خانه / مقالات / وام بدون باز پرداخت

وام بدون باز پرداخت

در یکی از مطالب قبل قول داده بودم که در مورد وام مسکن بدون بازپرداخت توضیح دهم و از آن زمان چندین هموطن تلفنی در این مورد سئوال کرده اند که چگونه می شود وامی گرفت که نه قسط بپردازیم و نه باز پرداختی برای مبلغ وام گرفته شده !!

قضیه ساده است. این وام برای کسانیستکه خانه دارند و هیچ گونه وامی روی آن نیست. سن آنها از 55 سال بالاتر است و یا بازنشسته شده اند. در این حال مبلغ دریافتی بازنشستگی کفاف هزینه های زندگی را کفایت نمی کند و یا هزینه های غیرمترقبه ای پیش آمده که به پول نیاز دارند. حال یا باید خانه خود را بفروشند و به جای کوچکتری نقل مکان کنند و سود اضافی را برای هزینه های پیش آمده پرداخت کنند و یا اینکه می خواهند در همان خانه زندگی کنند اما حتی اگر بتوانند وامی بگیرند قادر به پرداخت اقساط آن نیستند لذا وام مورد مذاکره حلال مشکل آنها خواهد بود.

بانک وام دهنده، بر اساس قیمت روز ملک و با توجه به سن متقاضی یا متقاضیان حداکثر 45 درصد قیمت خانه را به آنها وام می دهد. توجه فرمائید که هر چه سن متقاضی کمتر باشد مبلغ وام هم کمتر خواهد بود و هر چه عمر متقاضی بیشتر مبلغ وام هم بیشتر اما حداکثر 45 درصد قیمت ارزیابی شده ملک.

فرض بفرمائید که خانه ای یک میلیون دلار ارزیابی شود و با توجه به سن متقاضی بانک 30 درصد آنرا یعنی 300.000 دلار به متقاضی بپردازد. در این حال متقاضی می تواند تا پایان عمر در خانه خود زندگی کند ولی پس از فوت ملک متعلق به بانک خواهد بود اما متقاضی در خانه خود زندگی کرده و مبلغ دریافتی را هم نه قسطی بابت آن می پردازد و نه نگران بازپرداخت آن خواهد بود.

البته فرض دوم آنستکه پس از مثلا 10 سال اگر متقاضی تصمیم به فروش خانه خود بگیرد میتواند مبلغ دریافتی را با بهره مربوطه که در زمان قرار داد مورد موافقت قرار میگرد به بانک پرداخت کند. باز در اینحالت متقاضی سالها در خانه خود زندگی کرده، قسطی نپرداخته و مشکلاتش هم حل شده و حال با فروش خانه، مبلغ 300.000 دلار دریافتی را با بهره، که مسلما بیش از بهره معمولی بانک خواهد بود، به بانک وام دهنده پرداخت خواهد کرد.

این نوع وام مورد استقبال بسیاری از مردم آمریکا و کانادا قرار گرفته و از آن استفاده می کنند. در جامعه ایرانی شاید زیاد مورد استقبال قرار نگیرد اما اطلاع از آن و آگاهی از چنین وامی میتواند در آینده مد نظر کسانیکه واجد شرایط یعنی سن بالاتر از 55 و خانه ایکه هیچ گونه وامی روی آن ندارند قرار گیرد.

بازار خرید و فروش در آرامش کامل است اما شاید که این آرامش قبل از طوفان باشد و زمان بسیار خوبی است که اگر واجد شرایط دریافت وام هستید و در اندیشه خرید خانه، هم اکنون اقدام کنید.

آمار نشان می دهد که فروش خانه در بعضی از نقاط تورنتو تا 60 درصد کاهش یافته است.

مرتضی ایرانپور

متخصص وام و مشاور در امور مالی

error: