خانه / مقالات / آرامش قبل از طوفان

آرامش قبل از طوفان

بازار املاک تورنتو فعلا در حالت نرمال و طبیعی به سر می‌‌برد، همانطوریکه یک بازار املاک باید باشد. فروشند گان کالائی عرضه می‌‌کنند ، قیمتی روی آن می‌‌گذارند ، خریداران هم با آرامش کامل از بین کالاهای عرضه شده هر کدام را که بخواهند انتخاب می‌‌کنند و در مورد قیمت و شرایطش قبل از خرید به اصطلاح چانه می‌‌زنند. شرایطی که ما در تورنتو به آن عادت نداریم. حالا دیگر کمتر برای خرید، رقابتی‌ بین خریداران در می‌گیرد. طبق آماردر ماه قبل نزدیک به هشت هزار معامله انجام شده ” بیش از ۲۶۰ معامله در هر روز” که نزدیک به سی‌ و هشت در صد این تعداد مربوط به کاندو آپارتمان بوده است. این میزان خرید و فروش رقم بالا و قابل قبول برای کلانشهر تورنتو است اگرچه بیش از چهل در صد کمتر از زمان مشابه سال قبل است از نظر نگارنده این آمار نشان از فعال بودن بازار دارد بخصوص بعد از ضربه‌های مهلکی که اخیراً از جهات مختلف دریافت کرد ضربه هایی که هر کدام برای از پا در آوردن یک فیل کافی‌ بود!

ضربه دیگری هم آماده شده و آنهم بالا رفتن نرخ‌های بهره وام است که بزودی و احتمالا در همین ماه جولای این ضربه دریافت خواهد شد. بعد از این که دولت انتاریو در اواخر ماه آوریل یک مالیات پانزده در صدی برای خریداران خارجی‌ در نظر گرفت بازار دچار یک شوک روانی‌ شد اما آن طور که خریداران داخلی‌ ماست‌ها را کیسه کردند و عقب نشستند خریداران خارجی‌ که باید مالیات را بدهند سخت نگرفتند! خوب حالا اسمش آرامش است یا هر چیز دیگری، فعلا تعداد معاملات کاهش پیدا کرده و قیمت‌ها هم تا حدودی تعدیل شده است. اما ماه جونی که بی‌ سر و صدا و در آرامش گذشت از یک نظر ماه بسیار مهمی‌ بود. معمولا در ماه های بهار یعنی‌ مارچ  آپریل و می تعداد فراوانی معامله ملک انجام می شود به این صورت که قراردادها بین خریداران و فروشند گان امضأ شده و روز نهایی انجام معامله را شصت یا نود روز بعد یعنی‌ در آخرین روزهای جون قرار می دهند تا بعد از نهایی شدن معامله با خیال راحت تعطیلات تابستانی را آغاز کنند. تصمیم اخیر دولت انتاریو که اواخر ماه آپریل یعنی‌ د وماه و نیم قبل ناگهان اعلام شد چیزی نزدیک به سی‌ هزار معامله را با اشکالاتی مواجه کرد، بعضی‌ خریداران با ارزیابی بانک و اخذ وام دچار مشکل شدند. برخی‌ که هنوز خانه خودشان را نفروخته بودند و حالا باید ملک خود را ارزانتر می‌‌فروختند دچار مشکلات مالی‌ برای انجام معامله خرید شان شدند. تعدادی از خریداران هم با تصور اینکه مغبون شده اند تلاش کردند از انجام معامله صرف نظر کنند. نگرانی‌ از انجام نشدن معاملات و تاثیر دومینو آن بر سایر معاملات  وجود داشت اما حالا با پایان یافتن ماه جون هر چه می‌‌خواست بشود شد! و هر بلایی میشد به سر یک بازار آورد دولت انتاریو آورد اما قادر نشد آنرا از پا در بیاورد! بله این آرامش بازار متاسفانه برای بعضی‌ از خریداران گران تمام شد.

بهر حال تعداد بسیاری از آن معاملات یا انجام شده یا حل و فصل گردیده است و بطور یقین برای تعدادی هم مشکلاتی پیش آمده و کار به دادگاه کشیده شده است. اما هر چه بود گذشت و اکنون به تدریج گروه جدیدی از خریداران وارد بازار می شوند و بزودی هیجان و تب بازار را دوباره بالا خواهند برد. برای فروشند گانی که هنوز در تصور قیمتهای اوائل سال هستند دیگر روشن شده که از قطار جا مانده اند، خریداران ملک هم بزودی با وام‌های ارزان خدا حافظی خواهند کرد. آن قیمت‌ها و آن وام‌ها را لولو برد! حالا شرایط جدیدی وجود دارد، شرایطی که برای خریداران بسیار مناسب است. نرخ‌ها حتی اگر بالا رود که نشانه‌های بالا رفتن قطعی‌ هستند تدریجی‌ خواهد بود و حتی با افزایش در همین ماه جولای نرخ‌ها یی‌ در سطح ۲.۵%  هنوز و تا مدتی‌ در دسترس خواهد بود. مطلب دیگری که تمایل دارم به خریداران محترم یادآوری کنم این است که اگرچه تنوع و تعداد املاک موجود در بازار قابل توجه است ولی‌ یک خرید خوب و بهینه کار ساده‌ای نیست و احتیاج به ‌ یک مشورت حرفه‌ای دارد. از طرف دیگر ممکن‌است بازار در یکی‌ دو ماه آینده با استقبال خریداران رو برو شود و دوباره شرایط خرید سخت شود، این ممکن‌ است آرامشی قبل از طوفان باشد.

یکی‌ از دوستان خریدار تماس گرفتند و گفتند که در گزارشی که از تلویزیون شنیده اند به خریداران توصیه شده است که تا ماه آگوست صبر کنند و بعد خرید کنند! ولی‌ سوال من از این ایشان این بود که اگر شخصی‌ می‌‌توانست پیش بینی‌ کند که قیمت ها کی پایین می‌‌رود و در چه تاریخی افزایش پیدا می‌‌کند آیا دیگران را مطلع می‌‌کرد؟ یا از این استعداد منحصر به فرد استفاده می‌‌کرد تا به اوضاع مالی‌ خودش سر و سامان دهد؟ این‌ها همه اش حرف است و دولت انتاریو هم هنوز به حرف مالیاتی نبسته! هر کاری کارشناسی دارد، اجازه دهید تجربه و دانش من در خدمت شما باشد. آنچه فعلا تغییری نکرده این است که دفاتر کار من به روی همه خریداران و فروشند گان از صبح زود تا دیر وقت باز است. ما کمک می‌‌کنیم شما معامله خود را آگاهانه انجام دهید.

چنانچه به همکار دیگری متعهد نیستید می‌‌توانید روی کمک ما حساب کنید.

به امید دیدار، کامران انواری

مطلاب مربوط

فصل های زندگی

فصل پاییز آغاز شد، فصل رنگارنگی برگ های درختان. در این فصل، زیبایی طبیعت، به …

حکایتهای گلستان سعدی به زبان ساده

باب چهارم، در فواید خاموشی حکایت یکم: به یکی از دوستان گفتم: از این روی …