خانه / گوناگون / پیمان تجاری نفتا؛ ترامپ به کانادا ۵ روز فرصت داد

پیمان تجاری نفتا؛ ترامپ به کانادا ۵ روز فرصت داد

پس از آن که آمریکا و مکزیک اعلام کردند بر سر مفاد جدید پیمان نفتا به توافق رسیده‌اند؛ دونالد ترامپ از کانادا خواست ظرف ۵ روز درباره پیوستن خود به این پیمان که جایگزین نسخه قبلی نفتا خواهد شد تصمیم‌گیری کند.

وزیرخارجه کانادا برای مذاکره در همین باره به واشنگتن، پایتخت آمریکا رفته تا در مورد جزئیات جدید مذاکره کند. این سفر تنها یک روز پس از آن شکل می‌گیرد که مکزیک و آمریکا اعلام کردند بر سر مفاد جدید به توافقی “باورنکردنی” رسیده‌اند.

نفتا یا پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی که در سال ۱۹۹۴ میان آمریکا، کانادا و مکزیک به امضا رسیده بود مورد انتقاد شدید رئیس‌جمهوری آمریکا بود و خروج از آن یا امضای یک توافق‌نامه جدید از وعده‌های اصلی آقای ترامپ بود.

آقای ترامپ بارها گفته بود که از نظر او نفتا منافع ملی آمریکا را در تامین نمی‌کند و به زعم او زمینه سوء‌استفاده شرکای اقتصادی آمریکا از بازار بزرگ این کشور را می‌دهد بدون آن که برای اقتصاد ایالات متحده فرصتی مشابه در کشورهای طرف پیمان ایجاد کند.

اکنون کانادا، سومین عضو پیمان نفتا باید تصمیم بگیرد که آیا تمایلی برای امضای “مفاد نفتای جدید” دارد و یا ترجیح می‌دهد این پیمان تجارت آزاد را ترک کند.

روز گذشته، کریستیا فری‌لند، وزیرخارجه کانادا گفت: “گفتگوهای با مکزیک راه را برای مذاکرات مهم، سازنده و کارای این هفته ما با آمریکا باز کرد.”

با وجود این، آقای ترامپ بارها تهدید کرده که اگر با کانادا به توافق نرسد، صنعت مونتاژ خودرو کانادا را که مقصد عمده آن بازار خودرو آمریکاست، با وضع تعرفه‌های جدید تنبیه کند.

با وجود این کارشناسان می‌گویند حفظ پیمان نفتا بدون حضور کانادا راحت نخواهد بود.

هرمان لورنس، محقق ارشد موسسه سی‌دی هاو در تورنتو که سابقه طولانی در زمینه مناسبات تجاری میان آمریکا و کانادا دارد می‌گوید در جریان مذاکرت جدید میان سه کشور که به گفته او بر مبنای سیاست “تفرقه بیانداز و حکومت کن” شکل گرفته، با کانادا “بد رفتاری” شده است.

او می‌گوید کانادا در جریان این مذاکرات “به انزوا” کشانده شده و “بسیار ناراحت‌کننده است که متوجه شویم آمریکا و مکزیک پشت درهای بسته گفتگو کرده و به نتیجه رسیده‌اند”.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا هم گفته: “مصمم است که به یک توافق منصفانه که منافع همگان ر ا تامین کند دست یابد” و این روند را تا جایی که برای “کانادا و کانادایی‌های طبقه متوسط خوب” باشد با جدیت دنبال خواهد کرد.

آقای ترامپ تهدید کرده که اگر کانادا تا (۵ روز دیگر) در این باره تصمیم‌گیری نکند او تعرفه‌های جدیدی برای وارادت خودرو وضع خواهد کرد.

او گفته: “یا تعرفه بر خودرو و یا توافق در مذاکرات… و رک و راست بگویم تعرفه بر واردات خودرو برای ما راحت‌تر است اما احتمالا روی دیگر سکه برای کانادا سودمندتر خواهد بود.”

کانادا سالانه حدود ۵۶ میلیارد دلار خودرو به آمریکا صادر می‌کند که این رقم ۲۰ درصد کل صادرات خودرو کاناداست. اما همزمان صنایع خودروسازی آمریکا هم به قطعاتی که در کانادا تولید می‌شود وابسته‌ است.

آمریکا بزرگترین بازار خودرو جهان را دارد و مقصد اصلی خودروسازان بزرگی چون فولکس‌واگن، بی‌ام‌و، بنز، تویوتا و هوندا است.

با وجود این ادوارد آلدن، کارشناس ارشد تجارت در شورای روابط خارجی در واشنگتن معتقد است کانادا هم اکنون در حال بررسی این موضوع است که آیا تهدید دونالد ترامپ جدی است و یا یک بلوف برای امتیاز گرفتن از کاناداست.

آقای ترامپ بارها تهدید کرده که اگر مذاکرات نفتای جدید به نتیجه نرسد او آن را ترک خواهد کرد و بیشتر تمایل دارد که معاهده‌های جدید دو جانبه میان کشورش با مکزیک و کانادا عقد کند.

این در حالی است که کارشناسان می‌گویند ترک پیمان نفتا به این راحتی‌ها که آقای ترامپ گفته هم نیست چرا که تصمیم‌گیری نهایی در این باره با کنگره آمریکاست.

مذاکرات مجدد در مورد نفتا، از یک سال پیش و پس از آن آغاز شد که آقای ترامپ تهدید کرد در صورت تغییر نکردن شرایط پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی، از این پیمان خارج خواهد شد.پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی در سال ۱۹۹۴ (۱۳۷۳ خورشیدی) میان آمریکا، کانادا و مکزیک، و با هدف تسهیل تجارت و همکاری‌های اقتصادی میان این سه کشور به امضا رسید

مطلاب مربوط

تساوی یک بر یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در چهارمین دیدار خود در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، …

طرز تهیه آش دوغ

آش دوغ یکی از انواع آش های سنتی و قدیمی ایرانی است که مانند آش …