خانه / گوناگون / آمریکا درحال بررسی گزینه های نظامی در مورد سوریه است

آمریکا درحال بررسی گزینه های نظامی در مورد سوریه است

ناوشکن مجهز به موشک های هدایت شونده دونالد کوک هم اکنون در دریای مدیترانه است.
درحالی که کشورهای غربی در واکنش به حمله مظنون شیمیایی در سوریه درحال سبک سنگین کردن اقدام نظامی هستند، آمریکا می گوید “همه گزینه ها روی میز است.”
سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که هنوز تصمیم نهایی در مورد عملیات نظامی گرفته نشده است.
شورای امنیت ملی آمریکا قرار است پنجشنبه جلسه داشته باشد و همزمان ترزا می نخست وزیر بریتانیا خواستار نشست کابینه شده است.
منابع مطلع در بریتانیا به بی بی سی گفته اند که خانم می آماده پیوستن به عملیات نظامی در سوریه، بدون تلاش برای جلب رضایت پارلمان، است.
بی بی سی دریافت که خانم می مایل نیست از آمریکا بخواهد هرگونه عملیاتی را تا زمان رایزنی او با پارلمان عقب بیاندازد.
گزارش می شود که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در روزهای آتی در مورد واکنش فرانسه تصمیم خواهد گرفت. او گفته است که هر عملیاتی “توانایی های شیمیایی” دولت سوریه را هدف خواهد گرفت.
کاخ سفید باردیگر تاکید کرده است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روسیه و سوریه را مسئول حمله مظنون شیمیایی در دوما می داند.
خانم سندرز این ادعای روسیه که حمله شنبه در دوما ممکن است جعلی بوده باشد را رد کرد.
او در مورد تئوری کرملین گفت: “اطلاعات تجسسی تهیه شده مسلما تصویر متفاوتی ترسیم می کند. رئیس جمهور سوریه و روسیه را مسئول این حمله با سلاح های شیمیایی می داند.”
روز دوشنبه ماموران پلیس نظامی روسیه وارد دوما شدند و از ساختمانی که امدادگران اجساد را از آن بیرون کشیده بودند بازدید کردند.
وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای گفت که این بازدید “همه گزارش ها دایر بر استفاده از سلاح های شیمیایی در شهر را باطل می کند.”
در این بیانیه عکس ها و ویدئوهای اینترنتی از حمله “جعلی” توصیف شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه گمان می رود که آقای ترامپ حمله به تاسیسات مرتبط با تولید و پرتاب کلر و سارین یا سموم مشابه را بررسی می کند.
با این حال گزارش می شود که بیشتر تاسیسات حساس نظامی سوریه تحت حفاظت سیستم های دفاعی روسیه است یا در پایگاه هایی قرار دارد که خدمه نظامی روسیه یا ایران هم در آن مستقرند.
خانم سندرز همچنین در پاسخ به سوالات خبرنگاران احتمال درگیری مستقیم نظامی با روسیه را کاملا مردود ندانست: “یک بار دیگر می گویم که هیچ گزینه ای مردود نیست.”
پیشتر سفیر روسیه در لبنان هشدار داده بود که کشورش هر موشکی را که از طرف آمریکایی‌ها به سوریه پرتاب شود، منهدم خواهد کرد و گفته بود که ممکن است محل پرتاب موشک را هم هدف قرار دهد.
نیویورک تایمز در گزارشی که چهارشنبه شب منتشر کرد نوشت هرچند حوادث پیرامون حمله دوما تا حدود زیادی مبهم است، اما بررسی این روزنامه از بیش از ۲۰ ویدئو از رویدادهای بعد از حمله، بررسی رکوردهایی که شهروندان ناظر از پروازها تهیه کرده اند، و مصاحبه با بیش از ده ساکن محل، مددیار پزشکی و امدادرسانان حاکی از است که نیروهای وابسته به دولت سوریه در جریان عملیاتی نظامی برای شکستن اراده شورشیان در دوما، مخزن های حاوی نوعی ترکیب شیمیایی بر دوما انداختند که باعث خفگی حداقل ۴۳ نفر شد.

مطلاب مربوط

خواص پسته برای کودکان؛ 10 خاصیتی که سلامتی شما را بیمه می کند

فواید پسته برای کودکان پسته یکی از مغزهای خوراکی با بیشترین میزان فیبر و چربی …

تئاتر ایرانی در بن؛ با نمایش کاریکاتوری علیه جنگ

انجمن تئاتر ایران و آلمان پس از دو سال وقفه یک نمایشنامه انتقادی را در …