خانه / مقالات / آرزوی جدید

آرزوی جدید

سرانجام دونالد ترامپ، این مرد شلوغ و ناآرام که دنیا را با تصمیمات غافلگیرانه اش، به هم ریخته بود، از کاخ سفید بیرون رفت و به جای او، کسی آمد که ظاهراً از هر نظر، نقطه مقابلش قرار دارد.
دونالد ترامپ با جاه طلبی های خاص خود، معیارها و استانداردهای جهانی را در هم پیچید. و با وجودی که با معیار فرهنگ آمریکایی، مورد تأیید نیمی از آمریکایی هایی بود که به او رای دادند، ولی در عین حال، او در بین سران جهان نسبت به سایر روسای جمهوری آمریکا، از محبوبیت کمتری برخوردار بود.
از نظر شخصیتی، دونالد ترامپ را می توان به اکوان دیو تشبیه کرد. داستانی در شاهنامه وجود دارد که یک روز اکوان دیو، رستم را که در زیر درختی خوابیده بود، می رباید و به آسمان می‌برد. هنگامی که رستم بیدار می شود، اکوان دیو از او می‌پرسد: تو را در کجا رها کنم؟ در خشکی و یا در دریا؟
از آنجا که رستم مرام دیوان را می دانست که برعکس همه عمل می کنند، ‌می گوید: چون من شنا بلد نیستم، مرا به خشکی بیانداز تا یکباره خلاص شوم.
اما اکوان دیو، برخلاف خواسته رستم، او را به دریا افکند. و رستم نیز شناکنان خود را به ساحل رساند و نجات می یابد.
دونالد ترامپ نیز در دوره ریاست جمهوری اش، دوست داشت که مخالف با جریان جهانی پیش برود. او، قرارداد اقلیمی پاریس را منحل کرد و برجام را هم نپذیرفت که در نتیجه، تحریم های اقتصادی علیه ایران، به اوج خود رسید. تا آنجا که پول ایران در مقابل دلار آمریکا، به طور وحشتناکی بی ارزش شد.
ایرانیان در سراسر دنیا، دونالد ترامپ را از این نظر تأیید می‌کردند که با تحریم های خود، به جمهوری اسلامی، فشار حداکثری وارد می کند که ممکن بود به سقوط رژیم ایران بیانجامد و به همین جهت بود که مایل بودند تا او دوباره رئیس جمهور آمریکا شود. اما چنین نشد و او نهمین رئیس جمهور آمریکا بود که به دور دوم نرسید. در واقع، آنچه که دونالد ترامپ را شکست داد، اعمال خودخواهانه خود او بود.
شاید مهم ترین کار او، آشتی بین اعراب و اسرائیل بود به طوری که اسرائیل تا مرز جنوبی ایران هم پیش آمده است.
اکنون که آقای جو بایدن، چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا شده است، این امید در بین ایرانیان به وجود آمده که او پایبند اخلاقیات بشردوستانه باشد و این درک را از موقعیت فعلی ایران داشته باشد که دولت ایران، با دولت ۴ سال پیشش تفاوت دارد و کاملاً در موقعیت ضعیف و شکننده ای قرار دارد و اکنون او می تواند قدم های مهمی در راستای منافع ملت ایران بردارد.
پیروزی آقای جو بایدن، در عین حال، بسیاری از رهبران سیاسی جهان را نیز خوشنود ساخت. او، در آغاز کار ریاست جمهوری اش، با صدور فرمان های اجرایی، بسیاری از فرامین دونالد ترامپ را لغو نمود. آقای بایدن سعی خواهد کرد تا دوباره ملت دو پاره شده آمریکا را، با هم متحد کند. برای جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا، جهت گرفتن تصمیمات انسان دوستانه مهم که دنیا را به سوی صلح و آرامش رهنمون شود، آرزوی بهترین ها را داریم.
پاینده و پویا باشید

مطلاب مربوط

فصل های زندگی

فصل پاییز آغاز شد، فصل رنگارنگی برگ های درختان. در این فصل، زیبایی طبیعت، به …

حکایتهای گلستان سعدی به زبان ساده

باب چهارم، در فواید خاموشی حکایت یکم: به یکی از دوستان گفتم: از این روی …