خانه / مقالات / اهمیت جان

اهمیت جان

خوانندگان گرامی حتما در جریان فاجعه ساختمان متروپل در آبادان که به سینما رکس دو معروف شده، قرار دارند. سازنده فاسد این ساختمان، با وجودی که مهندسین شهرداری ساخت آن را تصویب نکرده و مجوز صادر نکردند، ولی او با مراجعه به مشاورین و مهندسین بخش خصوصی، و با روابطی که با مسئولان بی کفایت خوزستان داشت، ساخت آن را آغاز کرد که به اتمام نرسیده، کل ساختمان سقوط کرد و جان عده ای بیگناه را گرفت.

حسین عبدالباقی، مالک برج فروریخته متروپل، با سیاستمداران و شهرداران و نظامیان شهر آبادان و استان، نشست و برخاست داشت. او فروردین ۱۳۹۹ از سردار حیدر عباس‌زاده، فرمانده کل انتظامی استان خوزستان، لوح “خیر امنیت‌ساز” گرفت. کمتر از شش ماه قبل از آن، نام این فرمانده با سرکوب مرگبار اعتراض‌های آبان ۹۸ در خوزستان و ماهشهر شناخته شده بود که مدتی بعد هم، نامش در فهرست تحریم‌های حقوق بشری آمریکا جا گرفت.

دادستانی استان خوزستان گفته است که حسین عبدالباقی، رئیس هُلدینگ عبدالباقی و مالک متروپل، زیر آوار مانده و جانش را از دست داده است. روز حادثه خبر بازداشت او در خبرگزاری ایرنا منتشر شد، اما بعدا تکذیب گردید.

تا دیروز چهارشنبه، تعداد کشته‌شدگان این واقعه را ۱۶ نفر و تعداد افراد زخمی را ۳۷ نفر اعلام شد.

هنوز اجساد بیشتری در زیر آوار باقی مانده است که خارج کردن آنها نیز به کندی پیش میرود.

علی خامنه‌ای رهبر ایران، که مرتبا برای درگذشت مقامات، روحانیون و حتی بستگان آنها پیام تسلیت صادر می‌کرد، هنوز به حادثه مرگبار آبادان، واکنشی نشان نداده است.

وی در نخستین سخنرانی عمومی خود، ساعاتی بعد از سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه هم، هیچ حرفی از این واقعه نزد و از ابراز همدردی یا تسلیت خودداری کرد.

بله از یک رهبر مذهبی، چگونه می توان انتظار داشت که به کشته شدن ده ها نفر در زیر آوار اهمیت بدهد، در حالی که نسبت به کشته شدن 176 نفر از سرنشینان هواپیمای اوکراین و کشته شدن هزاران نفر در آبان ۱۳۹۸ بی تفاوت بوده است!.

باز در خبرها آمده که آبدار چاروسایی که دوشنبه پیش، جلوی آب و فاضلاب شهر قلعه رئیسی، مرکز بخش چاروسا خودسوزی کرده بود، درگذشت.

این آبدار ۴۰ ساله، دارای چهار فرزند، دو پسر و دو دختر، کارمند و آبدار آب و فاضلاب بخش چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه بود که روز چهارشنبه پس از دو روز، در بیمارستان سوختگی شیراز، بر اثر شدت سوختگی، جان باخت.

علت خودسوزی این آبدار، تاخیر در پرداخت حقوق آبداران و همچنین بلاتکلیفی در وضعیت قرارداد کاری بود.

اگرچه مدیر آب و فاضلاب را از مقام خود عزل کردند، ولی حتماً در جای دیگری، مقام بهتری را به او واگذار خواهند کرد.

هر روز، انتظار داریم که با بودن مسئولان بی کفایت، فاجعه جدید دیگری بر سر ملت ایران فرو ریزد و تا زمانی که این رژیم مذهبی، به بیگانگان، بیشتر از خود ملت ایران اهمیت می دهد، این احساس بد و شوم، همچنان وجود دارد و تا رفتن این حکومت ضد ملی، از بین هم نخواهد رفت.

اگرچه، روز به روز بر تعداد مخالفین رژیم جمهوری اسلامی ایران افزوده می شود، ولی این مصیبت و فلاکت، تا کی گلوی ملت را می فشارد و تا کی این ملت ستمدیده و دست و پا بسته، به دادخواهی برخواهد خاست، نمی دانیم!

اما امیدواریم که در آینده ای نه چندان دور، شاهد باز شدن این گره کور که همانا رفتن جمهوری ضد مردمی حکومت ایران است، باشیم تا ایران را از زیر صفر به اوج برسانیم.

به امید آزادی و آبادی ایران.

پاینده و پویا باشید

مطلاب مربوط

روز پدر

همین یکشنبه 19 جون، “روز پدر” است. گاهی اوقات، باید سخنان ارزشمند، شیوا و پر …

گونه های انسانی

نمی دانم ما انسان ها در این دو روزه عمر، چه چیز باارزشی از خود …