خانه / مقالات / پاس طلائی دولت به سرمایه گذاران بازار مسکن

پاس طلائی دولت به سرمایه گذاران بازار مسکن

بازار مسکن تورنتو در همین پنج ماه اول سال بالا و پایین فراوانی داشته است. در سه‌ ماهه‌ اول سال بازار شاهد صحنه‌های نادری بود از تمایل شدید خریداران برای تصاحب هر نوع ملکی‌ که به بازار عرضه می‌‌شد. حتی کاندو آپارتمان که سالها بود بازارش رونق چندانی نداشت ناگهان با استقبال کم نظیر خریداران مواجه شد. اینکه بازار برای فروشند گان ملک داغ باشد و یک ملک یا آپارتمان به محض ورود به بازار چندین آفر دریافت کند در این شهر چیز جدیدی نیست اما مبالغی که خریداران برای هر ملکی‌ پیشنهاد می‌‌دادند و گاهی‌ بسیار فراتر از حد تصور بود پدیده شگفت انگیز و نادری بود. تصور خریداران این بود که اگر امروز ملکی‌ را به تصاحب خود در نیاورند شاید فردا دیگر قادر نباشند حتی به چنین قیمت بالایی خرید کنند.  بسیاری از خریداران هنگامی که پیشنهاد خرید فوق تصوری را برای خرید یک ملک ارائه می‌‌کردندً احتمال می‌‌دادند که این قیمت برای بانک و ارزیابی که برای بررسی‌ ملک از طرف بانک خواهد آمد قابل قبول نیست و بسیار محتمل است که بانک سهم کمتری برای وام قبول کند و خریداران از چنان قدرت مالی‌ برخوردار بودند که این کمبود را با نقدینگی خود جبران کنند، اگرچه بخشی از خریداران ملک در حال تعویض ملک بودند و تصورشان این بود که هنگام فروش ملک خود نیز خریداران رقابت خواهند کرد و ملک‌شان را به قیمت بالایی خواهند خرید اما همه می‌‌دانیم که بخش بزرگی‌ از خریداران سرمایه گذارانی بودند که برای تامین نقدینگی احتیاج به فروش ملک نداشتند و ندارند. این دسته از سرمایه گزاران با نقدینگی فراوان جایی نرفته اند و این سرمایه سرگردان در بازار مسکن همچنان وجود دارد و به همچنان فعال تر از قبل به دنبال شکار و فروشند گان با انگیزه ای‌ هستند که اکنون با کاهش حرارت بازار مجبور به فروش ملک هستند از قبیل فروشندگانی که ابتدا خانه خریده به امید اینکه در بازار داغ ملکشان را به قیمت خوبی‌ خواهند فروخت و اکنون با افزایش عرضه مواجه شده اند و رقبای فراوانی در اطراف خود می‌‌بینند.

خوب بازار در سه‌ ماهه اول سال غیر قابل کنترل بود و قیمتها هر روز افزایش پیدا می کرد و دولت هم قرار نبود خلف وعده کند و مالیات برای خریداران خارجی‌ را در نظر بگیرد تا اینکه کم کم در اواخر ماه مارچ تعداد خانه هایی که برای فروش وارد بازار می‌شدند افزایش پیدا کرد و درست در زمانیکه بنظر می‌رسید که روزنه هایی برای تعادل در بازار آشکار شده است دولت بر خلاف قولی‌ که داده بود ناگهان تصمیمات اخیر را در جهت اخذ مالیات بیشتر و در ظاهر برای کنترل مسکن اعلام کرد .

در حال حاضر عرضه در بازار فراوانتر از سه‌ ماهه‌ اول سال است تعداد معاملات کمتر شده و امکان خرید‌های بهتری برای سرمایه گذارانی که به دنبال چنین فرصتی بودند آشکار شده است. همچنین پنجره ای‌ برای خریداران بار اولی‌ که در بازار سه‌ ماه اول سال حتی تصور وارد شدن به چنین بازاری را نمی‌‌کردند باز شده است. توجه داشته باشید که تمایل به سرمایه گذاری در این بازار و ورود مهاجران جدید به این شهر که بر خلاف دوران ما این‌روز‌ها با امکانات مالی‌ بسیار بهتری وارد می‌‌شوند هر لحظه ممکن‌است که بازار را دوباره به حالت شبیه به ماه‌های اول سال جاری بر گرداند در حال حاضر با کمی‌ تغییر در بازار ، رسانه‌ها پر شده است از گزارش‌های اغراق آمیز و غیر کارشناسی.همان رسانه هایی که تا چهار ماه پیش در مورد افزایش تولید کاندو هشدار می‌‌دادند و از سقوط قیمت‌های کاندو برای مردم می‌‌گفتند امروز گزارش می‌‌دهند به علت کمبود عرضه کاندو قیمت این کالا به شدت در حال افزایش است. اگر خواننده دائمی این صفحه باشید حتماً به یاد دارید که در سال‌های گذشته چقدر به خریداران نازنین توصیه کردم گوش به حرف رسانه‌ها و کارشناسان نیمه وقت! و پاره وقت! ندهید ، عرضه به اندازه کافی‌ وجود ندارد و تقاضا بسیار بالاست، و خرید خانه روز به روز سخت تر میشود. خبر خوب اما این است که در یک ماه اخیر تعداد فراوانی ملک وارد بازار شده که اگر این افزایش عرضه باعث تعدیل قیمت‌ها نشود قدرت انتخاب بیشتری برای خریداران فراهم می‌‌کند.  تا انجائیکه می‌دانم هیچکدام از همکارانم از وضع موجود بازار خوش حال نیستند بخصوص آنها که دانش و تجربه بیشتری دارند یک بازار متعادل را ترجیح میدهند، اما شاید می‌پرسید حالا باید چکار کرد؟ جواب من همیشه و در هر حال یکیست. باید از یک مشورت حرفه‌ای استفاده کرد و باید یک کارشناس خبره، آگاه و با تجربه در اختیار داشت.اکنون بیش از هر زمان دیگری این توصیه را تکرار می‌کنم. اگر خریدار  یا حتی فروشنده هستید چنانچه در این بازار حرفه ای‌ عمل نکنید بازنده خواهید بود. مطمئن هستم  درستی‌ اظهارات مرا در سالهای گذشته بار‌ها تجربه کرده‌اید. یک خانه را خیلی‌ آسان میتوان فروخت ، خرید خانه هم خیلی‌ سخت نیست اما خرید و فروش با بهترین شرایط و بهترین قیمت ممکن اکنون یک مشاور مطلع لازم دارد یک خریدار حرفه ای‌ از مشاوره یک اجنت با تجربه استفاده می‌‌کند و یک آماتور به پند و اندرز‌های اقوم و آشنایان، استاد سلمانی و رسانه‌ها توجه می‌کند، امیدوارم شما در گروهی باشید که این بار از مشورت ما استفاده می‌‌کنید. اگر به موضوع علاقمند هستید همین حالا تماس بگیرید تا زمانی‌ را برای یک ملاقات کوتاه تعیین کنیم به امید دیدار.

کامران انواری

error: