خانه / مقالات / آنچه باید در مورد حساب پس انداز بازنشستگی “RRSP” بدانید!

آنچه باید در مورد حساب پس انداز بازنشستگی “RRSP” بدانید!

در مقاله هفته گذشته بطور کامل در مورد منابعی که به سالمندان کمک هزینه ای پس ازبازنشستگی پرداخت می کنند، توضیح دادم. ولی سئوال اینست که چرا مراکز مالی و بخصوص دولت، مردم را هر روز بیشتر به باز کردن حساب RRSP تشویق می کنند؟ تا بحال راجع به آن فکر  کرده اید؟

با افزایش مداوم افرادی که از کمک هزینه های یاد شده استفاده می کنند و کمتر شدن منابع کمک رسانی برای CPP)  Canada Pension Plan)   و OAS) Old Age Security)  تعجبی ندارد که دولت و افراد صاحب نظر در این زمینه، بیشتر از همیشه به همه و بخصوص به کسانیکه بین سالهای 1964-1946 به دنیا آمده اند که بهBaby Boomer  هامعروفند و به سن بازنشستگی رسیده اند ، قویاً توصیه می کند که بهتر است خودشان شخصاً به فکر درآمدی برای بازنشستگی شان باشند. در واقع دورانی که می شود به دولت و کمکهای آن تکیه کرد و از آن انتظار حمایت داشت در حال به سر آمدن است و با  CPP  و OAS  که مبلغ کمی است آنهم در صورتیکه واجد همه شرایط باشید RRSP یکی از بهترین و اصلی ترین منابعی است که داشتن آن زندگی و روزهای بازنشستگی را حمایت و آسانتر می کند.

 

 RRSP  چیست؟ (Registered Retirement Saving Plan (RRSP

طرحی است که توسط دولت، طراحی و مورد تأیید قرار گرفته تا هر کانادایی تشویق به باز کردن و پس انداز پول بازنشستگی در آن شود.

  • پولی که در این حساب پس انداز می شود بستگی به سطح درآمد شما دارد و هر ساله در آمد قابل Tax شما را به همان نسبت کاهش می دهد و به همین دلیل است که مقداری Tax Refund  به شما بر می گردد.
  • پول موجود در این حساب، سرمایه گذاری شده و به بهره حاصله تا زمانیکه در این حساب قرار دارد، مالیاتی تعلق نمی گیرد و در واقع پول بطور Tax Deferred رشد می کند و این موجب افزایش پول به شکل بهره مرکب می شود. ولی اگر دارنده حساب پیش از بازنشستگی بنا به نیاز، پولی از حساب خارج کند آن مقدار شامل مالیات خواهد شد.
  • دولت هر ساله سقف مبلغ RRSP قابل پس انداز را اعلام می کند که 18 درصد از درآمد ناخالص شماست، که در سال 2017 سقف آن  26,010 دلار  میباشد.
  • شروع هر چه زودتر آن و در سنین پایین تر (حدود 25 سالگی) بسیار مهم است. بخصوص برای تازه واردین و مهاجرین جدید که احتمالاً شروع پس اندازشان دیرتر از وقت معمول این پلان خواهد بود.
  • مبلغ قابل پس انداز با توجه به درآمد سالانه شما تعیین می شود، در نتیجه تا وقتی که درآمدی اعلام نکرده اید لزومی به باز کردن این حساب نیست.
  • توجه کنید که در فرمی بنام Notice of Assessment که بعد از پر کردن اوراق مالیاتی و ارسال آن به دولت کانادا هر ساله بدستتان می رسد، مبلغ مجاز و قابل پس انداز برای شما قید می گردد.
  • مزایای مالیاتی این حساب، مفیدترین و جذاب ترین بخش آن است و پس از 71 سالگی در زمان دریافت پول، طبعاً چون شخص درآمد کمتری دارد، در بیشتر موارد درآمدحاصله شامل مالیات کمتری خواهد شد.
  • باز کردن این حساب می تواند توسط مشاورین بیمه وسرمایه گذاری انجام شود و همانطور که در بحث حساب پس انداز تحصیلی دولتی خاطر نشان شدم باید در مورد انواع سرمایه گذاری پولتان، بهره دریافتی و مطمئن بودن نوع سرمایه گذاری با توجه به سوابق آن و هزینه هایی که شامل باز کردن حساب و مدیریت آن می شود، اطلاعات کافی دریافت کرده و سپس تصمیم بگیرید، تا خدای نکرده به دلیل کم تجربگی دچار ضرر مالی نشوید.
  • هر سال آخرین فرصت برای باز کردن حسابRRSP ، آخرین روز از ماه فوریه است . امسال تا اول مارچ 2018 میباشد .

هفته آینده درمورد اینکه چگونه نیاز بازنشستگی تان را محاسبه کرده و چه نکاتی را رعایت کنید تا مزیت وسود بیشتری از این پلان برای خود ایجاد کنید، بحث خواهم کرد.

به خاطر داشته باشید:

“برای یک برنامه ریزی موفق در مورد بازنشستگی هرگز دیر نیست!”

  مهندس فرحناز جاهد

 

مطلاب مربوط

فصل های زندگی

فصل پاییز آغاز شد، فصل رنگارنگی برگ های درختان. در این فصل، زیبایی طبیعت، به …

حکایتهای گلستان سعدی به زبان ساده

باب چهارم، در فواید خاموشی حکایت یکم: به یکی از دوستان گفتم: از این روی …