خانه / گوناگون / ورود اسکناس های 10 دلاری عمودی از 19 نوامبر به چرخه پولی کانادا

ورود اسکناس های 10 دلاری عمودی از 19 نوامبر به چرخه پولی کانادا

اسکناس های 10 دلاری عمودی جدید از 19 نوامبر وارد چرخه پولی کانادا شد. بیش از 72 سال از اخراج خانم Viola Desmond از بخش سفید پوست ‌های یک سالن نمایش فیلم در نیوگلاسکو، در استان نوا اسکوشیا می گذرد و اکنون قرار است اسکناس های جدید ۱۰ دلاری عمودی در کانادا با طرح چهره این زن سیاه پوست، از ابتدای هفته آینده وارد چرخه مبادلات پولی کشور شود.

طبق اظهارات بانک مرکزی کانادا، این زن فعال در زمینه حقوق مدنی و تاجر سیاه پوست، نخستین زن کانادایی خواهد بود که تصویرش بر روی یک اسکناس متداول در گردش پولی کانادا نقش می‌بندد.

این اسکناس‌های عمودی جدید همچنین دارای طرحی از نقشه انتهای بخش شمالی و تاریخی منطقه هالیفاکس (Halifax) خواهد بود که محل سکونت یکی از قدیمی‌ترین اجتماعات سیاه پوست کانادا و مکانی است که خانوم دسموند اولین سالن خود را در آنجا افتتاح کرد.

این تصویر هنری از نقشه تاریخی هالیفاکس نشان دهنده اسکله waterfront، تپه سیتادل (Citadel) و خیابان Gottingen Street است، خیابانی که سالن متعلق به خانوم ویولا با نام Studio of Beauty Culture در آنجا قرار داشت.

ورود اسکناس های 10 دلاری عمودی از 19 نوامبر به چرخه پولی کانادا

بانک مرکزی کانادا همچنین اعلام کرده که این پول جدید، نخستین اسکناس طراحی شده به شکل عمودی در کانادا خواهد بود که امکان چاپ نقش برجسته خانم Desmond روی آن وجود دارد و همین آن را از سایر اسکناس‌های پلاستیکی کنونی متمایز کرده است.

در وبسایت بانک مرکزی کانادا اشاره شده است:”خانم Viola Desmond یک زن تاجر سیاه‌ پوست و بسیار موفقی بود که به خاطر شجاعت به خرج دادن در عدم ترک بخش مخصوص سفید پوستان در یک سالن نمایش در سال 1946 محکوم به زندان و پرداخت جریمه شد. پرونده دادگاه او، الهام‌ بخش پیگیری مدنی جهت ایجاد برابری نژادی در سراسر کانادا بود. داستان خانم ویولا بخشی از کلکسیون دائمی موزه حقوق بشر کانادا است.”

ورود اسکناس های 10 دلاری عمودی از 19 نوامبر به چرخه پولی کانادا

اسکناس‌های عمودی جدید همچنین نشان دهنده مفاهیمی مانند “سوابق دموکراسی”، پرچم کانادا، لباس ارتش کانادا همراه با شعار ملی لاتین “a mari usque ad mare” به معنای “از دریا به دریا” خواهد بود.

تصویر موزه حقوق بشر کانادا واقع در شهر وینیپگ، در استان مانیتوبا که نخستین موزه جهان است که منحصرا به مواردی چون سیر تکاملی، مراسم های برگزار شده و آینده حقوق بشر اختصاص یافته است نیز روی اسکناس جدید نقش خواهد بست.

ورود اسکناس های 10 دلاری عمودی از 19 نوامبر به چرخه پولی کانادا

پرعقاب که نشان از قدردانی از نخستین مردمان ساکن کانادا است، در پشت اسکناس نقش خواهد بست. بانک مرکزی کانادا در این زمینه گفت:”اعتقاد بر این است که عقاب می‌تواند بالاتر از هر پرنده دیگری پرواز کند و بهتر از آنها ببیند، در نتیجه پر عقاب نماد آرمان هایی همچون حقیقت، قدرت و آزادی است.”

حقوق نوشته شده در منشور حقوق و آزادی های کاناد، که در سال 1982 در قانون اساسی این کشور گنجانده شد نیز بر روی این اسکناس جدید تعبیه شده است.

اسکناس جدید ۱۰ دلاری کانادا  روز دوشنبه 19 نوامبر به گردش مبادلات پولی کشور افزوده شد.

ویزا موندیال

مطلاب مربوط

خواص پسته برای کودکان؛ 10 خاصیتی که سلامتی شما را بیمه می کند

فواید پسته برای کودکان پسته یکی از مغزهای خوراکی با بیشترین میزان فیبر و چربی …

تئاتر ایرانی در بن؛ با نمایش کاریکاتوری علیه جنگ

انجمن تئاتر ایران و آلمان پس از دو سال وقفه یک نمایشنامه انتقادی را در …