خانه / گوناگون / استفاده  از نی پلاستیکی در استارباکس متوقف خواهد شد

استفاده  از نی پلاستیکی در استارباکس متوقف خواهد شد

 

استارباکس، شرکت بین المللی فروش قهوه اعلام کرد برای همراهی با کاستن زباله های پلاستیکی در آب اقیانوس ها، استفاده از نی پلاستیکی را متوقف خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس همزمان با گسترش درخواست ها برای کاهش زباله در سطح جهان، استارباکس اولین شرکت بزرگی است که استفاده از نی پلاستیکی را متوقف می کند. هر چند نی های پلاستیکی بخش کوچکی از زباله هایی است که به اقیانوس می ریزند ولی به یکی از موارد مورد توجه افکار عمومی بدل شده اند.

یک هفته پس از آنکه استارباکس در زادگاه خود شهر سیاتل آمریکا اعلام کرد استفاده از نی ها و قاشق های پلاستیکی برای نوشیدنی را متوقف خواهد کرد این شرکت روز دوشنبه اعلام کرد تا سال ۲۰۲۰ نی ها و دربهای پلاستیکی لیوان های نوشیدنی را با مواد قابل بازیافت مثل کاغذ جایگزین خواهد کرد.

برخی از شهرها در فلوریدا قبلا استفاده از نی پلاستیکی را ممنوع کرده و شهرهایی مثل نیویورک و سانفرانسیسکو در حال بررسی این ممنوعیت هستند. ممنوعیت نی پلاستیکی از سال ۲۰۱۵ که فیلم خارج کردن یک نی پلاستیکی از بینی یک لاکپشت دریایی تماشاچیان فراوانی جلب کرد مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته است.

در ماه فوریه نیز شرکت اغذیه و نوشیدنی دانکین دوناتس اعلام کرد تا سال ۲۰۲۰ مواد پلاستیکی را از فنجان و لیوانهای خود حذف خواهد کرد.

سهامداران شرکت زنجیره ای مک دونالد در ماه مه با طرحی که خواهان تهیه یک گزارش در مورد نی های پلاستیکی بود مخالفت کردند.

ولی این شرکت اخیرا اعلام کرده به زودی در ایرلند و بریتانیا از نی های کاغذی استفاده خواهد کرد و جایگزینی نی های پلاستیکی در برخی نقاط آمریکا را نیز بررسی خواهد کرد.

مک دونالد درعین حال اعلام کرده تا سال ۲۰۲۵ برای لیوان های نوشیدنی و بسته بندی محصولات خود از موادی که به محیط زیست آسیب نمی زنند، استفاده خواهد کرد.

یکی از دلایلی که شرکت های بزرگ می گویند این تغییر زمان می برد تضمین دسترسی به میزان کافی مواد جایگزین است.

لاورا کریون مسئول بازار یابی یک شرکت تولید کننده و توزیع کننده وسایل بسته بندی مواد غذایی می گوید در ماههای اخیر تقاضا برای نی های غیرپلاستیکی بشدت افزایش یافته است.

او می افزاید:«بزرگترین چالش ما پیدا کردن منابع جدید برای پاسخ دادن به این تقاضا است.»

با وجودیکه نی های پلاستیکی به یک موضوع مهم در مسایل زیست محیطی بدل شده ولی طبق بررسی های انجام شده از نظر تعداد فقط ۴ درصد از زباله های پلاستیکی و از نظر وزن نيز درصد بسیار کمتری است. نی پلاستیکی فقط ۲ هزار تن از مجموعه ۹ میلیون تن پلاستیکی است که هر سال در آبهای اقیانوس ها می ریزد.

مطلاب مربوط

خواص پسته برای کودکان؛ 10 خاصیتی که سلامتی شما را بیمه می کند

فواید پسته برای کودکان پسته یکی از مغزهای خوراکی با بیشترین میزان فیبر و چربی …

تئاتر ایرانی در بن؛ با نمایش کاریکاتوری علیه جنگ

انجمن تئاتر ایران و آلمان پس از دو سال وقفه یک نمایشنامه انتقادی را در …