خانه / مقالات / از ما انتظار نمی رود که …

از ما انتظار نمی رود که …

از ما انتظار نمی رود که همه چیز را بدانیم و لازم هم نیست که بدانیم. در اینصورت تخصص های مختلف اصلاً بوجود نمی آمد و همه میتوانستیم دکتر باشیم، وکیل باشیم، حسابدار باشیم، نویسنده باشیم، منتقد باشیم، سیم کشی و کارهای برقی را انجام دهیم، از پس تعمیرات وسائل خانه یا اتوموبیلمان برآییم، کارگر ساختمان باشیم، مشاور و روانشناس باشیم، متخصص همه نوع بیمه  باشیم و بخصوص  شناخت کامل از مارکت سرمایه گذاری و شاخص های آن داشته باشیم و… .

راستی هیچ فکر کرده اید چقدر باید وقت می گذاشتیم تا بتوانیم همه کارها را در حد مطلوبمان انجام دهیم؟ چه زندگی میشد!! تمام وقت در حال دو ماراتن برای بروز در آوردن اطلاعات و کسب تجربه بودیم و فکر کردن به اینکه خوب، حالا کار بعدی چیست که باید انجام شود؟

در اینصورت اصلاً تخصص ها، مشاغل و بیزنس های مختلف چه معنایی داشت؟ نیاز انسانها به یکدیگر و رشد جوامع به چه شکل بی شکلی در می آمد؟!!!!

دیگر هیچ کس وقت نداشت تا در یک شاخه بخصوص به درجات عالی برسد ویا با تحقیقات جدید به دستاوردهای جدید برسد و آنرا در اختیار دیگران قرار دهد. دیگرانی وجود نداشتند زیرا همه در هر کاری وارد و

استاد  بودند.

خوب حالا که این موضوع می توانست جوامع بشری را به شکل گیج کننده ای بهم بریزد چه اتفاقی افتاد؟

هیچ چیزی اتفاق نیافتاد و یا شاید بتوان گفت بهترین اتفاقی که میتوانست افتاد و آن چیزی نبود بجز اینکه روند رشد جوامع موجب هر چه تخصصی تر شدن امور و هر کاری که فکرش را بکنید شد. در نتیجه هیچ کس دیگر نمی تواند ادعا کند که از پس همه کاری بر می آید مگر آن دسته از Handy man   ها که به تعمیرکارهای خانگی معروفند که خوش بحال  خانمها و خانواده شان.

حالا برویم سراغ بانکها…

آیا میدانید برای چه کارهای خاصی و چقدر می توان از بانک انتظار داشت؟

منظورم بانک در کاناداست نه بانک در ایران.

زیرا این دو مفهوم را متأسفانه خیلی ها بخصوص تازه واردین عزیز خیلی مشابه می بینند یا فرض می کنند. در اصل و اساس و طبق تعریف  Banking Industry  یا صنعت بانک از آنجایی شروع شد که بتوان پولها را در جای امنی پس انداز(نگهداری ،Save  (کرد و بعد از مجموع این پولها بدرستی و طبق شرایطی به کسانیکه نیاز دارند قرض و وام داد.

که امروزه بشکل وامهای مختلف از جمله مورتگیج، کردیت لاینها و استفاده از کردیت کارتها میباشد ( استفاده از پولی که به ما تعلق ندارد) و دادن بهره های بالا به بانک و در مقابل داشتن پس انداز و سپرده های ثابت با بهره های ناچیز گرفتن از بانک و بتدریج به دلیل تنها منبع به ظاهر قابل اعتماد برای ما مهاجرین، سرویسهای دیگری به سرویسهای بانکها اضافه شد. مثل انواع سرمایه گذاری، باز کردن حساب پس انداز بازنشستگی RRSP  یا تحصیلی RESP  و این اواخر ارائه کردن بیمه!!

حالا جای سئوال است که در یک مملکت سرمایه داری که بانکها خصوصی اند و دارای سهامداران متعدد که به دنبال سود سهام خود هستند آیا انجام همه امورمان با بانک به نفع ماست یا سهامداران بانکها؟

اشتباه نکنید منظورمن اصلاً زیر سئوال بردن بانکها نیست بلکه منظور اصلی اینست که بدانیم برای چه کاری از چه منبعی و با چه تخصصی می توانیم انتظار بهترین کمک و مشاوره را داشته باشیم و بدرستی پاسخ سئوالهایمان را دریافت کنیم.

– آیا برایتان پیش آمده که برای حساب تحصیلی RESP  به بانک بروید هیچ سئوالی نکنید یا سئوال مهمی نکنید، جواب خاصی هم به اطلاعاتتان اضافه نکند ولی همه کاغذها را امضاء کنید!

–  یاخیلی ها برای حساب بازنشستگی RRSPیا TFSA به بانک مراجعه می کنند بدون اطلاعات یا اندکی اطلاعات در مورد سرمایه گذاری ، بدون اینکه بدانند چه منابع معتبر دیگری برای حفظ پولشان و سرمایه گذاری درست وجود دارند که از نظر قدمت  و قدرت چندین برابر بانکهاهستند  ولی همه کاغذها را امضاء کنند! !! ! !

– آیا می دانید که بانکها شرکت بیمه نیستند و بیمه هایی را که تلفنی یا حضوری به ما پیشنهاد میکنند متعلق به یک شرکت ثالث بیمه است و کسی که سعی در متقاعد کردن ما از پشت تلفن دارد فقط در حال خواندن یک متن از قبل آماده شده است نه یک فرد با لایسنس وتخصص انجام این کار خاص؟ البته به جز بیمه RBC وBMO که آنهم در واقع Agent های خود بانک را دارد که نباید و نمی توانند از شرکتهای بیمه دیگری صحبت کرده و برایتان مقایسه درستی انجام دهند زیرا هدف فقط فروش بیمه بانک است.

– آیا می دانید که برای سرمایه گذاری های بزرگ مالی بانک فقط می تواند به شما سپرده ثابت که جای بحث و سئوال دارد !!!! یا Mutual

Fund  عرضه کند و اصلاً نمی تواند در مورد Segregated Fund ها با شما صحبت کند زیرا در این صورت باید با توجه به بهره مناسب، اصل پول شما را هم تضمین کند.!!!!

و بسیاری آیا میدانید های دیگر!! و آیا میدانید های دیگر…

همه این موارد تجربه های مشترک من و شماست زیرا همه ما از یک در وارد این کشور شده ایم و تقریباً همه با یک ایده مشترک  :

” در شرایط بهتر و با آسودگی خیال زندگی کردن”.

بهتر است از مشاورانی که نه تنها با بانکها بلکه با منابعی بسیار قویتر از آن هم همکاری و تجربه دارند صحبت کنیم، اعتماد کنیم و اگر اعتماد نداریم بیشتر بررسی و مقایسه کنیم زیرا ما مسئول ایجاد شرایط بهتر و آسودگی خیال خانواده مان هستیم.

                    فرحنازجاهد

(Member of Million Dollars Round Table (MDRT

                               کارشناس ارشد بیمه ، مشاور در سرمایه گذاری های تضمینی

 

مطلاب مربوط

حمایت از بیزینس های ایرانی

می دانیم که بلای کرونا که می توانست در عرض دو و یا سه هفته، …

از ماست که برماست

شما تا چه اندازه اخبار و حوادث جهان را تعقیب می کنید؟ این روزها، یا …