خانه / مقالات / بازار املاک، همچنان پیش میتازد اما آرامتر

بازار املاک، همچنان پیش میتازد اما آرامتر

آمار ماه گذشته منتشر شده و اگر چه تعداد فروش کمتری را نشان می دهد اما نسبت به ماه مشابه سال گذشته هنوز 15% افزایش نشان می دهد. اگر بازار اندکی آرامتر شده بیشتر بخاطر عدم اطلاعات صحیح و تردید خریداران و سخت گیری بیش از گذشته وام دهندگان. نرخهای وام از سوی بسیاری از موسسات وام دهنده حتی کاهش یافته اند و تحت شرایطی نرخ  پنج ساله شناور حتی با 2% و یا ثابت پنجساله با زیر 20% پیش پرداخت با نرخ 2.44% ارائه می شود.

از هموطنان عزیز استدعا دارم که توجه فرمایند که بسیاری از ابتکاراتی که مشاوران وام برای دریافت وام شما انجام می دادند اکنون در موارد بسیاری امکان پذیر نیست و بطور قطع باید قبل از شروع به جستجوی ملک مورد پسندتان، از امکان دریافت وام آن اطمینان حاصل کنید آنهم با مراجعه به یک مشاور با تجربه و صادق و در دسترس. چند دقیقه قبل مشتری محترمی داشتم که قبل از من و به توصیه حسابدارشان به مشاور وامی مراجعه کرده بودند که هرگز به تلفنهایشان پاسخ نمی دادند و ایشان از وضع وامشان که تا آخر این ماه باید Closing شود حتی پس از یکماه خبری نداشتند و بهمین دلیل به اینجانب  افتخار خدمت کردن داده بودند.

یکی از مهمترین مراحل خرید یک ملک، مرحله اصطلاحا Closing یا تصفیه حساب پرداخت است.

مراحل مختلف خرید یک ملک عبارتند از:

  • رفتن به مشاور وام یا بانک برای برآورد امکان و مبلغ دریافت وام با توجه به شرایط شما
  • شروع به جستجوی ملک در حد توان شما
  • یافتن ملکی که با بودجه و امکان دریافت وام آن تناسب داشته باشد
  • دادن پیشنهاد خرید و درصورت موافقت، بازرسی و ارزیابی ملک
  • مراجعه به مشاور وام و یا بانک با مدارک خرید و سایر مدارک مورد نیاز
  • اطمینان و امضای تصویب وامتان
  • نهایتا Closing یا تصفیه حساب با فروشنده ( در دفتر و توسط وکیل)

Closing یا تصفیه حساب آخرین مرحله از خانه دار شدن شماست که رابطه بین خریدار و مؤسسه وام دهنده و خریدار و فروشنده و امضای مدارک تهیه شده توسط وکیل و پرداخت وجه خریداری شده به فروشنده و دریافت کلید و سند ملک از وکیل است. در این روز بانک مبلغ تایید شده وام را به وکیل شما پرداخت و او قیمت خریداری شده را به فروشنده، از طریق وکیلش و سایر هزینه های مربوطه را به افراد توافق شده پرداخت می کند. یکی از هزینه هایی که گاه از سوی مشاور ملک و مشاور وام به خریدار توضیح و هشدار داده نمی شود هزینه های پرداختی در دفتر وکیل است که بزرگترین آن مالیات نقل و انتقال ملک است که گاه سر به هزاران دلار می زند و اگر خریدار از آن از قبل  اطلاع نداشته باشد باعث اشکال و اختلافات و اضطرابات عدیده می شود. لازم است حتما از قبل در این مورد با وکیل خود صحبت و آمادگی لازم را پیدا کنید.

همچنین مدارک وام خود را با دقت بررسی فرمایید و از هزینه های آن کاملا اطلاع پیدا کنید.

آخرین توصیه اما بسیار مهم آنستکه یا روز قبل از Closing و یا حداقل همان روز به خانه ایکه خریده اید، قبل از رفتن نزد وکیل، سر بزنید تا مطمئن شوید خانه یا خالی شده و یا فروشنده در حال تخلیه خانه است. آنجا را تمیز کرده است؟ آیا وسائلی که در قرارداد خرید ذکر شده که باید در خانه بماند، پرده، لوستر، لباسشویی، یخچال و… وجود دارند و فروشنده آنها را با خود نبرده است؟ اگر هر کدام از مراحل مربوطه انجام نشده با مشاور ملک و وکیل خود مسئله را در میان بگذارید و مطمئن شوید همه وجود دارند و یا اگر فروشنده تعهد کرده تعمیراتی را قبل از تحویل انجام دهد، آن کارها انجام شده اند.

نگارنده دیده است که خریدار پس از دریافت کلید با تریلی حامل وسائل زندگی به ملکی که خریده مراجعه کرده اما فروشنده هنوز به دلایلی خانه را تخلیه نکرده و یا تعمیراتی را که باید انجام دهد نداده و یا وسائلی را که باید باقی بگذارد نگذاشته است. موارد فوق فقط اشاره ای به مسائلی بودند که باید توجه دقیق به آنها داشته باشید تا با شادی به منزل تازه اسباب کشی کنید.

مرتضی ایرانپور

متخصص وام و مشاور در امور مالی

مطلاب مربوط

علت عقب ماندگی

دنیای عجیبی است! چه کسی باور می کرد که گروه مذهبی طالبان، پس از ۲۰ …

فاجعه در ایران

مدتی است که فاجعه موج پنجم کرونا در ایران شروع شده و همچنان بی رحمانه …