خانه / گوناگون / ویروس کرونا در ایتالیا؛ بیشترین تعداد مرگ در یک روز

ویروس کرونا در ایتالیا؛ بیشترین تعداد مرگ در یک روز

تازه‌ترین آمار شیوع کرونا در ایتالیا نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند که این رقم تا کنون بیشترین تعداد مرگ در یک روز در اثر ابتلا به کرونا در این کشور بوده است.

بر اساس آماری که روز سه‌شنبه اعلام شد، تعداد جان‌باختگان ابتلا به کرونا در ایتالیا با ۳۶ درصد افزایش طی یک روز به ۶۳۱ نفر رسیده است. تعداد مبتلایان شناسایی ‌شده در این کشور هم به بیش از ده‌هزار نفر رسیده است.

به گفته وزارت بهداشت ایتالیا از این تعداد حدود هزار نفر کاملا بهبود یافته‌اند.

ایتالیا پس از چین بیشترین آمار مبتلایان به کرونا را دارد به طوری که بیماری کووید-۱۹ در هر ۲۰ منطقه جغرافیایی آن ثبت شده است.

قرنطینه کامل کشور

پیشتر، جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا، اعلام کرد محدودیت‌هایی که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در شمال این کشور اتخاذ شده بود، در تمامی این کشور به اجرا گذاشته می‌شود. این محدودیت‌ها شامل ممنوعیت برگزاری تجمعات و مراسم‌های عمومی هم خواهد شد.

در همین حال این کشور اعلام کرد برنامه هایی برای کاهش مالیات ها و به تعویق انداختن بازپرداخت وام مسکن برای کسانی دارد که تحت تأثیر شیوع کرونا قرار گرفته اند.

آقای کونته عصر دوشنبه، نهم مارس، تاکید کرده که با سراسری شدن محدودیت‌ها، فقط به سفرهای بسیار ضروری که قابل به تعویق انداختن نیستند اجازه تردد داده خواهد شد.

نخست‌وزیر ایتالیا گفته این اقدامات که از بامداد سه‌شنبه، دهم مارس، به اجرا درخواهد آمد برای محافظت از آسیب‌پذترین قشر جامعه این کشور در نظر گرفته شده است.

بدین ترتیب، ایتالیا نخستین کشور جهان خواهد بود که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا سراسر خاک خود را در وضعیتی شبیه قرنطینه ملی قرار می‌دهد.

سالمندان بخش بزرگی از جامعه ایتالیا را تشکیل می‌دهند و مطابق آمارهایی که تاکنون در ارتباط با ویروس کرونا جمع‌آوری شده این ویروس برای سالمندانی که به ویژه از بیماریهای مزمن رنج می‌برند، خطرناک‌تر است.

کمک مالی برای مقابله با کرونا

دولت ایتالیا در عین حال اعلام کرده که مبلغ ۱۱ میلیارد دلار برای جبران خسارات مالی ناشی از شیوع کرونا اختصاص داده است.

اعلام شده که از جمله برنامه های دولت،‌کاهش مالیات ها و به تعویق انداختن بازپرداخت وام مسکن خواهد بود.

استفانو پاتونلی، وزیر صنایع این کشور، گفت که کسر بودجه دولت احتمالا نزدیک به سه درصد تولید ناخالص داخلی افزایش خواهد داشت که حداکثر میزان کسر بودجه در اتحادیه اروپاست.

تعطیلی گردهمایی

جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا، روز دوشنبه، نهم مارس در نطق تلویزیونی از همه شهروندان کشورش خواست که در خانه بمانند.

او همچنین از تعطیلی همه مسابقات ورزشی از جمله مسابقات سری آ فوتبال خبر داد.

همزمان کمیته المپیک ایتالیا گفته است این وضعیت دست کم تا سوم آوریل حدود یک ماه دیگر ادامه خواهد داشت.

ویروس کرونا در حال حاضر بیش از ۱۱۳ هزار نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و دست کم ۴ هزار نفر بر اثر آن مرده‌اند.

پاپ: به ملاقات بیماریان بروید

در رویدادی دیگر، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان از همه کشیش ها خواسته تا به ملاقات مبتلایان به کرونا بروند.

او در یک مراسم مذهبی با شرکت روحانیون، از آنها خواست تا “جرأت” به خرج دهند و به ملاقات بیماران بروند و همچنین “کادر پزشکی و داوطلبان را در کارشان همراهی کنند.”

به نظر می رسد درخواست پاپ با توصیه رسمی دولت ایتالیا در تضاد باشد که اعلام کرده مردم باید از تماس با بیماران و مسافرت کردن خودداری کنند.

در کشورهای دیگر

در اسپانیا که ۲۸ نفر تا کنون بر اثر ویروس کرونا جان داده اند و حدود ۱۲۰۰ مبتلا شناسایی شده‌اند وزیر بهداشت اعلام کرد که از روز چهارشنبه مدارس منطقه مادرید دست کم برای دو هفته تعطیل خواهند بود. در نتیجه این اقدام نزدیک به ۱ میلیون و دویست هزار محصل خانه‌نشین خواهند شد.

در برخی کشورهای مسلمان ضد عفونی کردن مساجد و لغو مراسم مذهبی در جریان است.

در ایرلند رژه روز سنت پاتریک لغو شده، اسراییل هم دستور داده تمام مسافران راهی این کشور دو هفته در قرنطینه قرار بگیرند.

A woman wearing antivirus masks, to protect herself from the Coronavirus (Covid 19) waiting for a super moon walks at sunset on the Naples waterfront in front of the Vesuvius volcano.

در آمریکا با افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا و نیز آمار مرگ و میر ناشی رییس جمهوری امروز برای گفتگو درباره تخفیف های مالیاتی احتمالی با رهبران جمهوری خواه کنگره دیدار خواهد کرد.

دونالد ترامپ در عین حال برخی از مدیران وال استریت را دعوت کرده که روز چهارشنبه برای گفتگو درباره تبعات اقتصادی گسترش ویروس کرونا به کاخ سفید بروند. با این همه پیام های ضدو نقیضی از کاخ‌سفید شنیده می‌شود.

وزیر بهداشت آمریکا الکس آزار گفته ویروس کرونا برای آمریکا مشکل درمانی بسیار بزرگی است و هیچ کس نمی‌خواهد وخامت اوضاع را کمرنگ جلوه دهد.

با این همه آقای ترامپ کمی بعد از او در حساب توییتری خود نوشت سال گذشته ۳۷ هزار آمریکایی بر اثر ابتلا به آنفولانزای معمولی مرده‌اند . او گفته بر این حساب هیچ چیز در آمریکا تعطیل نخواهد شد و زندگی و اقتصاد روند خود را ادامه خواهد داد.

با وجود این پیام، آقای ترامپ که همیشه تلاش داشته خود را مدیر اقتصادی موفقی معرفی کند حالا به خبرنگاران گفته است که آمریکا مثل باقی کشورهای جهان با ویروس کرونا غافل‌گیر شده است.

روز دوشنبه بازار سهام بدترین روز خود را در افت اقتصادی از زمان رکود سال ۲۰۰۸ میلادی تجربه کرد. سقوط قیمت نفت باعث افت نزدیک به ۸ درصد در شاخص داو جونز شد

در وال استریت برای جلوگیری از خرید و فروش‌های ناشی از وحشت سهام‌داران معاملات سهام برای نزدیک به ۱۵ دقیقه متوقف شد. مشخص نیست طرح‌های آقتصادی احتمالی دولت آمریکا تا چه حد می‌تواند نگرانی‌های بازار را برطرف کند.

error: