خانه / مقالات / اسلحه در آمریکا

اسلحه در آمریکا

چند ماه پیش، دیوانه ای در آمریکا، با اسلحه اتوماتیک، 59 نفر را در شهر لاس وگاس به قتل رساند. علت رویداد چنین فاجعه ای، به غیر از اسلحه سازان و اسلحه فروشان آمریکائی، برای همه مردم دنیا، آشکار و مشخص بود. نه تنها من، بلکه بسیاری از کسانی که از ماهیت اسلحه، آگاهی داشتند، می دانستند که این ماجرا در زمانی دیگر و در یک جای دیگر آمریکا، باز هم تکرار خواهد شد و چنین هم شد.

هفته گذشته، جوان 19 ساله ای در فلوریدا، 17 نفر را در یک مدرسه به قتل رساند. او که از بیماری روحی نیز برخوردار بود، 10 اسلحه دیگر هم در اختیار خود داشت.

اگر چه اصل دوم قانون اساسی آمریکا که مربوط به قرن ها پیش است، به مردم عادی هم اجازه حمل اسلحه را می دهد، ولی این قانون، برای زمانی بود که احتمال حمله انگلیس به آن کشور می رفت و دولت می خواست با این قانون، از خطر احتمالی جلوگیری کند. اما اکنون که چنین خطری وجود ندارد، این قانون می تواند به راحتی، توسط نمایندگان مجلس لغو و یا لااقل تعدیل یابد. سه قرن است که مردم آمریکا، با این قانون کذائی، اقلاً صدها هزار نفر از همدیگر را کشته اند و این، قانونی است که از منافع اسلحه سازان و اسلحه فروشان، حمایت می کند و بس.

همه حیران و حیرت زده، فکر می کنند که این قانون کذایی که جان و امنیت آمریکائیان را به خطر انداخته است، چرا همچنان ادامه دارد و چرا لغو نمی شود!؟ آیا منافع سازندگان و فروشندگان اسلحه، مهم تر از جان مردم بی گناه مردم آمریکا است؟

هنگامی که صدها میلیون اسلحه، در دست صدها میلیون آمریکایی قرار دارد، انسان به این نتیجه می رسد که نیروهای انتظامی و امنیتی کشور آمریکا آن قدر ضعیف است که نمی تواند همه جا حضور داشته باشد و مردم عادی هم می توانند قانون را به دست بگیرند و خصومت های شخصی خودشان را به بهانه دفاع از خود، اعمال کنند دیگران را به قتل برسانند. چه چیزی می تواند تضمین کند که هر چند وقت یکبار، یکی از این صدها میلیون نفر که فعلاً آرام هستند، ناگهان دیوانه و عاصی نشود و در آن حالت روانی، دست به قتل عام مردم بی گناه نزند؟

حالا دیگر، مردم آمریکا در هیچ جای این کشور، احساس امنیت نمی کنند. نه مدرسه، نه کلیسا، نه مسجد و نه اماکن عمومی.

من، هر وقت برای دیدن آشنایان، به کشور آمریکا می روم، نگرانی و وحشت خاصی، تمام وجودم را فرا می گیرد. ما که در کشور پهناور کانادا زندگی می کنیم، به خوبی حس می کنیم که به هیچ عنوان نمی توان امنیت آمریکا را با امنیت کانادا مقایسه کرد. آمریکای شگفت انگیز، نه تنها جای امنی برای توریست ها نیست بلکه خودشان هم نگران خود و فرزندانشان هستند.

انجمن ملی اسلحه آمریکا، 30 میلیون دلار در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به کمپین ترامپ کمک مالی کرد.

طبیعی است که دونالد ترامپ که خودش جزو سرمایه داران است، از منافع آنها دفاع کند. به عبارت دیگر، دونالد ترامپ برای مردم آمریکا، مانند امامزاده ای است که معجزه ندارد. بیشترین نمایش های پلیس و جنائی محصول آمریکاست.

چند نکته مهم در باره اصل دوم از قانون اساسی آمریکا:

  • اصل دوم از قانون اساسی آمریکا باید یکبار دیگر به رفراندوم عمومی گذاشته شود.
  • اگر آن جوان 19 ساله، اسلحه ای در اختیار نداشت آیا تعداد کشته شدگان، کمتر نمی شد؟
  • اگر چند نفر از اعضای خانواده سازندگان، فروشندگان و طرفداران اسلحه، به ضرب گلوله بی گناه کشته می شدند، آیا باز هم داشتن اسلحه را به جان انسان ترجیح می دادند؟
  • سناتورها و نمایندگان مجلس، باید از موکلین خود که مردم باشد و از بچه های آنها حمایت کنند و نه از منافع دست اندر کاران اسلحه.
  • اگر در کنترل اسلحه، اقداماتی نکند، یقیناً این کشتارها، ادامه خواهد یافت.

 

مطلاب مربوط

فصل های زندگی

فصل پاییز آغاز شد، فصل رنگارنگی برگ های درختان. در این فصل، زیبایی طبیعت، به …

حکایتهای گلستان سعدی به زبان ساده

باب چهارم، در فواید خاموشی حکایت یکم: به یکی از دوستان گفتم: از این روی …