خانه / گوناگون / هشدار

هشدار

شخصی می گفت:

تلفن دستی همسرم به صدا در آمد و او گوشی را برداشت و گفت: بفرمائید. 

از آن طرف، یک نفر به زبان انگلیسی گفت: من از طرف بانک زنگ می زنم. متأسفانه مبلغی به اشتباه به حساب شما ریخته شده، شما باید شماره کارت بانکی خودتان را بدهید تا آن مبلغ اشتباهی برداشت شود.

شخص دیگری می گفت که به من تلفن زدند و گفتند: تبریک می گوئیم. شما برنده … شده اید، برای دریافت جایزه خود، لطفا دکمه 2 را فشار دهید و…

یا به تلفن شما تکست می کنند و یا زنگ می زنند و می گویند: شما جایزه مسافرت برای دو نفر به فلان جزیره گرمسیری شده اید، برای دریافت جایزه… باید….

در دنیای تکنولوژی امروز، دزدان و کلاهبرداران هم با تکنولوژی آشنائی دارند و با تکنیک های خاصی، کلاه سر مردم می گذارند. بیشتر قربانیان این سیستم هم سالمندان و میانسالان هستند که اکثرا با تکنولوژی بیگانه اند.

این کلاهبرداران حرفه ای مجهز به تکنولوژی، حتی تلفن بانک ها را هم “هک” می کنند تا قربانیان، با دیدن نام بانک، به آنها شک نکنند.

در هر صورت، خوانندگان گرامی، باید حواستان به کلاهبرداری های مدرن هم باشد. اگر از طرف بانک ها، اداره مالیات کانادا و یا هر سازمان دیگری به شما تلفن بزنند تا به کارت های اعتباری شما دسترسی پیدا کنند، حتما شک کنید و با شماره تلفن های واقعی که خودتان دارید، تماس بگیرید تا سر از درستی کار در آورید.

جالب اینجاست که گاهی دزدان و کلاهبرداران، ممکن است با لباسهای پلیس، آتش نشانی، پستچی، تعمیرکار مخابرات و یا … به در خانه شما بیایند و از طریق لباس های رسمی که دارند، اعتماد شما را جلب کنند و شما هم ندانسته، اطلاعات شخصی خودتان را در اختیار آنها بگذارید. در این صورت، با شرکت ها و سازمان های مربوطه تماس بگیرید و جویا شوید که آیا آنها مأموری به آدرس شما فرستاده اند یا نه!

بارها شنیده ایم که می گویند، کامپیوتر ما را هک کردند و اطلاعات شخصی مربوط به بانک ها و کردیت کارت ها را دزدیده اند.

لطفا به سراغ هر سایت بیگانه و ناآشنا نروید و هر ایمیل مشکوکی را باز نکنید. در مواقعی که نسبت به سایت های غریبه، اطلاعاتی ندارید و یا ایمیل هایی که برای شما می آید نمی شناسید، حتما با کسی که با اینترنت آشنایی دارد، مشورت کنید و هرگز بی گدار به آب نزنید.

هرگاه با کردیت کارت خود خرید می کنید، رسیدهای خرید را نگهدارید و بعداً آنها را با قبض کردیت کارت که برایتان ارسال می شود، مقایسه کنید. زیرا گاهی از طرف کارت شما، کلاهبرداران خریدهای کوچکی می کنند که معمولا به چشم نمی آید. 

خلاصه اینکه به هر مورد مشکوکی که برخورد کردید، فوری به شرکت یا بانک مربوطه زنگ بزنید و موضوع را به آنها اطلاع دهید.

این را هم بدانید که همه کسانی که فریب شیادان و کلاهبردارن را خورده اند، مانند من و شما، هرگز فکر نمی کردند که روزی آنها هم، جزو قربانیان باشند. 

لطفا حواستان باشد، چون در زمانه ای که هر یک دلار را باید از زیر پای فیل در آورد، نباید آن را به آسانی از دست داد.

error: