خانه / مقالات / اگر در اندیشه خرید خانه هستید حتما این مطلب را مطالعه فرمایید

اگر در اندیشه خرید خانه هستید حتما این مطلب را مطالعه فرمایید

با تغییر سیاست بانکها در مورد وامهای مسکن، بسیاری از مردم دچار گرفتاریهای بزرگ شده اند و هر روز نگارنده شاهد مشکلات هموطنان عزیز است. آنچه مایه تأسف عمیق من است، آنستکه هموطنان گرامی دروغ زیبا و مورد پسندتان را به حقیقت تلخ ترجیح می دهند و خود را در چاهی می اندازند که گاه با از دست رفتن تمام و یا قسمتی از اندوخته شان می شود.

حقیقت آنستکه تا چند ماه قبل مشاوران وام با ابتکاراتی!! برای هموطنانی که فاقد شرایط دریافت وام مسکن بودند، وام دریافت می کردند که اما در دو سه ماهه اخیر آن ابتکارات را بانکها و مؤسسات مالی نمی پذیرند و سقوط قیمتها بهمین دلیل است و گرنه خریدار فراوان است.

هموطنی تلفنی اظهار می دارند که در کانادا، اگر چه 10 سال است کانادایی شده اند کار نکرده اند و بیشتر در ایران بوده و درآمدشان هم از ایران تأمین می شود و اکنون ملکی را بمبلغ 1.500.000 دلار خریداری کرده و می خواهند با 25% پیش پرداخت، بقیه، یعنی 1.125.000 دلار را وام بگیرند، من با چه بهره ای می توانم برایشان وام بگیرم؟ میپرسم چه بهره ای در نظر دارید؟

میفرمایند دیگران بهره 2.80% بمن پیشنهاد کرده اند و من بدنبال بهره کمتر هستم. من بر اثر سالها تجربه می دانم چنین کاری غیرممکنست. دو راه برای پاسخگویی من وجود دارد.

1- مانند بسیاری از همکاران، بهره ای بسیار کمتر بایشان پیشنهاد، ایشان را بدفتر بکشانم و با دروغ و بازی دادن چند روز قبل از Closing بایشان اطلاع دهم که بانکها بایشان وام نداده اند و تنها راه وامهای خصوصی با بهره های نزدیک به 10% و چند درصد کارمزد است.

2- از اول حقیقت را بایشان بگویم که امکان دریافت وام از بانکها برای شما نیست اما میشود با بهره بین 4% تا 5% وامتان را گرفت و کارمزد نیز 1% است که آنرا هم مؤسسه وام دهنده می گیرد نه من.

جای تأسف عمیق استکه چون نگارنده همیشه حقیقت را به هموطنانی که با اینجانب تماس می گیرند می گویم، بجای قبول حقیقت، دروغ مورد پسندتان را می پذیرند که دیگران به آنها می گویند و بعد خود را در چاهی می اندازند که گاه تمام پس اندازشان بعلاوه اعصاب خود و همسرشان را هم بباد می دهند. نگارنده اگر چه می تواند راه اول را برگزیند اما بیماری وجدانی که تا سن 70 سالگی مزمن شده است را با هیچ دارویی نمی توان درمان کرد و هموطن مربوطه در حالیکه به ریش می میخندید تلفن را قطع کردند.

هموطنی که سه ماه قبل با اینجانب تماس گرفتند که ملکی را بمبلغ 750.000 دلار خریده اند و با 55000 دلار حقوق سالانه می خواهد با 10% پیش پرداخت، بقیه را وام بگیرند. حقیقت آن بود و هست که به ایشان هم گفتم آنستکه با این حقوق، چگونه ایشان می توانند قسط آنرا پرداخت کنند زیرا حتی اگر می شود، که امکان پذیر نیست با شرایط فعلی، قسط ماهانه ایشان حداقل 3280 دلار می شود باضافه 500 دلار حداقل سایر هزینه های خانه مانند آب و برق و بیمه و تلفن و اینترنت، حقوق ایشان حتی برای پرداخت این هزینه ها کفاف نمیدهد و شما برای هزینه های اصلی زندگی هیچ پولی در بساط نخواهی داشت لذا من از کمک بشما معذورم.

غم انگیز آنکه همین امروز، که باعث نوشتن این مطلب شد، تلفن کردند که شخصی بایشان قول داده که برایشان وامشان را بگیرد و اصلا نگران نباشند و از سه ماه قبل تا سه روز قبل از Closing ایشان وعده های رنگین داده و ناگهان اظهار داشته که بانکها تقاضای ایشان را رد کرده و برای ایشان یک وام اول بمبلغ 564000 با بهره 8.5% و سه درصد کارمزد گرفته و سپس برای وام دیگری از وام دهنده خصوصی بمبلغ 130.000 دلار با بهره 12% و 2 درصد کارمزد گرفته. اما امروز صبح و در حالیکه فردا Closing ایشان است زنگ زده که بعلت پایین آمدن قیمت خانه وام دهنده دوم از اجرای تعهد خود شانه خالی کرده است و او هم، یعنی مشاور وام مربوطه، نمی تواند هیچ کار دیگری برایشان انجام دهد زیرا منزلی که ایشان سه ماه قبل بمبلغ 750.000 دلار خریده اند اکنون 700.000 دلار برآورد قیمت شده. از من کمک و راهنمایی می خواستند و اظهار پشیمانی که کاش نصیحت مرا که حقیقتی تلخ بود را می پذیرفتند زیرا بهیچوجه امکان فراهم آوردن چنین مبلغی برایشان وجود ندارد. به هموطنان عزیز هشدار میدهم که ابتکارات!!! قدیمی، تا سه چهار ماه قبل، دیگر کارگر نیست و قبل از امضای قرارداد خرید مسکن عقل و منطق را در نظر بگیرند.

مرتضی ایرانپور

متخصص وام و مشاور در امور مالی

 

error: