خانه / گوناگون / «کاهش» بهای بلیت پروازهای خارجی به ایران

«کاهش» بهای بلیت پروازهای خارجی به ایران

خبرگزاری‌های ایران خبر از کاهش قیمت پروازهای خارجی به ایران را داده اند. در همین حال برخی از سایت‌های گردشگری و رسانه‌ها، هم اکنون ایران را یکی از ارزان‌ترین کشورها برای سفر معرفی می‌کنند؛ عاملی که می‌تواند سبب افزایش سفر گردشگران خارجی به ایران شود.

منابع خبری در ایران می‌گویند پس از آنکه شرکت‌های هواپیمایی داخلی در جلسه‌ای با مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری به نرخ‌های مصوب دست یافتند و اعلام کردند که این نرخ‌ها تا اطلاع ثانوی اجرایی خواهد شد، بازار بلیت پروازهای داخلی به آرامشی نسبی رسیده است. این ثبات نسبی در بلیت پروازهای خارجی هم ایجاد شده است و نرخ بلیت‌ها کاهش یافته است.

هم اکنون نرخ پروازهای خارجی در شرکت‌های هوایی ایرانی تا حد زیادی کاهش یافته و حتی در برخی مسیرها به نرخ‌های پیش از شوک ارزی اخیر نزدیک شده است.

ایسنا گزارش داده است در شرایطی که پرواز به شهرهای منطقه مانند استانبول، دوبی، تفلیس، یا مسکو به چند میلیون تومان رسیده بود بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که در حال حاضر در بسیاری از این مسیرها می‌توان بلیت‌های یک طرفه را با نرخی کمتر از یک میلیون تومان نیز پیدا کرد.

برای مثال در مسیر پرترافیک تهران–استانبول در حال حاضر پروازهایی با نرخ کمتر از یک میلیون تومان ارائه می‌شود و برخی پروازها، مسافران را با قیمت حدود ۹۰۰ هزار تومان از تهران به استانبول می‌برند.

پس از افزایش قیمت‌ها و اعلام قیمت‌های متفاوت از سوی خطوط هوایی مختلف در ایران، قرار شده است بهای بلیت بر اساس یک جدول مشخص باشد. با تصمیم اتحادیه شرکت‌های هواپیمایی و سازمان هواپیمایی کشوری، جدول سقف نرخ قیمتی بلیت پروازهای داخلی تا پایان مهر ماه سال جاری تهیه شده و شرکت‌های هوایی باید از این قیمت‌ها پیروی کنند. در این نرخ جدید مثلا قیمت مسیرهای پر مسافری مانند تهران اصفهان، تهران شیراز، تهران مشهد، تهران کیش و تهران تبریز، به‌ترتیب ۲۹۰، ۳۸۰، ۳۹۰، ۵۱۰ و ۳۱۰ هزار تومان مشخص شد.

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفته است «نرخ‌های مشخص شده سقف مجاز قیمت بلیت پروازها به شمار می‌رود و در صورت عدم کشش بازار و تصمیم‌گیری شرکت‌های هواپیمایی امکان پایین آمدن آن نیز وجود دارد، اما قطعا هیچ شرکتی اجازه نخواهد داشت که بیشتر از این قیمت بلیت فروشی کند».

در ماه‌های اخیر به دلیل افزایش قیمت ارز تقاضا برای سفرهای خارجی کاهش یافته است و حالا شرکت‌های هوایی برای تشویق مردم برای سفر، قیمت‌های خود را کاهش داده اند.

مسافران هم اکنون می‌توانند با هزینه حدود ۹۰۰ هزار تومان به امارات متحده عربی سفر کنند.

در مسیر تهران–پاریس که شرکت هواپیمایی ماهان برای آن پروازهایی دارد امکان سفر به پایتخت فرانسه با قیمت بلیت دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان وجود دارد.

با توجه با افزایش قیمت ارز و کاهش قیمت‌های جدید بلیت‌های پروازهای خارجی، این بلیت‌ها برای مسافران غیر ایرانی بسیار ارزان تمام می‌شود و می‌تواند سبب شود تا این مسافران به سفر به ایران تمایل پیدا کنند.

برای نمونه روزنامه دیلی‌تلگراف ایران را در صدر فهرست خود برای برای انجام یک سفر ارزان پیشنهاد کرده است.

البته در چند ماه اخیر پروازهای برخی شرکت‌های غربی به ایران متوقف شده است. سه شرکت بریتیش‌ایرویز، کی‌ال‌ام و ایرفرانس اعلام کرده‌اند که به دلیل کاهش مسافر، پرواز به ایران صرفه اقتصادی کافی را ندارد. و برای همین پرواز‌هایشان را متوقف کرده‌اند. البته برخی کارشناسان می‌گویند دلیل قطع این پروازها بیشتر سیاسی است تا اقتصادی.

با خروج این شرکت‌ها از ایران و احتمال افزایش سفر گردشگران خارجی به دلیل ارزان بودن ایران برای سفر، شرکت‌های ترک و عرب سعی دارند از این فرصت استفاده کنند.

شرکت‌های هواپیمایی ترکیه پس از اعلام توقف فعالیت شرکت‌های اروپایی در ایران، آمادگی خود را برای ارائه خدمات حمل و نقل هوایی به ایران اعلام کردند.

روزنامه استار ترکیه نوشته است «پس از خروج شرکت‌های اروپایی از بازار حمل و نقل هوایی ایران، پیش‌بینی می‌شود که شمار مسافران ایرانی شرکت‌های ترک ۲۰ درصد افزایش یابد».

شرکت‌های ایرانی هم با کاهش نرخ بلیت خود در کنار جذب مسافران ایرانی برای سفر، می توانند تا حد زیادی مسافران خارجی را جذب کنند چرا که قیمت‌هایشان نسبت به شرکت‌های ترک و عرب کمتر است. البته مشکل این شرکت‌ها نداشتن تبلیغات کافی در اروپا یا آسیای شرقی و نداشتن امکان فروش بلیت آنلاین به دلیل تحریم‌های بانکی آمریکا است.

مطلاب مربوط

تساوی یک بر یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در چهارمین دیدار خود در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، …

طرز تهیه آش دوغ

آش دوغ یکی از انواع آش های سنتی و قدیمی ایرانی است که مانند آش …