد و در پی تغییر رژیم ایران هم نیست، ولی

یک فرضیه دیگر هم، این است که انتخابات ریاست جمهوری در هر دو کشور نزدیک است و یکی از ترفندهای انتخاباتی، به راه انداختن جنگ و یا حتی شایعه جنگ است. زیرا ممکن است باعث ‌شود تا روسای جمهوری فعلی، برای دوره دیگر نیز انتخاب شوند.

بازی کثیف سیاست، همچنان ادامه دارد و ما ایرانیان خارج از کشور نیز همچون هموطنان داخل کشور، نگران وطن آشوب زده خود هستیم.

مطلاب مربوط

حمایت از بیزینس های ایرانی

می دانیم که بلای کرونا که می توانست در عرض دو و یا سه هفته، …

از ماست که برماست

شما تا چه اندازه اخبار و حوادث جهان را تعقیب می کنید؟ این روزها، یا …